Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Formacje samoobrony.

Monitor Polski

M.P.1975.32.200 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 20 października 1975 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Formacje samoobrony są cywilnymi jednostkami organizacyjnymi przeznaczonymi do ochrony ludności, zakładów pracy oraz urządzeń użyteczności publicznej przed skutkami działania środków masowego rażenia i innymi działaniami nieprzyjaciela.
2.
W czasie pokoju formacje samoobrony prowadzą szkolenie osób pełniących w nich służbę oraz uczestniczą w przygotowaniu ochrony ludności i jej mienia, zakładów pracy i urządzeń użyteczności publicznej.
3.
Formacje samoobrony biorą również udział w zapobieganiu klęskom żywiołowym, w zwalczaniu skutków pożarów, powodzi i innych klęsk oraz katastrof zagrażających bezpieczeństwu życia lub mienia większej ilości osób, a także uczestniczą w pracach społecznych o charakterze gospodarczym, użytecznych dla celów obronnych.
§  2.
Formacjami samoobrony są:
1)
oddziały samoobrony:
a)
zakładowe (ZOS),
b)
terenowe (TOS),
c)
specjalistyczne (SOS);
2)
grupy samoobrony:
a)
zakładowe (ZGS),
b)
terenowe (TGS);
3)
komendy samoobrony:
a)
zakładowe (ZKS),
b)
terenowe (TKS).
§  3.
1.
W formacjach samoobrony pełnią służbę osoby, którym nadano przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do tej służby.
2.
Prawem i obowiązkiem każdego obywatela zdolnego ze względu na wiek i stan zdrowia jest zgłoszenie się ochotniczo do pełnienia służby w formacjach samoobrony. Ochotnicze zgłoszenie się do tej służby nie zwalnia od innych obowiązków wynikających z przepisów o powszechnym obowiązku obrony.
§  4.
Przez użyte określenia minister i ministerstwo - należy rozumieć również inne naczelne i centralne organy administracji państwowej, a także centralne organy spółdzielcze oraz centralne organy organizacji politycznych, społecznych i zawodowych.