§ 1. - Dyscyplina inwestycyjna.

Monitor Polski

M.P.1955.41.401

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1956 r.
§  1.
Ustala się następujące podstawowe zasady dyscypliny inwestycyjnej:
1.
Inwestorom wolno podejmować i prowadzić inwestycje limitowe wyłącznie w całkowitej zgodności rzeczowej z zatwierdzonym tytułem inwestycyjnym i w ramach określonego dla tytułu limitu inwestycyjnego.
2.
Inwestorom i przedsiębiorstwom budowlano-montażowym wolno podejmować i wykonywać inwestycyjne roboty budowlano-montażowe wyłącznie w całkowitej zgodności z zakresem rzeczowym robót ustalonym w tytule inwestycyjnym i w ramach określonego dla tytułu limitu na roboty budowlano-montażowe.
3. 1
(uchylony).
4.
Inwestycje polegające na robotach budowlano-montażowych mogą być włączane do planu inwestycyjnego, rozpoczynane i wykonywane jedynie w oparciu o prawidłowo zatwierdzoną dokumentację projektowo-kosztorysową, wymaganą stosownie do obowiązujących w tym zakresie przepisów.
5.
Roboty budowlano-montażowo mogą być rozpoczynane tylko w obiektach, dla których został uprzednio opracowany i zatwierdzony projekt techniczny wraz z kosztorysem. W przypadkach uzasadnionych wyjątkową pilnością realizacji poszczególnego obiektu ministrowie w odniesieniu do inwestycji I grupy, a inwestorzy naczelni w odniesieniu do inwestycji II grupy mogą po porozumieniu się z generalnym wykonawcą zezwolić na rozpoczynanie inwestycji mimo braku projektu technicznego i kosztorysu na cały obiekt inwestycyjny, o ile posiadana dokumentacja, opracowana dla zamkniętych fragmentów robót, pozwala na prawidłowe ich wykonywanie i rozliczanie.
6.
Wszelkie zamówienia na dostawy inwestycyjne dokonywane być mogą jedynie na kwoty mieszczące się w ramach odnośnych limitów inwestycyjnych. Wyjątek od tej zasady stanowią zamówienia na dostawy dotyczące realizacji planów inwestycyjnych następnych lat, dokonywane zgodnie z warunkami określonymi w tym przedmiocie przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
7.
Wszelkie zlecenia wewnętrzne, dotyczące robót inwestycyjnych wykonywanych systemem gospodarczym, udzielane być powinny w formie pisemnej i wycenione na podstawie stosownych kosztorysów lub według wartości szacunkowej ustalonej na podstawie cen jednostkowych; zlecenia te opiewać mogą jedynie na kwoty mieszczące się w ramach odnośnych limitów inwestycyjnych danego inwestora i wymagają w tym względzie odpowiedniego stwierdzania głównego (starszego) księgowego przed podjęciem robót.
8.
Wszelkie umowy, zamówienia i zlecenia muszą zawierać symbol tytułu inwestycyjnego (nr oraz nazwa tytułu i składnika), w ramach którego mają być realizowane, w odniesieniu do zamówień, które mają być realizowane w ramach planów inwestycyjnych lat przyszłych, inwestorzy bezzwłocznie po zatwierdzeniu im tytułu inwestycyjnego obejmującego dostawy będące przedmiotem zamówienia obowiązani są potwierdzić zamówienie i zawiadomić dostawcę o symbolu tytułu inwestycyjnego, którego zawiadomienie dotyczy. Ponadto inwestorzy obowiązani są anulować zamówienia, dla których z tytułu inwestycyjnego zostało wycofane pokrycie (np. w przypadku skreślenia tytułu).
9.
Wszelkie faktury (rachunki) wystawiane przez przedsiębiorstwa wykonawcze i dostawców, jak również rozliczenia z robót wykonywanych systemem gospodarczym, muszą być zaopatrzone w symbole tytułu inwestycyjnego, powołane w umowie, zamówieniu, zleceniu lub dodatkowym potwierdzeniu.
10.
Zakupywanie ze środków obrotowych przedsiębiorstw lub ze środków budżetowych przeznaczonych na działalność bieżącą jakichkolwiek dóbr inwestycyjnych, włącznie z pierwszym wyposażeniem obiektów realizowanych w ramach działalności inwestycyjnej, jest zakazane.
11.
Zużywanie środków inwestycyjnych na cele działalności eksploatacyjnej jest zakazane.
12.
Rozliczenia z tytułu robót i usług wykonywanych zarówno systemem zleceniowym, jak i gospodarczym oraz z tytułu dostaw muszą być wykonywane ściśle w terminach przewidzianych w obowiązujących przepisach.
1 § 1 ust. 3 uchylony przez § 3 pkt 1 uchwały nr 694 z dnia 3 listopada 1956 r. w sprawie ustalenia zasad zawierania umów i dokonywania rozliczeń za dokumentację projektowo-kosztorysową wykonywaną przez państwowe biura projektów (M.P.56.100.1153) z dniem 6 grudnia 1956 r.