Rozdział 7 - TRANZYT TOWARÓW Z ZASTOSOWANIEM KARNETU ATA - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Monitor Polski

M.P.1997.72.690

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1997 r.

Rozdział  7

TRANZYT TOWARÓW Z ZASTOSOWANIEM KARNETU ATA

§  147. 
Przewóz towarów z zastosowaniem karnetu ATA odbywa się zgodnie z przepisami Konwencji celnej w sprawie karnetu ATA dla odprawy czasowej towarów, zwanej dalej "Konwencją ATA", sporządzonej w Brukseli dnia 6 grudnia 1961 r. (Dz. U. z 1969 r. Nr 30, poz. 242).
§  148. 
Karnet ATA może być używany przy przewozach towarów transportem kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim i pocztowym.
§  149. 
Karnet ATA może być wykorzystany do jednego lub do wielu przewozów. Towary objęte karnetem ATA mogą być przywożone lub wywożone partiami, z tym iż powrotny wywóz lub powrotny przywóz towarów powinien nastąpić w terminie wyznaczonym przez organ celny, nie dłuższym niż ważność karnetu.
§  150. 
1. 
Jeżeli funkcjonariusz celny urzędu celnego, do którego dostarczono towar, stwierdzi, że zostały naruszone zamknięcia celne lub zachodzi podejrzenie, iż zawartość przesyłki nie jest zgodna z dokumentami, przeprowadza rewizję celną towaru i sporządza protokół rewizji celnej w trzech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 27 do zarządzenia, przy czym:
1)
jeden egzemplarz protokołu rewizji celnej dołącza do grzbietu niebieskiej karty tranzytowej, żółtej karty wywozu lub białej karty powrotnego wywozu, w zależności od rodzaju zastosowanej procedury za karnetem ATA,
2)
drugi egzemplarz dołącza do odcinka oderwanego od grzbietu niebieskiej karty tranzytowej, żółtej karty wywozu lub białej karty powrotnego wywozu, w zależności od rodzaju zastosowanej procedury za karnetem ATA i przesyła do urzędu celnego granicznego,
3)
trzeci egzemplarz pozostawia w urzędzie celnym, w którym sporządzono protokół.
2. 
O sporządzonym protokole rewizji funkcjonariusz celny urzędu celnego, o którym mowa w ust. 1, dokonuje adnotacji o treści: "Sporządzono protokół Data .................podpis ............. pieczęć ......".

Adnotacji tej dokonuje się na odwrocie grzbietu niebieskiej karty tranzytowej lub żółtej karty wywozu albo białej karty powrotnego wywozu w polu "H" w pkt d) oraz w rubryce 7 listy ogólnej i podaje się numery oraz ilość nowych zamknięć celnych nałożonych na towary, na opakowanie lub na środek przewozowy.

3. 
Po sporządzeniu protokołu rewizji celnej karnet ATA zwracany jest posiadaczowi, a towar zostaje dopuszczony do wywozu lub tranzytu.
§  151. 
W wypadku zniszczenia, zgubienia lub kradzieży karnetu ATA, organ celny na wniosek instytucji wydającej karnet może uznać karnet zastępczy, którego data ważności powinna wygasać w terminie ustalonym dla karnetu zastąpionego.
§  152. 
Zasady zastosowania karnetu ATA stanowią załącznik nr 28 do zarządzenia.