Rozdział 1 - Dotacje przedmiotowe na artykuły produkowane przez przemysł objęty planowaniem centralnym. - Dotacje przedmiotowe.

Monitor Polski

M.P.1966.74.344

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

Rozdział  1.

Dotacje przedmiotowe na artykuły produkowane przez przemysł objęty planowaniem centralnym.

§  1.
1.
Dotacje przedmiotowe są udzielane państwowym przedsiębiorstwom przemysłowym objętym planowaniem centralnym w wypadku, gdy ceny fabryczne na produkowane przez nie artykuły ustalone zostały powyżej cen zbytu.
2.
Podstawę do określania kwoty dotacji przedmiotowych stanowią:
1)
ilość sprzedanych artykułów (ust. 1),
2)
jednostkowa stawka dotacji przedmiotowej, stanowiąca różnicę między ceną fabryczną a ceną zbytu artykułu.
3.
Ilekroć w uchwale jest mowa o "artykułach objętych systemem cen fabrycznych", rozumie się przez to artykuły, na które ustalono ceny fabryczne na zasadach określonych w §§ 27-29 uchwały nr 30 Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1966 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen fabrycznych i cen rozliczeniowych w przemyśle uspołecznionym oraz ich stosowania (Monitor Polski Nr 7, poz. 54).
§  2.
1.
Dotacje przedmiotowe mogą być udzielane jako:
1)
limitowane,
2)
nie limitowane.
2.
Dotacje przedmiotowe limitowane wypłacane są przedsiębiorstwom do wysokości kwoty wynikającej z zastosowania jednostkowych stawek dotacji do ilości faktycznie sprzedanych artykułów objętych dotowaniem, z tym że kwota ta nie może jednak przekroczyć ustalonych na dany rok kwot dotacji na poszczególne artykuły.
3.
Dotacje przedmiotowe nie limitowane wypłacane są przedsiębiorstwom do wysokości kwoty wynikającej z zastosowania jednostkowych stawek dotacji do ilości faktycznie sprzedanych artykułów objętych dotowaniem.
§  3.
1.
Dotacje przedmiotowe udzielane są z kredytów budżetu centralnego bądź finansowane są z podatku obrotowego.
2.
Dotacje przedmiotowe, udzielane z kredytów budżetu centralnego, określane są w corocznej uchwale w sprawie projektu budżetu Państwa i niektórych zasad jego wykonywania. W uchwale tej ustala się:
1)
listę artykułów lub grup artykułów dotowanych,
2)
kwoty dotacji przedmiotowych na poszczególne artykuły lub grupy artykułów z podziałem na dotacje przedmiotowe limitowane i nie limitowane.
3.
Z podatku obrotowego finansowane są dotacje przedmiotowe na artykuły, które nie zostały objęte dotacjami przedmiotowymi z kredytów budżetu centralnego i są produkowane przez przedsiębiorstwa zgrupowane w zjednoczeniach określonych w trybie ust. 4.
4.
Minister Finansów na wniosek właściwego ministra określa zjednoczenia, których przedsiębiorstwa uprawnione są do finansowania dotacji przedmiotowych z podatku obrotowego.
§  4.
W zakresie dotacji przedmiotowych na produkowane bądź świadczone przez przedsiębiorstwa przemysłowe objęte planowaniem centralnym artykuły i usługi, nie objęte systemem cen fabrycznych, stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 2.