§ 3. - Dyscyplina inwestycyjna.

Monitor Polski

M.P.1955.41.401

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1956 r.
§  3.
1.
Zobowiązuje się ministrów i kierowników urzędów centralnych oraz prezydia rad narodowych do podjęcia bezwzględnej walki ze zdarzającymi się jeszcze przypadkami podejmowania i wykonywania inwestycji pozaplanowych. Wykonywanie inwestycji pozaplanowych należy uważać za działanie na szkodę gospodarki narodowej.
2.
Zobowiązuje się Narodowy Bank Polski oraz banki specjalne do badania bilansów kontrolowanych jednostek z punktu widzenia zaangażowania środków obrotowych w inwestycjach wykonanych po dniu 1 stycznia 1955 r., a Narodowy Bank Polski zobowiązuje się ponadto do powiadamiania banków specjalnych o stwierdzonych w tym zakresie przekroczeniach.
3.
Zaangażowane w inwestycjach pozaplanowych środki obrotowe nie podlegają refundacji ze środków inwestycyjnych, w związku z czym zakazuje się inwestorom wszystkich szczebli legalizowania inwestycji pozaplanowych po ich wykonaniu - w drodze włączania ich do planu inwestycyjnego albo zatwierdzania dla nich planów rzeczowo-finansowych inwestycji nie scentralizowanych lub pozalimitowych. Niezależnie od tego - celem utrzymania nakładów inwestycyjnych w ramach określonych Narodowym Planem Gospodarczym - plan inwestycyjny musi być zmniejszony o wartość wykonanych inwestycji pozaplanowych. W związku z tym zobowiązuje się banki specjalne - w przypadku stwierdzenia na podstawie badań własnych lub na podstawie zawiadomień Narodowego Banku Polskiego, o których mowa w ust. 2, wykonania inwestycji pozaplanowej przez inwestora planu centralnego - do zwracania się do właściwego inwestora centralnego, a w przypadku stwierdzenia wykonania inwestycji pozaplanowej w planie terenowym - do zwracania się do właściwego przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) o zablokowanie we właściwej części planu centralnego lub we właściwej części planu terenowego limitu inwestycyjnego równego wartości wykonanej inwestycji pozaplanowej.
4.
Inwestorzy centralni lub przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) na podstawie zawiadomień banków, o których mowa w ust. 3, obowiązani są w ciągu 30 dni od daty tych zawiadomień zablokować na którymkolwiek z nadzorowanych przez nich tytułów inwestycyjnych limit inwestycyjny w wysokości wartości inwestycji pozaplanowej, o której wykonaniu powiadomił ich bank. Bank specjalny równocześnie z wykonaniem blokady limitu inwestycyjnego zablokuje w tej samej wysokości limit finansowania inwestycji we właściwym dla jednostek planie sfinansowania inwestycji, zawiadamiając o tym Ministerstwo Finansów.
5.
W przypadku nieotrzymania w terminie 30 dni od daty zawiadomienia, o którym mowa w ust. 3, dyspozycji w sprawie blokady limitu inwestycyjnego, o której mowa w ust. 4, bank specjalny dokona z urzędu odpowiedniej blokady limitu inwestycyjnego i limitu finansowania inwestycji na resortowej lub wojewódzkiej rezerwie inwestycyjnej, a w ich braku na którymkolwiek tytule inwestycyjnym właściwej części planu centralnego lub planu terenowego. O dokonanej blokadzie bank zawiadomi właściwego inwestora centralnego lub przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) oraz Państwową Komisję Planowania Gospodarczego i Ministerstwo Finansów.
6.
Celem doraźnego zlikwidowania dotychczasowych nieprawidłowości w zakresie zaangażowania środków obrotowych w inwestycjach pozaplanowych wykonanych w okresie do dnia 31 grudnia 1954 r., zobowiązuje się ministrów i kierowników urzędów centralnych do przedłożenia właściwym działom Prezydium Rządu w terminie do dnia 30 czerwca 1955 r. wniosków o pokrycie niedoborów środków obrotowych przedsiębiorstw, powstałych na skutek zaangażowania środków obrotowych w inwestycjach pozaplanowych wykonanych do dnia 31 grudnia 1954 r. We wnioskach powyższych należy wyczerpująco naświetlić okoliczności, w jakich inwestycje pozaplanowe zostały wykonane, oraz podać informacje o sankcjach zastosowanych w odniesieniu do osób, które ponoszą odpowiedzialność za podjęcie i wykonanie inwestycji pozaplanowych.
7.
Wprowadza się zasady obowiązkowego kierowania na drogę postępowania karnego spraw osób odpowiedzialnych za podjęcie lub wykonanie inwestycji pozaplanowej po wejściu w życia niniejszej uchwały.