Rozdział 3 - Napełnienie i uruchomienie instalacji wewnętrznej. - Eksploatacja węzłów przyłączeniowych wodnych sieci ciepłowniczych.

Monitor Polski

M.P.1955.32.310

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1955 r.

III.

Napełnienie i uruchomienie instalacji wewnętrznej.

§  16.
Wszystkie węzły i instalacje ogrzewcze wewnętrzne, nowo przyłączone do sieci cieplnej lub też poddane letniemu remontowi, podlegają sprawdzeniu i przyjęciu przez ZSC przed uruchomieniem.
§  17.
Instalację wewnętrzną i węzeł należy przed próbą na ciśnienie przepłukać wodą z sieci wodociągowej, pod pełnym jej ciśnieniem, aż do ukazania się czystej wody.
§  18.
1.
Instalacje wewnętrzne poddaje się próbie wodnej na 6,0 atn, a węzły wraz z wymiennikami ciepła - na 10,0 atn.
2.
Główne zasuwy węzła poddaje się oddzielnie próbie wodnej na 10,0 atn.
§  19.
Po wykonaniu prób wodnych należy wodę spuścić przez spustnik do kanalizacji, otwierając odpowietrzniki w celu przyspieszenia spustu wody. Po spuszczeniu wody spustniki należy szczelnie zaniknąć i zaplombować.
§  20.
1.
Połączenie z kanalizacją powinno być wykonane z przerwą (przez zlew lub lej spustowy).
2.
Połączenie z wodociągiem, które normalnie powinno być odcięte, należy wykonać na pionie spustowym.
§  21.
1.
Opróżnioną z wody i odłączoną od wodociągu instalację wewnętrzną należy zgłosić natychmiast do ZSC w celu napełnienia jej oczyszczoną chemicznie wodą z sieci ciepłowniczej.
2.
Napełnianie instalacji wodą wodociągową jest niedopuszczalne.
§  22.
Instalację ogrzewczą napełnia się wodą z sieci ciepłowniczej za pomocą powolnego otwarcia zasuwy nr 2 przy otwartych odpowietrznikach i otwartej zasuwie nr 4 i przy zamkniętych zasuwach nr 1, nr 3 i zaworze nr 5. Szybkość napełniania uzgadnia się z dyspozytorem ZSC. Dopływ wody reguluje się przy pomocy zasuwy nr 2. Gdy na rurociągu jest zanikowy automat ciśnieniowy ZAC, należy przed rozpoczęciem napełniania instalacji otworzyć go przez odciągnięcie grzybka.
§  23.
1.
Jeżeli ciśnienie w rurociągu powrotnym sieci międzyblokowej jest niższe od ciśnienia statycznego w rurociągach budynku, to po napełnieniu instalacji wewnętrznej do możliwie wysokiego poziomu przez zasuwę nr 2 zamyka się ją i kontynuuje napełnianie przez zasuwę nr 1 i zawór nr 5 oraz przez złącze obiegowe przy zamkniętej zasuwie nr 3.
2.
Należy przy tym pilnować, aby instalacja wewnętrzna nie znalazła się pod pełnym ciśnieniem, panującym w rurociągu zasilającym sieci ciepłowniczej (§§ 24 i 25).
§  24.
W celu zabezpieczenia instalacji wewnętrznej przed ciśnieniem, panującym w rurociągu zasilającym sieci ciepłowniczej, należy zamknąć zasuwę nr 1 przed zamknięciem ostatniego odpowietrznika.
§  25.
Ciśnienie w instalacji w czasie napełniania sprawdza się za pomocą manometru; nie powinno ono przewyższać ciśnienia dopuszczalnego dla danej instalacji.
§  26.
Ze względu na konieczność dobrego odpowietrzania instalacji wewnętrznej i uniknięcia spadku ciśnienia w sieci ciepłowniczej napełnianie musi się odbywać powoli i jednostajnie.
§  27.
Po zakończeniu napełniania i sprawdzeniu szczelności instalacji i urządzeń węzła wszystkie zasuwy z wyjątkiem zasuwy nr 1 otwiera się całkowicie. Natężenie przepływu wody odpowiednio do zapotrzebowania ciepła ustala się za pomocą zanikowego automatu ciśnieniowego ZAC lub zwężki.
§  28.
Czynności związanych z napełnianiem instalacji dokonuje się pod kontrolą upoważnionego przedstawiciela ZSC.