§ 5. - Dyscyplina inwestycyjna.

Monitor Polski

M.P.1955.41.401

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1956 r.
§  5.
1.
Celem zdecydowanego wyeliminowania przypadków przekraczania limitów inwestycyjnych określonych w planie inwestycyjnym upoważnia się banki specjalne do stosowania następujących sankcji specjalnych w stosunku do inwestorów i przedsiębiorstw budowlano-montażowych w razie stwierdzenia przekroczenia limitów inwestycyjnych:
1)
w razie stwierdzenia przekroczenia globalnego limitu inwestycyjnego tytułu inwestycyjnego lub objętego nim limitu robót budowlano-montażowych przez jednostkę nadzoru inwestycyjnego lub przez będące inwestorem przedsiębiorstwo budowlano-montażowe bank specjalny wstrzyma przy następnej po tym stwierdzeniu wypłacie 100% premii dla dyrektora (kierownika), głównego (starszego) księgowego i kierownika służby inwestycyjnej zainteresowanego inwestora;
2)
w razie stwierdzenia przekroczeń, o których mowa w pkt 1, u inwestorów, których działalność eksploatacyjną finansuje Narodowy Bank Polski, bank specjalny zgłosi do Narodowego Banku Polskiego wniosek o wstrzymanie przy najbliższej wypłacie 100% premii dla dyrektora (kierownika), głównego (starszego) księgowego i kierownika służby inwestycyjnej jednostki organizacyjnej będącej inwestorem;
3)
w razie stwierdzenia wykonywania przez przedsiębiorstwo budowlano-montażowe na rzecz inwestora robót przekraczających ich wartość kwotową, określoną w zawartej z inwestorem umowie, bank specjalny wstrzyma przy następnej po tym stwierdzeniu wypłacie 100% premii dla dyrektora, głównego (starszego) kręgowego i kierownika działu produkcji przedsiębiorstwa.
2.
W razie stwierdzenia przekroczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, bank specjalny niezależnie od wstrzymania premii zablokuje część wypłaty na fundusz płac przedsiębiorstwa ustaloną w stosunku odpowiadającym stosunkowi wartości robót przekraczających zawartą z inwestorem umowę do wartości przerobu stanowiącego podstawę do obliczenia funduszu płac przedsiębiorstwa za dany okres; zwolnienie funduszu płac od blokady może nastąpić w trybie właściwym dla zwolnienia od blokady zastosowanej z innych niż omawiana przyczyn.
3.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) w odniesieniu do podległych mu przedsiębiorstw budowlano-montażowych lub inwestorów finansowanych z budżetu centralnego, a właściwy przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) w odniesieniu do przedsiębiorstw budowlano-montażowych lub inwestorów finansowanych z budżetów terenowych może bankowi specjalnemu dać dyspozycję uchylenia sankcji zastosowanej zgodnie z przepisami ust. 1, udzielając zarazem zapewnienia, że w ciągu 30 dni od daty tej dyspozycji zostaną przeprowadzone dochodzenia w sprawie przekroczenia limitu inwestycyjnego lub limitu na roboty oraz zastaną przeprowadzone w planie inwestycyjnym odpowiednie zmiany mające na celu zalegalizowanie tych przekroczeń. Jeśli chodzi o uchylenie sankcji zastosowanej w odniesieniu do przedsiębiorstw budowlano-montażowych, to minister nadzorujący przedsiębiorstwa budowlano-montażowe wydaje odnośną dyspozycję po uprzednim porozumieniu się z ministrem nadzorującym inwestora, którego limit został przekroczony.
4.
W przypadku gdy mimo upływu 30 dni od daty dyspozycji, o której mowa w ust. 3, limit inwestycyjny, który został przekroczony, nie zostanie odpowiednio zwiększony, bank specjalny lub na jego wniosek Narodowy Bank Polski przy najbliższej wypłacie pozbawi osoby, o których mowa w ust. 1, 100% premii, przy czym decyzja banku w tym przypadku będzie decyzją ostateczną.
5.
W przypadku gdy mimo zastosowania sankcji, o której mowa w ust. 4, przekroczenie limitu nie zostanie zlikwidowane, bank będzie stosował sankcje, o których mowa w ust. 1, do czasu zalegalizowania przekroczenia limitu, przy czym uchylenie zastosowanej sankcji w trybie określonym w ust. 3 nie może mieć w tym przypadku zastosowania.
6.
Jeżeli przekroczenie limitu inwestycyjnego zostanie stwierdzone w okresie nie pozwalającym na dokonanie jego legalizacji w ramach planu inwestycyjnego tego samego roku, w którym przekroczenie nastąpiło, jednostka powołana do jego legalizacji może ją przeprowadzić w drodze zablokowania w odpowiedniej wysokości limitu na tym samym tytule inwestycyjnym lub - jeśli został on zakończony - na innym tytule inwestycyjnym planu inwestycyjnego roku następnego.
7.
Zastosowanie sankcji, o których mowa w ust. 1, nie wyklucza możliwości stosowania innych sankcji na mocy odrębnych przepisów.