Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Eksploatacja węzłów przyłączeniowych wodnych sieci ciepłowniczych.

Monitor Polski

M.P.1955.32.310

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1955 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Węzeł przyłączeniowy odbiorcy ciepła, zwany dalej "węzłem", stanowi zespół urządzeń służących do:
1)
regulacji ciśnienia, temperatury i natężenia przepływu wody w zależności od potrzeb i wymagań odbiorcy;
2)
mierzenia (rejestracji) ilości pobranego ciepła;
3)
rozdziału wody grzejnej między poszczególne instalacje wewnętrzne (do ogrzewania, do zaopatrywania w ciepłą wodę użytkową, do klimatyzacji);
4)
napełniania i opróżniania instalacji wewnętrznej.
§  2.
Wszystkie węzły, niezależnie od ich przynależności bilansowej, pozostają pod nadzorem i kontrolą personelu Zakładu Sieci Cieplnej, zwanego dalej "ZSC".
§  3.
Wyposażenie węzła powinno być zgodne z projektem i załączonym typowym schematem węzła.
§  4.
Pomieszczenie na węzeł powinno mieć wymiary umożliwiające obsługę i dostęp do wszystkich urządzeń węzła. Drzwi pomieszczenia węzła powinny otwierać się na zewnątrz. Pomieszczenie na węzeł powinno być oświetlone, utrzymane w czystości i nie zajęte zbędnymi przedmiotami.
§  5.
Rurociągi rozprowadzające oraz piony powinny mieć izolację cieplną wszędzie tam, gdzie są narażone na działanie niskiej temperatury.
§  6.
1.
Każdy węzeł powinien mieć paszport, tj. schemat węzła z oznaczeniem odgałęzień i urządzeń.
2.
Jeden egzemplarz paszportu powinien być wywieszony pod szkłem w pomieszczeniu na węzeł, drugi powinien znajdować się w ZSC, a trzeci w aktach odbiorcy wraz z dokumentacją węzła i instalacji wewnętrznej.
3.
Oznaczenia w paszporcie powinny być zgodne z oznaczeniami podanymi w załączonym typowym schemacie węzła.
§  7.
W pomieszczeniu węzła poza paszportem określonym w § 6 powinna znajdować się niniejsza instrukcja oraz dziennik pracy węzła, dostarczony przez ZSC, i dziennik zażaleń.
§  8.
Węzły powinien obsługiwać dyżurny personel odbiorców. Dyżury powinny trwać całą dobę. Odbiorcy mogą zorganizować zbiorowe punkty obsługi dla grupy węzłów, przy czym miejsce dyżurowania oraz węzły objęte grupą należy uzgodnić z ZSC i wskazać na drzwiach węzłów należących do danej grupy.
§  9.
Pomieszczenie na węzeł należy - na czas nieobecności w nim dyżurnego - zamknąć, a klucz od pomieszczenia przechowywać u odbiorcy w miejscu podanym do wiadomości ZSC.
§  10.
Wstęp do pomieszczenia na węzeł powinien być umożliwiony w ciągu całej doby na każde żądanie upoważnionych przedstawicieli ZSC, jak również Państwowej Inspekcji Energetycznej.
§  11.
Odbiorcy powinni zapewnić łączność telefoniczną z ZSC (aparat miejski w punkcie obsługi lub w innym pomieszczeniu znajdującym się w pobliżu, dostępny całą dobę). Numer aparatu należy zgłosić ZSC.