Rozdział 4 - Regulacja odbioru ciepła. - Eksploatacja węzłów przyłączeniowych wodnych sieci ciepłowniczych.

Monitor Polski

M.P.1955.32.310

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1955 r.

IV.

Regulacja odbioru ciepła.

§  29.
1.
Odbiór ciepła odbywa się na podstawie zatwierdzonych limitów i umów.
2.
Odbiór nie powinien w żadnym razie przekraczać maksymalnej mocy cieplnej określonej umową.
§  30.
Ilość wody mierzy się za pomocą wodomierza.
§  31.
ZSC centralnie reguluje temperaturę wody z sieci ciepłowniczej w zależności od temperatury zewnętrznej.
§  32.
Rozdział ciepła w instalacji wewnętrznej reguluje obsługa odbiorcy za pomocą zaworów na pionach i odbiornikach. ZSC ma jedynie kontrolę nad tym rozdziałem.
§  33.
1.
Prawidłowość rozdziału ciepła w instalacji sprawdza się przez porównanie temperatur wewnątrz pomieszczeń z temperaturami obowiązującymi w myśl przepisów w sprawie obliczania paliwa do ogrzewania.
2.
Temperatura powrotnej wody t2 wychodzącej z instalacji nie powinna być wyższa od określonej umową.
§  34.
W razie niedogrzewania jednych pomieszczeń przy jednoczesnym przegrzewaniu innych odbiorca powinien odpowiednio wyregulować dopływ wody.
§  35.
W razie ogólnego systematycznego niedogrzewania lub przegrzewania pomieszczeń odbiorca powinien zawiadomić ZSC.
§  36.
Natężenie dopływu wody z sieci ciepłowniczej do węzła reguluje jedynie ZSC.
§  37.
Instalację wewnętrzną odłącza się od sieci, zamykając najpierw zasuwę nr 1 na rurociągu zasilającym, a następnie zasuwę nr 2 na rurociągu powrotnym. Niezachowanie tej kolejności grozi przeniesieniem się ciśnienia z rurociągu zasilającego do instalacji i uszkodzeniem urządzeń.
§  38.
1.
W razie niedostatecznej szczelności zasuw nr 1 i nr 2 instalację odbiorcy można odłączyć zasuwami nr 3 i nr 4 oraz nr 6 i nr 7.
2.
Zasuwy należy otwierać i zamykać powoli i jednostajnie.
§  39.
Wyłączenia instalacji odbiorcy dokonuje w zasadzie personel rejonu ZSC; w razie awarii może to zrobić obsługa odbiorcy, zawiadamiając o tym niezwłocznie ZSC.
§  40.
1.
W razie przerwy w dostawie ciepła nie odwadnia się instalacji, chyba że dalsze oziębienie się wody mogłoby spowodować jej zamarznięcie i uszkodzenia instalacji.
2.
Opróżnianie instalacji z wody z sieci ciepłowniczej wymaga porozumienia się z ZSC. Opróżnienia dokonują się przez otwarcie zaworu spustownika i odpowietrzników po uprzednim szczelnym odłączeniu instalacji zasuwami nr 3 i nr 4 oraz nr 6 i nr 7.
§  41.
Opróżnienie instalacji z wody z sieci ciepłowniczej, jako powodujące straty cieplne i utratę wody chemicznie oczyszczonej, dopuszcza się jedynie w razie konieczności. Bieżące naprawy instalacji węzłów należy wykonywać w miarę możności bez spuszczania wody.
§  42.
Nieodzownym warunkiem uzyskania właściwej temperatury pomieszczeń jest osiągnięcie zmieszania wody w hydroelewatorze w odpowiednim stosunku wyrażonym we wzorze:

gdzie: a oznacza stosunek zmieszania wody,

t1 - temperaturę wody w rurociągu zasilającym z sieci ciepłowniczej,

t2 - temperaturę wody powrotnej z instalacji wewnętrznej ogrzewczej,

t3 - temperaturę wody po zmieszaniu w węźle.

§  43.
Natężenie dopływu wody z sieci ciepłowniczej reguluje się przez zmianę przekroju dyszy albo za pomocą regulatora natężenia przepływu RNP1 przy zupełnym otwarciu zasuwy nr 1. W szczególnych przypadkach ZSC może regulować natężenie dopływu za pomocą zasuwy nr 1.