Dobór rodzin zastępczych oraz szczegółowe zasady udzielania pomocy tym rodzinom.

Monitor Polski

M.P.1979.24.135

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1990 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY I WYCHOWANIA
z dnia 21 września 1979 r.
w sprawie doboru rodzin zastępczych oraz szczegółowych zasad udzielania pomocy tym rodzinom.

Na podstawie § 2 ust. 4 i § 14 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. Nr 4, poz. 19) oraz § 22 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 115 i z 1978 r. Nr 24, poz. 112) zarządza się, co następuje:
1.
Kwalifikacji kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dokonuje terenowy organ administracji państwowej właściwy dla ich miejsca zamieszkania.
2.
Organ wymieniony w ust. 1 może zwrócić się o wskazanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej w szczególności do:
1)
organizacji społecznej, której zadania statutowe przewidują opiekę nad dzieckiem,
2)
szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawczej,
3)
zakładu społecznego służby zdrowia,
4)
organu samorządu mieszkańców.
3.
Kwalifikacji kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej dokonuje organ, o którym mowa w ust. 1, na podstawie:
1)
zgłoszenia kandydata,
2)
zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że kandydat oraz osoby wspólnie z nim zamieszkałe nie są chorzy na chorobę psychiczną przewlekłą zakaźną lub inną chorobę uniemożliwiającą zapewnienie właściwej pieczy nad dzieckiem i jego wychowania,
3)
oświadczenia pisemnego kandydata o stałych źródłach utrzymania,
4)
oświadczenia pisemnego kandydata o liczbie osób zamieszkujących z nim wspólnie i wielkości zajmowanego lokalu mieszkalnego,
5)
wywiadu środowiskowego o kandydacie.
O określenie sytuacji rodzinnej, społecznej oraz normy rozwojowej dziecka, które ma być umieszczone w rodzinie zastępczej, zwraca się terenowy organ administracji państwowej właściwy dla miejsca zamieszkania dziecka do właściwego państwowego wojewódzkiego pogotowia opiekuńczego, a jeżeli chodzi o dzieci do lat 3 - do właściwej do spraw opieki zdrowotnej nad dzieckiem jednostki organizacyjnej zespołu opieki zdrowotnej.
1. 1
Przy umieszczaniu dziecka w rodzinie zastępczej należy dobierać rodzinę zastępczą w pierwszej kolejności spośród osób spokrewnionych z tym dzieckiem, jeżeli spełniają warunki określone w § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 stycznia 1979 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 1985 r. Nr 48, poz. 256).
2.
Rodzeństwo należy umieszczać w jednej rodzinie zastępczej. Rozdzielanie rodzeństwa jest dopuszczalne jedynie w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach.
3.
W jednej rodzinie zastępczej może być umieszczone w zasadzie najwyżej troje dzieci, chyba że chodzi o dzieci stanowiące rodzeństwo.
4.
Umowę powierzenia dziecka zawiera z rodziną zastępczą terenowy organ administracji państwowej właściwy dla jej stałego miejsca zamieszkania - według wzoru określonego odrębnie.
1.
Do obowiązków nauczycieli wyznaczonych do udzielania pomocy rodzinom zastępczym należy:
1)
utrzymywanie stałych kontaktów z dziećmi oraz ich rodzinami zastępczymi,
2)
czuwanie nad zapewnieniem dziecku odpowiednich warunków wychowania, wszechstronnego rozwoju i kształtowania jego postawy ideowo-moralnej,
3)
czuwanie nad zapewnieniem dziecku warunków do systematycznego uczęszczania do szkoły, aż do uzyskania co najmniej obowiązującego powszechnie wykształcenia i zdobycia zawodu umożliwiającego samodzielne życie,
4)
udzielanie rodzinie zastępczej pomocy w rozwiązywaniu trudności wychowawczych,
5)
składanie pod koniec każdego półrocza sprawozdania na piśmie do właściwego terenowego organu administracji państwowej o sytuacji dziecka w rodzinie zastępczej.
2. 2
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia z tytułu wykonywania zadań, o których mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy, a w razie pełnienia czynności poza stałym miejscem zamieszkania terenowy organ administracji państwowej delegujący nauczyciela dokonuje zwrotu kosztów według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju.
3.
Zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2, dokonuje terenowy organ administracji państwowej delegujący nauczyciela.
(skreślony).
(skreślony).
1.
Dziecku umieszczonemu w rodzinie zastępczej udziela pomocy pieniężnej właściwy dla miejsca zamieszkania tej rodziny terenowy organ administracji państwowej na podstawie umowy o pomocy pieniężnej według wzoru określonego odrębnie.
2.
Wypłata kwot pomocy pieniężnej dokonywana jest w terminie do dnia 5 każdego miesiąca bezpośrednio osobom stanowiącym rodzinę zastępczą bądź za pośrednictwem urzędu pocztowego.
3.
W razie przysposobienia przez rodzinę zastępczą dziecka umieszczonego w tej rodzinie prawo do pomocy pieniężnej ustaje z końcem roku kalendarzowego, w którym przysposobienie nastąpiło.
1.
W razie znacznego pogorszenia się sytuacji materialnej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej na skutek wypadków losowych terenowy organ administracji państwowej właściwy dla miejsca zamieszkania tej rodziny może udzielić dodatkowej pomocy pieniężnej doraźnej lub okresowej.
2. 5
Dodatkowa pomoc pieniężna doraźna lub okresowa wynosi od 50% do 100% najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy na jedno dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej.
3.
Dodatkowa pomoc pieniężna doraźna może być udzielana jednorazowo, nie częściej niż 1 raz w okresie kwartału, a pomoc okresowa co miesiąc, nie dłużej niż przez okres trzech miesięcy.
Do ustalania odpłatności rodziców dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej przez terenowy organ administracji państwowej właściwy dla ich miejsca zamieszkania mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące opłat za usługi świadczone przez państwowe placówki opiekuńczo-wychowawcze.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o terenowym organie administracji państwowej, rozumie się przez to terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
Traci moc zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 13 grudnia 1974 r. w sprawie zasad doboru rodzin zastępczych i udzielania pomocy materialnej dzieciom pozostającym pod ich opieką (Dz. Urz. Min. Ośw. i Wych. z 1975 r. Nr 1, poz. 2).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 5, który obowiązuje od dnia 1 marca 1979 r.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 grudnia 1985 r. (M.P.86.3.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 maja 1985 r.
2 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 1988 r. (M.P.88.3.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.
3 § 5 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 1990 r. (M.P.90.19.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 maja 1990 r.
4 § 6 skreślony przez § 1 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 1990 r. (M.P.90.19.147) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 maja 1990 r.
5 § 8 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 30 września 1983 r. (M.P.83.35.199) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1983 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 lutego 1988 r. (M.P.88.3.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 maja 1989 r. (M.P.89.20.138) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 marca 1989 r.