Diety i inne należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.

Monitor Polski

M.P.1989.4.44

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 1989 r.

UCHWAŁA Nr 25
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lutego 1989 r.
w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.

Na podstawie art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162, z 1986 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 21, poz. 124 oraz z 1988 r. Nr 20, poz. 134) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Przepisy uchwały określają zasady wypłacania diet i innych należności pracownikom zatrudnionym w uspołecznionych zakładach pracy z tytułu podróży służbowych odbywanych na obszarze kraju.
2.
Podróżą służbową jest wykonywanie zadania, określonego przez zakład pracy, poza miejscowością stanowiącą siedzibę zakładu pracy, zwaną dalej "stałym miejscem pracy", w terminie i miejscu określonych w poleceniu wyjazdu służbowego.
Z tytułu podróży służbowej przysługują diety oraz zwrot kosztów:
1)
przejazdów na trasie od stałego miejsca pracy bądź miejsca zamieszkania do miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej i z powrotem,
2)
noclegów bądź ryczałtu za nocleg,
3)
dojazdów środkami komunikacji miejscowej w formie ryczałtu,
4)
innych udokumentowanych wydatków.
1.
Dieta stanowi ekwiwalent pieniężny na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowej.
2.
Dieta wynosi za dobę podróży służbowej 7% najniższego wynagrodzenia w uspołecznionych zakładach pracy, określonego przez Radę Ministrów.
3.
Należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży służbowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania.
4.
Przy obliczaniu diet stosuje się następujące zasady:
1)
jeżeli podróż służbowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
a)
od 8 do 12 godzin - przysługuje połowa diety,
b)
ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości;
2)
jeżeli podróż służbowa trwa dłużej niż dobę, za każdą dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą dobę:
a)
do 8 godzin - przysługuje połowa diety,
b)
ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
5.
Dieta nie przysługuje za czas delegowania do miejscowości zamieszkania pracownika.
1.
Środek transportu właściwy do odbycia podróży służbowej określa kierownik zakładu pracy w poleceniu wyjazdu służbowego.
2.
Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi na dany środek transportu, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga ta przysługuje.
3.
Na wniosek pracownika kierownik zakładu pracy może wyrazić zgodę na przejazd, w podróży służbowej, pojazdem samochodowym stanowiącym własność pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu według stawek określonych w przepisach w sprawie używania pojazdów samochodowych do celów służbowych.
Za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży służbowej pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej (miejskiej) w wysokości 10% diety.
1.
Za nocleg przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem.
2.
Pracownikowi, który w czasie podróży służbowej nie korzystał z noclegu w służbowym pokoju gościnnym lub nie przedłożył rachunku z kwatery prywatnej bądź z hotelu, przysługuje ryczałt za każdy nocleg w wysokości 150% diety.
3.
Prawo do zwrotu kosztów za nocleg lub ryczałtu za nocleg nie przysługuje za czas przejazdu wagonem sypialnym, a także jeżeli kierownik zakładu pracy uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości zamieszkania.
1.
Pracownikowi przebywającemu w podróży służbowej trwającej co najmniej 10 dni przysługuje prawo do przejazdu do miejscowości zamieszkania w dniu wolnym od pracy, na koszt zakładu pracy.
2.
Za przejazd do miejscowości zamieszkania i z powrotem przysługuje zwrot kosztów przejazdu środkiem transportu określonym przez kierownika zakładu pracy.
3.
Za czas pobytu w miejscowości zamieszkania nie przysługują diety ani zwrot kosztów noclegu (ryczałtu za nocleg).
Pracownikowi, którego obowiązki służbowe polegają na częstych wyjazdach na obszar przydzielonego mu rejonu działania, kierownik zakładu pracy może ustalić, za zgodą pracownika - z uwzględnieniem zasad wynikających z uchwały - ryczałt miesięczny obejmujący ogólną kwotę należności za określoną liczbę dni podróży służbowych w miesiącu.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 90 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1973 r. w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju (Monitor Polski z 1981 r. Nr 14, poz. 106, z 1982 r. Nr 4, poz. 12, z 1984 r. Nr 2, poz. 12, z 1986 r. Nr 7, poz. 48, z 1987 r. Nr 9, poz. 82 i z 1988 r. Nr 3, poz. 21),
2)
uchwała nr 83 Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 1976 r. w sprawie zasad pokrywania kosztów podróży służbowych na obszarze gminy, zmieniona uchwałą nr 64 z dnia 8 maja 1987 r.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.