§ 12. - Formy i tryb przeprowadzania za pośrednictwem banków rozliczeń pieniężnych między osobami prawnymi oraz między tymi osobami i innymi podmiotami.

Monitor Polski

M.P.1989.27.219

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1991 r.
§  12.
1.
W okresie przejściowym, tj. do dnia 31 grudnia 1989 r., rozliczenia bezgotówkowe mogą być przeprowadzane w formie inkasa bankowego.
2.
Rozliczenie w formie inkasa bankowego następuje na podstawie żądania zapłaty wystawionego przez wierzyciela i złożonego w banku prowadzącym rachunek wierzyciela (inkaso pośrednie) lub w banku prowadzącym rachunek dłużnika (inkaso bezpośrednie). Za obsługę inkasa pośredniego i bezpośredniego bank pobiera opłaty w wysokościach ustalonych w odrębnych przepisach.
3.
Żądanie zapłaty stanowi przekazaną bankowi dyspozycję wierzyciela obciążenia określoną kwotą rachunku dłużnika i uznania tą kwotą jego rachunku. Dolna granica dla jednego żądania zapłaty wynosi 300.000 zł.
4.
Obciążenie rachunku dłużnika następuje po wyrażeniu przez niego akceptu na zapłatę. Akcept żądania zapłaty powinien być bezwarunkowy. Akcept może dotyczyć całości lub części kwoty objętej żądaniem zapłaty.
5.
Dłużnik może upoważnić bank do pokrywania z jego rachunku określonych zobowiązań w terminie płatności, jeżeli przed upływem tego terminu nie złoży odmowy akceptu.
6.
Akcept lub odmowa akceptu nie pozbawiają dłużnika i wierzyciela prawa do późniejszego wystąpienia z wzajemnymi roszczeniami.
7.
Jeżeli dłużnik w ciągu miesiąca po terminie płatności nie wyrazi akceptu żądania zapłaty albo jeżeli zaakceptowane żądanie zapłaty nie zostanie, wskutek braku środków, pokryte w ciągu miesiąca po terminie płatności, bank zwraca wierzycielowi żądanie zapłaty.
8. 5
W okresie, o którym mowa w ust. 1:
1)
rozliczenia pieniężne z tytułu umów między stronami (wierzycielem i dłużnikiem) posiadającymi rachunki bankowe przeprowadza się w obrocie krajowym bezgotówkowo - w złotych,
2)
czek gotówkowy może być stosowany w celu podjęcia gotówki:
a)
na wynagrodzenia,
b)
na drobne wydatki i uzupełnienie zapasu gotówki - w kwocie nie przekraczającej 1.000.000 zł.
5 § 12 ust. 8 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 9 listopada 1989 r. (M.P.89.38.302) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 1989 r.