Egzaminy dyplomowe na I stopniu studiów na wszystkich wydziałach uniwersytetów, oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-50.567

Akt utracił moc
Wersja od: 5 maja 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 5 maja 1953 r.
w sprawie egzaminów dyplomowych na I stopniu studiów na wszystkich wydziałach uniwersytetów, oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
Dla uzyskania dyplomu ukończenia studiów I stopnia na wszystkich wydziałach uniwersytetów oprócz wydziałów rolnych, weterynaryjnego i leśnego, student III roku studiów I stopnia obowiązany jest złożyć egzamin dyplomowy w tej samej sesji egzaminacyjnej, w której zdał ostatni egzamin jednostkowy.
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu dyplomowego jest:
1)
uzyskanie wszystkich wymaganych planem studiów zaliczeń,
2)
złożenie z wynikiem co najmniej dostatecznym wszystkich przepisanych planem studiów egzaminów.
Egzamin dyplomowy jest ustny.
1.
Egzamin dyplomowy powinien być przede wszystkim sprawdzeniem wiadomości z przedmiotów (lub ich części) wchodzących zgodnie z planem studiów w skład egzaminu dyplomowego, z których nie były w toku studiów przeprowadzone egzaminy jednostkowe.
2.
Egzamin dyplomowy powinien wykazać również ogólną znajomość materiału pozostałych przedmiotów wchodzących - zgodnie z planem studiów - w skład egzaminu dyplomowego.
1.
Egzamin dyplomowy jest komisyjny.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
dziekan lub prodziekan bądź upoważniony przez dziekana samodzielny pracownik nauki jako przewodniczący,
2)
egzaminatorzy przedmiotów wchodzących w skład egzaminu dyplomowego.
3.
Komisja powinna składać się z co najmniej 3 osób.
4.
Członków komisji powołuje rektor na wniosek dziekana.
1.
Z egzaminu dyplomowego student otrzymuje ocenę łączną.
2.
Dla oceny wyniku egzaminu stosuje się skalę stopni: bardzo dobry, dobry, dostateczny, niedostateczny. Ocen pośrednich nie stosuje się.
3.
O ocenie egzaminu decyduje komisja większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
1.
W razie niezłożenia egzaminu dyplomowego z wynikiem dostatecznym lub nie przystąpienia do tego egzaminu w terminie przewidzianym w § 1, student traci prawa studenckie, lecz może składać egzamin dyplomowy w nowym terminie wyznaczonym przez dziekana.
2.
Powtórzenie egzaminu dyplomowego jest możliwe tylko raz w okresie jesiennej sesji poprawkowej lub w najbliższej sesji egzaminacyjnej, lecz nie później niż przed upływem 6 miesięcy od daty pierwszego terminu.
3.
W przypadkach losowych (np. chorób) dziekan może wyznaczyć indywidualny termin egzaminu.
4.
W żadnym jednak razie składanie egzaminu dyplomowego nie jest możliwe po upływie 6 miesięcy od daty urzędowo stwierdzonego ustania przyczyny nie przystąpienia do egzaminu dyplomowego.
Osoby, które utraciły prawo do składania egzaminu dyplomowego, mogą otrzymać zaświadczenie o stanie odbytych studiów.
Osoby, które utraciły prawa studenckie zgodnie z § 7, otrzymują skierowanie do pracy stosownie do przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 5 maja 1953 r.