Dział 7 - STOSOWANIE PROCEDUR UPROSZCZONYCH - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Monitor Polski

M.P.1997.72.690

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1997 r.

DZIAŁ  VII

STOSOWANIE PROCEDUR UPROSZCZONYCH

ZGŁOSZENIE CELNE UPROSZCZONE

§  177. 
1. 
Zgłoszenie celne uproszczone, o którym mowa w art. 80 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego, należy złożyć na dokumencie SAD.
2. 
W zgłoszeniu celnym uproszczonym należy wypełnić pola:
1)
1, 2, 3, 5, 6, 8, 12, 14, 22, 23, 31, 37, 42, 44, 46, 47 i 54 - w wypadku objęcia towarów procedurą: dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną lub odprawy czasowej,
2)
1, 2, 6, 14, 22, 31, 33, 38, 44 i 54 - w wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego lub procedurą wywozu,
3)
określone w § 11 ust. 2 pkt 2 - w wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu.
3. 
Z zastrzeżeniem ust. 5, w wypadku objęcia towarów procedurami: dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną lub odprawy czasowej, przepisy § 165 i § 173 stosuje się odpowiednio.
4. 
Z zastrzeżeniem ust. 5, w wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu lub procedurą tranzytu, przepisy § 31, § 154 i § 157-160 stosuje się odpowiednio.
5. 
Kart 2 i 7 zgłoszenia celnego uproszczonego nie należy przesyłać do urzędu statystycznego. Karty te pozostają w urzędzie celnym i stanowią załączniki do ewidencji.
6. 
W wypadku objęcia towarów procedurami: dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną lub odprawy czasowej, do zgłoszenia celnego uproszczonego należy dołączyć:
1)
fakturę, z zastrzeżeniem § 168,
2)
specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,
3)
deklarację wartości celnej DWC,
4)
upoważnienie do zgłoszenia towaru, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela.
7. 
Do dokumentów określonych w ust. 6 przepisy § 155 ust. 4 i § 166 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
8. 
W wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu lub procedurą tranzytu, do zgłoszenia celnego uproszczonego należy dołączyć:
1)
fakturę lub, w wypadku braku faktury, fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma,
2)
specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,
3)
upoważnienie do zgłoszenia towaru, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela.
9. 
Do dokumentów określonych w ust. 8 przepis § 155 ust. 2 i 4 stosuje się odpowiednio.

ZŁOŻENIE DOKUMENTU HANDLOWEGO LUB URZĘDOWEGO

§  178. 
1. 
Dokumentem handlowym lub urzędowym, który może być stosowany przy objęciu towarów procedurą celną, z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, może być faktura lub faktura: prowizoryczna, pro forma, celna, konsularna.
2. 
Zgłoszenie celne z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, następuje poprzez złożenie wniosku, o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów wydanym na podstawie art. 80 § 6 Kodeksu celnego, wraz z dokumentem, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Zgłaszający powinien ponumerować egzemplarze wniosku, oraz egzemplarze dokumentu, o którym mowa w ust. 1, poprzez naniesienie zapisu "Egzemplarz nr ...". Funkcjonariusz celny na wszystkich egzemplarzach wniosku i dokumentu wpisuje numer ewidencji, datę wpisu do ewidencji, składa podpis oraz przystawia pieczęć "Polska-Cło".
§  179. 
1. 
W wypadku objęcia towarów procedurą dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną lub odprawy czasowej, wniosek i dokument, o których mowa w § 178 ust. 2 należy złożyć w dwóch egzemplarzach.
2. 
Pierwszy egzemplarz wniosku i dokumentu pozostaje w urzędzie celnym, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą celną, drugi egzemplarz wniosku i dokumentu pozostaje wydany zgłaszającemu, po potwierdzeniu odbioru na pierwszym egzemplarzu wniosku.
§  180. 
1. 
W wypadku gdy objęcie towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu lub procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, następuje w urzędzie celnym granicznym, wniosek i dokument należy złożyć w trzech egzemplarzach.
2. 
Pierwszy egzemplarz wniosku i dokumentu pozostaje w urzędzie celnym granicznym, drugi egzemplarz wniosku i dokumentu zostaje wydany zgłaszającemu, po potwierdzeniu ich odbioru na pierwszym egzemplarzu wniosku.
3. 
Funkcjonariusz celny potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny na odwrocie trzeciego egzemplarza dokumentu dołączonego do wniosku, poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu, przystawienie pieczęci "Polska-Cło". Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT.
4. 
W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu trzeci egzemplarz dokumentu zostaje wydany zgłaszającemu, po potwierdzeniu jego odbioru na pierwszym egzemplarzu wniosku. Przy objęciu towarów procedurą uszlachetniania biernego trzeci egzemplarz dokumentu pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
5. 
W wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu na trzecim egzemplarzu dokumentu dołączonego do wniosku nie przystawia się pieczęci VAT.
§  181. 
1. 
Jeżeli objęcie towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu lub procedurą tranzytu z zastosowaniem procedury uproszczonej, o której mowa w art. 80 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, następuje w wewnętrznym urzędzie celnym, dokument i wniosek, o których mowa w § 178 ust. 2, należy złożyć w czterech egzemplarzach.
2. 
Pierwszy egzemplarz wniosku i dokument pozostaje w urzędzie celnym, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą. Drugi egzemplarz wniosku i dokumentu zostaje wydany zgłaszającemu, po potwierdzeniu ich odbioru na pierwszym egzemplarzu wniosku. Trzeci i czwarty egzemplarz wniosku i dokumentu przekazywane są wraz z towarem do granicznego urzędu celnego.
3. 
W granicznym urzędzie celnym funkcjonariusz celny potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny na odwrocie trzeciego egzemplarza dokumentu dołączonego do wniosku, poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu, przystawienie pieczęci "Polska-Cło". Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT. Przepis § 180 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
4. 
Trzeci egzemplarz wniosku i dokumentu funkcjonariusz celny urzędu celnego granicznego odsyła do urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą celną, w ciągu pięciu dni od dnia wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny.
5. 
Na czwartym egzemplarzu wniosku funkcjonariusz celny wpisuje datę odesłania trzeciego egzemplarza dokumentu, numer ewidencji oraz składa podpis i przystawia pieczęć "Polska-Cło". Egzemplarz ten pozostaje w granicznym urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
6. 
Jeżeli w granicznym urzędzie celnym uprawniony do korzystania z procedury wywozu przedstawi drugi egzemplarz dokumentu w celu potwierdzenia wyprowadzenia towarów poza polski obszar celny pieczęcią VAT, upoważniony funkcjonariusz celny potwierdza drugi egzemplarz dokumentu pieczęcią VAT, wpisując na odwrocie trzeciego egzemplarza tego dokumentu adnotację treści "Wywóz towaru poza polski obszar celny potwierdzono pieczęcią VAT na drugim egzemplarzu dokumentu handlowego lub urzędowego".
7. 
W urzędzie celnym, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu, zgłaszającemu wydaje się trzeci egzemplarz dokumentu, w wypadku gdy jest on potwierdzony pieczęcią VAT.

WPISANIE TOWARÓW DO REJESTRU

§  182. 
Zgłoszenie celne w formie określonej w art. 80 § 1 pkt 3 Kodeksu celnego następuje poprzez wpisanie towarów do rejestrów prowadzonych przez osobę korzystającą z procedury celnej.
§  183. 
1. 
W wypadku objęcia towarów procedurą uszlachetniania biernego, procedurą wywozu lub procedurą tranzytu poprzez dokonanie wpisu do rejestru, w celu potwierdzenia wyprowadzenia towaru poza polski obszar celny, osoba upoważniona do stosowania procedury uproszczonej wystawia dokument SAD składający się z kart 1, 1A, 3, 4 i 5.
2. 
Czynności związane z wystawieniem dokumentu SAD, w tym opatrzenie dokumentu pieczęcią osoby upoważnionej, mogą być dokonane wyłącznie przez osoby fizyczne wskazane w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej lub przez upoważnionego przedstawiciela. Osoby te powinny nałożyć na wywożony towar plomby celne według zasad określonych w pozwoleniu.
3. 
Karta 1 przekazywana jest do urzędu celnego kontrolnego w terminie określonym w pozwoleniu na stosowanie procedury uproszczonej. Karta 3 stanowi załącznik do rejestru prowadzonego przez osobę korzystającą z procedury celnej. Do kart 1A, 4 i 5 stosuje się odpowiednio przepisy § 33.
4. 
Do dokumentu, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć, w szczególności:
1)
fakturę lub, w wypadku braku faktury, fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma,
2)
specyfikację towarów lub listę towarową, jeżeli faktura nie spełnia roli specyfikacji,
3)
pozwolenie na wywóz towarów, jeżeli jest wymagane na podstawie odrębnych przepisów,
4)
upoważnienie do zgłoszenia towaru, jeżeli zgłoszenie celne dokonywane jest przez przedstawiciela,
5)
dokument przewozowy - do wglądu,
6)
inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie odrębnych przepisów.

ZGŁOSZENIE CELNE UZUPEŁNIAJĄCE

§  184. 
1. 
Zgłoszenie celne uzupełniające należy złożyć na dokumencie SAD składającym się z:
1)
kart 1, 2 i 3 - w wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub procedurą uszlachetniania biernego,
2)
kart 6, 7 i 8 - w wypadku objęcia towarów procedurami: dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną lub odprawy czasowej,
3)
kart 1, 4, 5 i 7 - w wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu.
2. 
Przepisy § 155 i § 166 stosuje się odpowiednio.
3. 
Funkcjonariusz celny wypełnia pola A, B i D/J.
4. 
W wypadku objęcia towarów procedurą wywozu lub procedurą uszlachetniania biernego karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Karta 2 jest przesyłana do urzędu statystycznego. Kartę 3 po potwierdzeniu jej odbioru w polu 54 karty 1 wydaje się zgłaszającemu.
5. 
W wypadku objęcia towarów procedurami: dopuszczenia do obrotu, składu celnego, uszlachetniania czynnego, przetwarzania pod kontrolą celną lub odprawy czasowej, karta 6 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji. Karta 7 jest przesyłana do urzędu statystycznego. Kartę 8 po potwierdzeniu jej odbioru w polu 54 karty 6 wydaje się zgłaszającemu.
6. 
W wypadku objęcia towarów procedurą tranzytu § 31 stosuje się odpowiednio.
7. 
Zgłoszenie celne uzupełniające może objąć wiele zgłoszeń celnych w procedurze uproszczonej, z tym że zgłoszenie to musi być dokonane z zachowaniem wymogów dotyczących możliwości dokonania zgłoszenia celnego na jednym dokumencie SAD.