Rozdział 5 - Obliczanie dodatkowego funduszu zakładowego. - Doprowadzenie do porównywalności wyników gospodarczych państwowych przedsiębiorstw przemysłowych (obliczanie bazy), wskaźników dyrektywnych oraz obliczanie dodatkowego funduszu zakładowego.

Monitor Polski

M.P.1960.30.143

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 1961 r.

V.

Obliczanie dodatkowego funduszu zakładowego.

Obliczanie planowanego dodatkowego funduszu zakładowego.

§  11.
1.
Planowany dodatkowy fundusz zakładowy przedsiębiorstwo oblicza na podstawie tabeli opierając się na następujących danych wyjściowych:
1)
planowany wynik,
2)
planowany osobowy fundusz płac,
3)
wynik roku ubiegłego bądź baza (B),
4)
koszty sprzedane produkcji i usług roku ubiegłego bądź koszty bazowe (K x W).
2.
Na podstawie danych wymienionych w ust. 1 przedsiębiorstwo ustala:
1)
planowaną poprawę wyniku (różnica pomiędzy planowanym wynikiem a wynikiem roku ubiegłego lub bazą),
2)
planowany procent poprawy rentowności (§ 9 ust. 4).

Po ustaleniu planowanego procentu poprawy rentowności odnajduje się w lewej części tabeli przedział, w którym figuruje procent poprawy rentowności odpowiadający procentowi planowanemu i odczytuje się w tym samym przedziale procent odpisu dodatkowego, jaki przysługuje za planowany procent poprawy rentowności.

Przemnożenie tak ustalonego procentu przez planowany osobowy fundusz płac daje sumę planowanego dodatkowego funduszu zakładowego.

Obliczanie rzeczywistego dodatkowego funduszu zakładowego.

§  12.
1.
Rzeczywisty dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się w zależności od stosunku, w jakim pozostaje rzeczywista poprawa wyniku do wyniku planowanego, przy czym możliwe są trzy alternatywy:
1)
rzeczywista poprawa wyniku jest równa zaplanowanej poprawie,
2)
rzeczywista poprawa wyniku jest większa od zaplanowanej poprawy,
3)
rzeczywista poprawa wyniku jest mniejsza od zaplanowanej poprawy.
2.
Jeżeli rzeczywista poprawa wyniku jest równa zaplanowanej poprawie (ust. 1 pkt 1) - rzeczywisty dodatkowy fundusz zakładowy jest równy planowanemu funduszowi dodatkowemu.
3.
Jeżeli rzeczywista poprawa wyniku jest wyższa od zaplanowanej (ust. 1 pkt 2), w celu obliczenia rzeczywistego dodatkowego funduszu zakładowego ustala się stosunek procentowy, w jakim pozostaje kwota planowanego dodatkowego funduszu zakładowego do kwoty planowanej poprawy wyniku (stopa procentowa).

Kwotę rzeczywistego dodatkowego funduszu zakładowego oblicza się według wzoru:

X = S x W, w którym:

X = kwota dodatkowego funduszu zakładowego,

S = stopa procentowa,

W = rzeczywista kwota poprawy wyniku.

4.
Jeżeli rzeczywista kwota poprawy wyniku jest niższa od zaplanowanej (ust. 1 pkt 3) - dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się w sposób następujący:
1)
ustala się rzeczywisty procent poprawy rentowności (stosunek procentowy rzeczywistej poprawy rentowności do kosztów bazowych bądź kosztów sprzedanych wyrobów i usług roku ubiegłego),
2)
odnajduje się w lewej części tabeli przedział, w którym znajduje się procent poprawy rentowności, odpowiadający procentowi poprawy rentowności ustalonemu w pkt 1,
3) 8
cofa się w tabeli o 5 miejsc (przedziałów) w stosunku do miejsca odnalezionego zgodnie z przepisem punku poprzedniego i odczytuje się w tak ustalonym przedziale w prawej części tabeli procent funduszu płac przeznaczony na fundusz dodatkowy,
4)
przemnaża się ustalony w pkt 3 procent przez planowany osobowy fundusz płac przedsiębiorstwa i ustala w ten sposób kwotę dodatkowego funduszu zakładowego.
5. 9
Jeżeli piąte miejsce wykracza poza pierwszy przedział tabeli - dodatkowy fundusz zakładowy oblicza się jak za osiągnięcie poprawy rentowności, określonej dla pierwszego przedziału, tzn. w wysokości 0,05% planowanego osobowego funduszu płac.
8 § 12 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) instrukcji z dnia 20 lutego 1961 r. (M.P.61.20.94) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 6 marca 1961 r.
9 § 12 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) instrukcji z dnia 20 lutego 1961 r. (M.P.61.20.94) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 6 marca 1961 r.