Rozdział 5 - Przepisy końcowe. - Doskonalenie organizacji i normowanie pracy.

Monitor Polski

M.P.1978.19.68

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 1978 r.

Rozdział  V

Przepisy końcowe.

§  21.
1.
Minister Oświaty i Wychowania:
1)
uwzględni w programach nauczania w szkołach ogólnokształcących tematykę z zakresu podstaw i zasad organizacji pracy, dostosowaną do poziomu nauczania uczniów i możliwości stosowania przez nich elementów dobrej organizacji pracy,
2)
dokona analizy programów nauczania w szkołach zawodowych w zakresie organizacji pracy i dostosuje je do aktualnych i przyszłych potrzeb gospodarki.
2.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki:
1)
dokona analizy tematyki nauczania z zakresu organizacji pracy w wyższych szkołach technicznych, ekonomicznych i rolniczych oraz dostosuje programy nauczania do aktualnych i przyszłych potrzeb gospodarki, uwzględniając wzrost efektywności nauczania w tej dziedzinie,
2)
uwzględni w praktykach wakacyjnych studentów wyższych szkół technicznych, ekonomicznych i rolniczych prace z zakresu doskonalenia organizacji i normowania pracy w przedsiębiorstwach, a wyniki tych prac uwzględni w tematach prac seminaryjnych i dyplomowych,
3)
zwiększy liczbę prac magisterskich i doktorskich uwzględniających tematykę z zakresu organizacji i normowania pracy.
§  22.
1.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania oraz Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych wyznaczy jednostkę wiodącą w doskonaleniu zawodowym w zakresie organizacji i normowania pracy, której zadaniem będzie:
1)
koordynowanie doskonalenia zawodowego pracowników zatrudnionych w służbach organizacji i normowania pracy,
2)
opracowywanie ramowych programów nauczania kursów wszystkich stopni, stażów zawodowych i samokształcenia kierowanego,
3)
sprawowanie merytorycznego nadzoru nad przebiegiem doskonalenia zawodowego.
2.
Ministrowie wprowadzą, począwszy od 1979 r., specjalizację zawodową "organizator pracy" w trybie przepisów uchwały nr 306 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1965 r. w sprawie podnoszenia kwalifikacji pracowników zatrudnionych w gospodarce narodowej (Monitor Polski z 1970 r. Nr 16, poz. 133).
3.
Właściwi ministrowie na podstawie programów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zapewnią doskonalenie i dokształcanie pracowników podległych przedsiębiorstw w dziedzinie organizacji i normowania pracy.
§  23.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki:
1)
zwiększy, na wniosek zainteresowanych ministrów, w planach rozwoju nauki i techniki zakres badań naukowych z dziedziny organizacji i normowania pracy,
2)
zapewni zwiększenie zakresu informacji zagranicznych z dziedziny organizacji i normowania pracy, przekazywanych przez Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej.
§  24.
Minister Kultury i Sztuki oraz Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" rozszerzą popularyzatorską i wychowawczą działalność środków masowego przekazu na zagadnienia związane z doskonaleniem procesów produkcyjnych oraz organizacji pracy na stanowisku pracy.
§  25.
Ministrowie, którym podlegają biura projektów, w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określą zasady opracowywania projektów organizacji pracy dla projektowanych nowych i modernizowanych zakładów, w terminie do dnia 30 września 1978 r.
§  26.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych:
1)
pełni nadzór nad realizacją zadań w dziedzinie doskonalenia organizacji i normowania pracy oraz koordynuje w skali międzyresortowej prowadzone w tym zakresie prace,
2)
określa ogólne założenia metodyczne i organizacyjne związane z zagadnieniami, o których mowa w pkt 1,
3)
koordynuje i organizuje międzyresortową i międzybranżową wymianę doświadczeń z zakresu doskonalenia organizacji i normowania pracy oraz upowszechnia najnowsze metody i techniki organizatorskie.
§  27.
1.
Przez użyte w uchwale określenia:
1)
ministrowie - rozumie się również kierowników urzędów centralnych,
2)
wojewodowie - rozumie się również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego,
3)
zjednoczenie - rozumie się również jednostki równorzędne i kombinaty bezpośrednio podporządkowane ministrom.
2.
Przepisy § 1 ust. 1-4, § 2 ust. 1 i 2, § 3, § 9, § 20 pkt 3-5 oraz § 22 ust. 3 dotyczą również wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego w odniesieniu do przedsiębiorstw podporządkowanych radom narodowym.
§  28.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad uchwały.
§  29.
Traci moc uchwała nr 213 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1961 r. w sprawie zasad i organizacji normowania pracy (Monitor Polski z 1961 r. Nr 54, poz. 235, z 1969 r. Nr 10, poz. 94 i Nr 19, poz. 156 oraz z 1970 r. Nr 41, poz. 307).
§  30.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.