Rozdział 3 - Zasady organizacji i przygotowania formacji samoobrony. - Formacje samoobrony.

Monitor Polski

M.P.1975.32.200 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1975 r.

Rozdział  3

Zasady organizacji i przygotowania formacji samoobrony.

§  18.
W skład oddziałów samoobrony (zakładowych, terenowych i specjalistycznych) wchodzą: komendant oddziału, zastępca komendanta oddziału do spraw politycznych i inni zastępcy, zespół polityczno-propagandowy oraz służby określonych specjalności, a także - w zależności od potrzeb i wielkości oddziału samoobrony - sztab oddziału.
§  19.
1.
W zakładowych i terenowych oddziałach samoobrony mogą być tworzone następujące podstawowe służby:
1)
rozpoznania,
2)
łączności i alarmowania,
3)
przeciwpożarowa,
4)
medyczno-sanitarna,
5)
porządkowo-ochronna,
6)
ratownictwa technicznego,
7)
odkażania i dezaktywacji,
8)
schronowa,
9)
opieki społecznej,
10)
weterynaryjna.
2.
Na zasadach określonych przez Szefa Obrony Cywilnej Kraju mogą być również tworzone inne służby.
3.
W specjalistycznych oddziałach samoobrony tworzy się służby i pododdziały o określonym przeznaczeniu, wynikającym z charakteru oddziału i bazy organizacyjnej, na jakiej oddział się tworzy.
§  20.
1.
W oddziałach samoobrony mogą być tworzone pododdziały szkolenia poborowych, w których prowadzi się szkolenie poborowych w zakresie samoobrony lub wojskowe szkolenie poborowych.
2.
Oddziały samoobrony mogą być tworzone jako oddziały (ośrodki) przeznaczone wyłącznie do szkolenia poborowych w zakresie samoobrony lub wojskowego szkolenia poborowych. W skład tych oddziałów (ośrodków) wchodzą: komendant oddziału (ośrodka), pododdziały (drużyny, plutony i kompanie) oraz w zależności od potrzeb, zastępcy komendanta, sztab oddziału (ośrodka) i instruktorzy.
3.
Pododdziały, o których mowa w ust. 1, oraz oddziały samoobrony przeznaczone wyłącznie do szkolenia poborowych w zakresie samoobrony tworzy się na wniosek szefa właściwego wojewódzkiego sztabu wojskowego.
4.
O utworzeniu oddziału samoobrony przeznaczonego wyłącznie do prowadzenia wojskowego szkolenia poborowych decyduje Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z właściwym ministrem lub terenowym organem administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  21.
1.
Struktura organizacyjna oddziału, grupy i komendy samoobrony powinna być ustalona w sposób zapewniający zdolność do podjęcia w czasie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, mobilizacji i wojny zadań obronnych w okresie całodobowym przez odpowiednią część oddziału i komendy.
2.
Zakłady pracy i ich jednostki nadrzędne mogą tworzyć etatowe stanowiska komendantów zakładowych oddziałów i komend samoobrony oraz inne etatowe stanowiska w tych formacjach w ramach ustalonego ogólnego limitu zatrudnienia.
§  22.
1.
Za zorganizowanie, szkolenie, wyposażenie i całość przedsięwzięć związanych z zapewnieniem zdolności do działania formacji samoobrony są odpowiedzialni bezpośrednio w stosunku do:
1)
zakładowych oddziałów, grup i komend samoobrony - kierownicy zakładów pracy, w których zostały one utworzone;
2)
terenowych oddziałów, grup i komend samoobrony - kierownicy jednostek organizacyjnych określonych przez terenowe organy administracji państwowej, na których terenie zostały one utworzone;
3)
specjalistycznych oddziałów samoobrony - kierownicy resortowych jednostek organizacyjnych i kierownicy jednostek organizacyjnych określonych przez terenowe organy administracji państwowej, które zostały zobowiązane do zorganizowania określonych oddziałów.
2.
Kierownictwo i nadzór nad formacjami samoobrony w sprawach, o których mowa w ust. 1, sprawują odpowiednio właściwi ministrowie oraz terenowe organy administracji państwowej.
§  23.
1.
Działalnością formacji samoobrony w czasie pokoju i realizacją ich zadań kierują odpowiednio kierownicy zakładów pracy oraz terenowe organy administracji państwowej.
2.
W razie klęski żywiołowej lub katastrofy terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego i podstawowego mogą zarządzić użycie do akcji ratowniczych wszystkich formacji samoobrony działających na danym terenie, w tym również formacji zakładowych.
§  24.
1.
Do udzielania fachowej pomocy w zorganizowaniu, wyposażeniu i szkoleniu służb w zakładowych i terenowych oddziałach samoobrony są obowiązani:
1)
Prezes Urzędu Energii Atomowej przy współudziale innych właściwych ministrów - w zakresie służby rozpoznania, jeśli chodzi o wykrywanie skażeń;
2)
Minister Łączności - w zakresie służby łączności i alarmowania;
3)
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej - w zakresie służb medyczno-sanitarnej oraz opieki społecznej;
4)
Minister Spraw Wewnętrznych - w zakresie służb przeciwpożarowej oraz porządkowo-ochronnej;
5)
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - w zakresie służby ratownictwa technicznego;
6)
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska - w zakresie służb odkażania i dezaktywacji oraz schronowej;
7)
Minister Rolnictwa - w zakresie służby weterynaryjnej.
2.
Zadania określone w ust. 1 właściwi ministrowie wykonują w porozumieniu z Szefem Obrony Cywilnej Kraju.
§  25.
1.
Organizacje społeczne uczestniczą w ramach swej statutowej działalności w przygotowaniu określonych służb w oddziałach samoobrony na zasadach określonych przez władze naczelne tych organizacji w uzgodnieniu z Szefem Obrony Cywilnej Kraju.
2.
Członkowie zespołów społecznych tych organizacji, a w szczególności Polskiego Czerwonego Krzyża, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, którzy otrzymali przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w formacjach samoobrony lub zgłosili się do niej ochotniczo, wchodzą w skład oddziałów samoobrony. Osoby te podlegają organizacyjnie komendantowi oddziału na ogólnie obowiązujących zasadach.
§  26.
1.
Szef Obrony Cywilnej Kraju określa zasady tworzenia i działania zakładowych i terenowych oddziałów samoobrony oraz grup i komend samoobrony.
2.
Właściwi ministrowie w uzgodnieniu z Szefem Obrony Cywilnej Kraju określają szczegółowe zasady tworzenia i działania specjalistycznych oddziałów samoobrony.