Rozdział 3 - Zmiany dotacji w ciągu roku. - Dotacje przedmiotowe.

Monitor Polski

M.P.1966.74.344

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  3.

Zmiany dotacji w ciągu roku.

§  13.
1.
Upoważnia się Ministra Finansów w okresie wykonywania budżetu Państwa do dodatkowego obejmowania listą artykułów, na które będą udzielane dotacje z kredytów budżetu centralnego:
1)
artykułów, na które zostały w ciągu roku wprowadzone ceny fabryczne na poziomie wyższym od ustalonego poziomu cen zbytu tych artykułów,
2)
artykułów, na które zostały w ciągu roku zmienione ceny fabryczne lub ceny zbytu, w wyniku czego ceny fabryczne ukształtowały się na poziomie wyższym od cen zbytu,
3)
nowych artykułów przemysłowych objętych systemem cen fabrycznych wytwarzanych przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe objęte planowaniem centralnym, których produkcja wymaga rozruchu eksploatacyjnego,
4)
artykułów produkowanych przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i spółdzielnie, dla których z powodu braku surowca zmieniono recepturę, stosując zamienniki surowcowe zwiększające jednostkowy koszt własny,
5)
artykułów produkowanych przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i spółdzielnie, stanowiących artykuły zastępcze wyrobów, których produkcja nie została podjęta bądź została zaniechana z powodu braku surowca - wyłącznie w wypadkach, gdy artykuł zastępczy objęty jest tą samą grupą asortymentową co artykuł, którego produkcja nie została podjęta.
2. 1
Upoważnia się Ministra Finansów w okresie wykonywania budżetu Państwa do przenoszenia w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, na wniosek właściwych ministrów i zarządów centralnych związków spółdzielczych, uzgodnionych z Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen, części kwot dotacji przedmiotowych limitowanych z jednej grupy artykułów na inną grupę, w ramach ogólnej kwoty dotacji limitowanych, ustalonej dla resortu w budżecie na dany rok.
3. 2
Objęcie dotacjami przedmiotowymi artykułów, o których mowa w ust. 1, następuje na wniosek właściwego ministra, zaopiniowany przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Przewodniczącego Państwowej Komisji Cen.
§  14.
1.
Zmian stawek dotacji przedmiotowych w ciągu roku dokonuje się w następujących wypadkach:
1)
w zakresie artykułów objętych systemem cen fabrycznych - gdy nastąpi zmiana ceny fabrycznej lub ceny zbytu albo obu cen łącznie, jeśli w wyniku tego ulega podwyższeniu lub zmniejszeniu różnica między wyższą ceną fabryczną a niższą ceną zbytu (§ 1 ust. 2 pkt 2),
2)
w zakresie artykułów nie objętych systemem cen fabrycznych oraz w zakresie usług, gdy ulegnie zmianie poziom cen zbytu artykułów lub poziom opłat (stawek taryfowych) za usługi albo gdy nastąpi z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstw zmiana poziomu kosztów produkcji (np. wskutek urzędowej zmiany cen zakupu surowców lub materiałów, zmiany płac itp.),
3)
w wypadkach określonych w § 9 ust. 3 i 4,
4)
jeśli w wyniku kontroli i analizy, o których mowa w § 15, ustalone zostanie, że wynikowy poziom kosztów własnych dotowanych artykułów lub usług - nie objętych systemem cen fabrycznych - jest niższy o ponad 3% od poziomu kosztów przyjętych za podstawę do ustalenia stawki dotacji, a obniżka ta nie jest wynikiem faktycznych osiągnięć w zakresie obniżki kosztów, lecz jest skutkiem nieprawidłowej kalkulacji przedstawionej przez przedsiębiorstwa dla uzasadnienia wysokości dotacji.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 2, 3 i 4 Minister Finansów dokonuje zmian stawek dotacji przedmiotowych ustalonych w uchwale, o której mowa w § 6 ust. 2.
3.
Zobowiązuje się właściwych ministrów i zarządy centralnych związków spółdzielczych do występowania do Ministra Finansów z wnioskami o zmianę stawek dotacji przedmiotowych ustalonych dla resortu, jeśli wystąpią okoliczności przewidziane w ust. 1 pkt 2-4.
4.
Minister Finansów może dokonywać zmian stawek dotacji przedmiotowych z własnej inicjatywy w porozumieniu z właściwymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych, jeśli w wyniku kontroli przeprowadzonej przez organy finansowe zostaną ujawnione okoliczności określone w ust. 1 pkt 2-4.
§  15.
Zobowiązuje się właściwych ministrów, zarządy centralnych związków spółdzielczych, zjednoczenia przedsiębiorstw państwowych, terenowe związki spółdzielcze i prezydia właściwych rad narodowych do przeprowadzania w okresach półrocznych oraz rocznych kontroli i analizy poziomu kosztów własnych dotowanych artykułów i usług.
1 Z dniem 19 marca 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen, zgodnie z § 7 pkt 4 uchwały nr 54 z dnia 14 marca 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (M.P.69.10.94).

Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego, zgodnie z § 2 pkt 19 uchwały nr 136 z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).

2 Z dniem 19 marca 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia lub porozumienia z Przewodniczącym Państwowej Komisji Cen, zgodnie z § 7 pkt 4 uchwały nr 54 z dnia 14 marca 1969 r. w sprawie uproszczenia trybu działalności naczelnych i centralnych organów administracji (M.P.69.10.94).

Z dniem 23 sierpnia 1969 r. znosi się wymóg uzgodnienia, porozumienia lub zasięgnięcia opinii Komisji Planowania przy Radzie Ministrów albo jej Przewodniczącego, zgodnie z § 2 pkt 19 uchwały nr 136 z dnia 1 sierpnia 1969 r. w sprawie zniesienia przewidzianego w niektórych przepisach obowiązku uzgadniania i porozumienia z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów (M.P.69.36.271).