Dział 8 - WYMOGI, JAKIE POWINNO SPEŁNIAĆ ZGŁOSZENIE CELNE O OBJĘCIE PROCEDURĄ CELNĄ TOWARÓW WPROWADZANYCH NA POLSKI OBSZAR CELNY I WYPROWADZANYCH POZA POLSKI OBSZAR CELNY TRANSPORTEM PRZESYŁOWYM - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Monitor Polski

M.P.1997.72.690

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1997 r.

DZIAŁ  VIII

WYMOGI, JAKIE POWINNO SPEŁNIAĆ ZGŁOSZENIE CELNE O OBJĘCIE PROCEDURĄ CELNĄ TOWARÓW WPROWADZANYCH NA POLSKI OBSZAR CELNY I WYPROWADZANYCH POZA POLSKI OBSZAR CELNY TRANSPORTEM PRZESYŁOWYM

§  185. 
Użyte w niniejszym dziale określenie "transport przesyłowy" oznacza transport towarów rurociągami i liniami energetycznymi.
§  186. 
1. 
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą celną towarów przewożonych transportem przesyłowym należy dokonać na dokumencie SAD, w miesięcznych okresach rozliczeniowych, w terminie do 14 dnia miesiąca następnego za miesiąc poprzedni.
2. 
W wypadku wymiany energii elektrycznej wynikającej z naturalnych przepływów w połączonych systemach energoelektrycznych krajów sąsiadujących, zgłoszenia celnego o objęcie procedurą celną towarów dokonuje się na podstawie salda wymiany w okresach rozliczeniowych nie dłuższych niż 6 miesięcy w terminie 14 dni od daty uzgodnienia sald.
§  187. 
Podstawą ustalania wartości celnej towarów przewożonych transportem przesyłowym stanowi oryginał faktury lub - w wypadku braku oryginału faktury - inny dokument służący do ustalania wartości celnej, wymieniony w § 168.
§  188. 
1. 
Podstawą ustalenia przez urząd celny ilości gazu w jednostkach zawartych w kontrakcie są miesięczne protokoły zdawczo-odbiorcze (wstępne akty zdawczo-odbiorcze) wskazań urządzeń pomiarowych, przedłożone:
1)
przy wprowadzaniu na polski obszar celny na zaopatrzenie sieci ogólnokrajowej - przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo z siedzibą w Warszawie,
2)
przy wprowadzaniu na polski obszar celny i wywozie poza polski obszar celny na zaopatrzenie miejscowości w strefie przygranicznej - przez jednostki terenowe Przedsiębiorstwa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo,
3)
przy obejmowaniu procedurą tranzytu podstawą do ustalenia - przez urzędy celne ilości gazu w jednostkach zawartych w kontrakcie są miesięczne protokoły zdawczo-odbiorcze sporządzone w oparciu o protokoły podziału strumieni gazu według wskazań urządzeń pomiarowych na wejściu gazu na polski obszar celny i na wyjściu poza granice kraju.
2. 
Podstawą ustalenia przez urząd celny ilości energii elektrycznej są:
1)
przy wprowadzaniu na polski obszar celny na zaopatrzenie sieci ogólnokrajowej:
a)
faktura dostawcy z wykazem poboru mocy przez poszczególnych polskich odbiorców,
b)
potwierdzenie odbioru towaru przez korzystającego z procedury;
2)
przy wywozie poza polski obszar celny z sieci ogólnokrajowej:
a)
faktura wystawiona na podstawie wskazań liczników sporządzonych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne,
b)
potwierdzenie ilości przesłanej energii przez korzystającego z procedury celnej;
3)
przy wprowadzaniu na polski obszar celny i wywozie poza polski obszar celny na zaopatrzenie miejscowości w strefie przygranicznej:
a)
faktury, o których mowa w pkt 1 lit. a) i pkt 2 lit. a),
b)
protokoły wskazań urządzeń pomiarowych sporządzone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne lub ich jednostki terenowe.
3. 
Podstawą do ustalenia przez urząd celny masy ropy naftowej przywożonej z zagranicy są:
1)
w wypadku wprowadzania na polski obszar celny ropy naftowej z krajów WNP - protokoły zdawczo-odbiorcze sporządzone przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" w Płocku, Odcinek Wschodni w Adamowie-Zastawie,
2)
w wypadku wprowadzania na polski obszar celny ropy naftowej przez Port Północny w Gdańsku - konosament.
4. 
Podstawą do ustalenia masy ropy naftowej przy tranzycie przez polski obszar celny są:
1)
na trasie Adamowo - Schwedt (Niemcy) - protokoły wymienione w ust. 3 pkt 1,
2)
na trasie Port Północny w Gdańsku - Schwedt (Niemcy) - konosament.

Potwierdzenia wywozu ropy naftowej przy tranzycie przez polski obszar celny dokonuje Urząd Celny w Szczecinie na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych Przedstawicielstwa Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych w Schwedt (Niemcy).

5. 
Kontroli tranzytu ropy naftowej przez polski obszar celny dokonuje:
1)
na trasie Port Północny w Gdańsku - Schwedt (Niemcy) - Urząd Celny w Gdańsku,
2)
na trasie Adamowo - Schwedt (Niemcy) - Urząd Celny w Białymstoku.
§  189. 
1. 
Objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu zakupionego z Federacji Rosyjskiej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dla zasilania sieci ogólnokrajowych dokonują urzędy celne graniczne właściwe ze względu na lokalizację gazociągu.
2. 
W wypadku wymiany przygranicznej, realizowanej przez jednostki terenowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu dokonują urzędy celne właściwe dla siedziby korzystającego z procedury.
3. 
Ilość i wartość dostarczonego gazu jest każdorazowo, po objęciu procedurą celną, saldowana zarówno na oryginale pozwolenia przywozu, jak również na potwierdzonej kserokopii pozwolenia będącego w posiadaniu odbiorcy.
4. 
Objęcia procedurą tranzytu gazu przesyłanego przez polski obszar celny systemem gazociągów tranzytowych dokonuje Urząd Celny w Białymstoku, na wniosek Przedsiębiorstwa EuRoPol GAZ S.A.
5. 
Objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu gazu zakupionego przez Przedsiębiorstwo EuRoPol GAZ S.A. na potrzeby własne, związane z realizacja tranzytu, dokonywane są w Urzędzie Celnym w Warszawie.
6. 
Objęcia procedurą celną energii elektrycznej wywożonej i przywożonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne dokonuje Urząd Celny w Warszawie, a w innych wypadkach dokonują urzędy celne właściwe miejscowo dla osób dokonujących wywozu lub przywozu.
7. 
Objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu ropy naftowej dokonują urzędy celne właściwe miejscowo ze względu na siedzibę osoby korzystającej z procedury celnej.
§  190. 
1. 
Po objęciu procedurą celną ropy naftowej, urzędy celne, o których mowa w § 189 ust. 7, przesyłają do Urzędu Celnego w Białymstoku lub Urzędu Celnego w Gdańsku - w zależności od tego, przez który urząd celny nastąpiło wprowadzenie tego towaru na polski obszar celny - kserokopię zgłoszenia celnego z wymienionymi numerami protokołów zdawczo-odbiorczych lub z kserokopią konosamentu.
2. 
Urząd Celny w Białymstoku i Urząd Celny w Gdańsku, każdy we własnym zakresie, dokonują okresowo - przynajmniej raz na kwartał - porównania zapisów dotyczących objęcia ropy naftowej procedurą celną z dokumentami znajdującymi się u odbiorców.
3. 
Urzędy celne kontrolują wyrywkowo prawidłowość stosowanych odczytów urządzeń pomiarowych gazu, energii elektrycznej i ropy naftowej.
§  191. 
1. 
Zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towarów wprowadzanych na polski obszar celny transportem przesyłowym należy dokonać na dokumencie SAD, składającym się z kart 6, 7 i 8. Przepisy § 165 stosuje się odpowiednio.
2. 
Do zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć w szczególności:
1)
protokoły zdawczo-odbiorcze ze wskazań urządzeń pomiarowych w wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu gazu lub ropy naftowej lub fakturę dostawcy, potwierdzoną przez odbiorcę w wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu energii elektrycznej,
2)
inne dokumenty określone w § 166 ust. 1.
§  192. 
W wypadku zgłoszenia celnego o objęcie procedurą wywozu energii elektrycznej i gazu § 191 i § 155 stosuje się odpowiednio.