Rozdział 1 - Przepisy wspólne. - Eksploatacja sieci elektroenergetycznych.

Monitor Polski

M.P.1972.1.8

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1972 r.

Rozdział  1

Przepisy wspólne.

§  1.
1.
Zarządzenie określa szczegółowe zasady eksploatacji sieci elektroenergetycznych pozostających w zarządzie lub użytkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (dostawców i odbiorców energii elektrycznej), zwanych dalej "zakładami".
2.
Szczegółowe zasady eksploatacji sieci elektroenergetycznych stanowią uzupełnienie ogólnych zasad eksploatacji, ustalonych zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 1 września 1967 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń energetycznych (Monitor Polski Nr 51, poz. 254).
3.
Zarządzenie nie dotyczy sieci elektroenergetycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym, polowych wojskowych oraz trakcji miejskiej i kolejowej.
§  2.
1.
Sieciami elektroenergetycznymi w rozumieniu zarządzenia są:
1)
elektroenergetyczne linie napowietrzne wraz z zainstalowanymi na nich łącznikami, zabezpieczeniami, ochroną odgromową i przeciwporażeniową, zwane dalej "liniami napowietrznymi",
2)
elektroenergetyczne linie kablowe wraz z ochroną przeciwporażeniową, zwane dalej "liniami kablowymi",
3)
elektroenergetyczne linie, w których zastosowane są przewody gołe, izolowane lub szynowe, ułożone na stałe w pomieszczeniach lub na otwartym powietrzu, wraz z osprzętem, tablicami i ochroną przeciwporażeniową, zwane dalej "instalacjami".
2.
Do sieci elektroenergetycznych w rozumieniu ust. 1 nie zalicza się linii napowietrznych i kablowych oraz instalacji stanowiących wyposażenie stacji elektroenergetycznych.
§  3.
1.
Linie napowietrzne dzieli się na następujące kategorie:
kategoria I- linie o napięciu znamionowym 220 kV i wyższym,
kategoria II- linie o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV nie zaliczone

do kategorii I,

kategoria III- linie o napięciu znamionowym 1 kV i niższym.
2.
Linie kablowe dzieli się na następujące kategorie:
kategoria I- linie o napięciu znamionowym 60 kV i wyższym,
kategoria II- linie o napięciu znamionowym wyższym niż 1 kV nie zaliczone

do kategorii I,

kategoria III- linie o napięciu znamionowym 1 kV i niższym.
§  4.
Przyjęcie do eksploatacji sieci elektroenergetycznych nowych, przebudowanych lub po remoncie może nastąpić po stwierdzeniu, że zostały spełnione wymagania określone we właściwych normach oraz warunkach technicznych budowy urządzeń elektroenergetycznych.
§  5.
Eksploatację sieci elektroenergetycznych należy prowadzić w taki sposób, aby zapewnić w szczególności:
1)
wymaganą niezawodność zasilania,
2)
ekonomiczne rozdzielanie energii elektrycznej,
3)
właściwe poziomy napięć,
4)
właściwe moce zwarcia,
5)
bezpieczeństwo obsługi i otoczenia,
6)
optymalną żywotność sieci.
§  6.
1.
Analizę pracy sieci elektroenergetycznych należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na pięć lat, a wyniki uwzględniać przy opracowywaniu programów pracy sieci.
2.
Programy pracy sieci elektroenergetycznych o napięciu znamionowym 60 kV i wyższym powinny być opracowywane nie rzadziej niż dwa razy w roku i powinny być bieżąco aktualizowane.
3.
Programy pracy, o których mowa w ust. 2, powinny być opracowywane na podstawie pomiarów obciążeń w krajowym układzie elektroenergetycznym, w zakresie ustalonym przez jednostkę upoważnioną do dysponowania mocą urządzeń energetycznych przyłączonych do wspólnej sieci, oraz powinny uwzględniać co najmniej wymagania określone w § 5.
§  7.
1.
Stan techniczny sieci elektroenergetycznych, ich zdolność do dalszej pracy i warunki eksploatacji powinny być kontrolowane i oceniane na podstawie wyników przeprowadzanych okresowo oględzin i przeglądów. Wyniki oględzin i przeglądów należy odnotowywać w dokumentacji eksploatacyjnej.
2.
Przy przeprowadzaniu oględzin sieci elektroenergetycznych nie wymaga się wyłączania napięcia.
3.
Przeglądy sieci elektroenergetycznych przeprowadza się po wyłączeniu napięcia. Nie dotyczy to prac, na których wykonywanie bez wyłączenia napięcia zezwalają przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  8.
Uszkodzone elementy sieci elektroenergetycznych, których stan stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i pożarowego lub ciągłości ruchu urządzeń, powinny być niezwłocznie naprawione albo wymienione.