Rozdział 4 - Zasady wyposażenia i finansowania formacji samoobrony. - Formacje samoobrony.

Monitor Polski

M.P.1975.32.200 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1975 r.

Rozdział  4

Zasady wyposażenia i finansowania formacji samoobrony.

§  27.
Podstawowe wyposażenie formacji samoobrony stanowią maszyny, sprzęt, urządzenia oraz środki materiałowe stanowiące własność jednostek gospodarki uspołecznionej, w których formacje te zostały utworzone, lub terenowych jednostek administracji państwowej zobowiązanych do utworzenia tych formacji oraz sprzęt techniczno-wojskowy, gromadzony zgodnie z planami zaopatrzenia w ramach wydatków obronnych.
§  28.
Ministrowie określeni w § 24 zapewnią opracowanie odpowiednich materiałów szkoleniowych na potrzeby formacji samoobrony w uzgodnieniu z Szefem Obrony Cywilnej Kraju oraz spowodują zaopatrzenie w te materiały formacji samoobrony.
§  29.
Minister Obrony Narodowej:
1)
zapewnia formacjom samoobrony według ustalonych zasad wyposażenia:
a)
odpłatnie - sprzęt techniczno-wojskowy i specjalistyczny sprzęt powszechnej samoobrony oraz części zamienne do tego sprzętu, jak również materiały szkoleniowe,
b)
nieodpłatnie - wydawnictwa fachowo-wojskowe;
2)
określa:
a)
zasady i tryb planowania zaopatrzenia formacji samoobrony w sprzęt i materiały, o których mowa w pkt 1 lit. a), jak również zasady przekazywania i odbioru tego sprzętu i materiałów,
b)
zasady prowadzenia ewidencji, przechowywania, eksploatacji, rotacji oraz remontu sprzętu techniczno-wojskowego i specjalistycznego powszechnej samoobrony.
§  30.
1.
Wydatki państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych, związane z wyposażeniem formacji samoobrony w sprzęt techniczno-wojskowy i specjalistyczny sprzęt powszechnej samoobrony, w części zamienne do tego sprzętu, w umundurowanie, oznaki oraz wydatki szkoleniowe podlegają finansowaniu ze środków budżetowych w ramach limitów wydatków obronnych, w trybie określonym przez Ministra Finansów.
2.
Wydatki na sprzęt i materiały wykorzystywane w bieżącej działalności państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych, a znajdujące zastosowanie w działalności formacji samoobrony, podlegają finansowaniu na zasadach ogólnych, przewidzianych dla działalności podstawowej.
3.
Wydatki organizacji społecznych związane z działalnością formacji samoobrony są finansowane ze środków własnych, które w razie potrzeby mogą być uzupełniane dotacją budżetową.
4.
Koszty związane z prowadzeniem wojskowego szkolenia poborowych w oddziałach samoobrony ponosi Ministerstwo Obrony Narodowej.
§  31.
Wyposażenie formacji samoobrony w sprzęt, umundurowanie (specjalne oznaki), urządzenia oraz w pomieszczenia, jak również w inne środki materiałowe i finansowe zapewniają:
1)
ministerstwa, zjednoczenia (jednostki równorzędne) i zakłady pracy - dla zakładowych oddziałów grup i komend samoobrony oraz resortowych specjalistycznych oddziałów samoobrony;
2)
terenowe organy administracji państwowej - dla terenowych oddziałów, grup i komend samoobrony, dla zakładowych oddziałów i komend samoobrony w zakładach pracy podległych radom narodowym oraz dla terenowych specjalistycznych oddziałów samoobrony.