Rozdział 6 - PROCEDURA TRANZYTU Z ZASTOSOWANIEM KARNETU TIR - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Monitor Polski

M.P.1997.72.690

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1997 r.

Rozdział  6

PROCEDURA TRANZYTU Z ZASTOSOWANIEM KARNETU TIR

§  142. 
Przewóz towarów z zastosowaniem karnetu TIR odbywa się na podstawie Konwencji celnej, dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów z zastosowaniem karnetów TIR (Konwencja TIR), sporządzonej w Genewie dnia 14 listopada 1975 r. (Zał. do Dz. U. z 1984 r. Nr 17, poz. 76).
§  143. 
1. 
W urzędzie celnym przejściowym przy wjeździe należy przedstawić karnet TIR wraz z przewożonym towarem oraz następujące dokumenty:
1)
dokument przewozowy - do wglądu,
2)
pozwolenie na przywóz towarów, jeżeli jest wymagane - z wyłączeniem pozwoleń na kontyngenty taryfowe,
3)
inne dokumenty wymagane na podstawie odrębnych przepisów.
2. 
W wypadku gdy osoba krajowa dokonuje zakupu towaru za granicą i w trakcie jego przewozu z zastosowaniem karnetu TIR sprzedaje towar odbiorcy znajdującemu się również za granicą, należy stosować procedurę tranzytu.
3. 
Przy przewozach towarów z zastosowaniem karnetów TIR dopuszcza się stosowanie konwojów celnych.
§  144. 
Przewóz towarów z zastosowaniem karnetu TIR może obejmować kilka wyjściowych i docelowych urzędów celnych, jednakże łączna liczba tych urzędów nie może przekraczać czterech. Karnet może być przedstawiony w docelowych urzędach celnych tylko wówczas, gdy został przyjęty przez wszystkie wyjściowe urzędy celne.
§  145. 
1. 
Zgłoszenie celne towarów do procedury wywozu z zastosowaniem karnetu TIR, składane w urzędzie celnym wewnętrznym, powinno być dokonane na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 1A, 2 i 3.
2. 
Po objęciu towarów procedurą wywozu i procedurą tranzytu funkcjonariusz celny urzędu celnego wewnętrznego dołącza kartę 1A SAD do karnetu TIR.
3. 
W urzędzie celnym przejściowym, przez który towar jest wywożony poza polski obszar celny, funkcjonariusz celny potwierdza wyprowadzenie towarów poza polski obszar celny, poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu i przystawienie pieczęci Polska-Cło na odwrocie karty 1A. Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia następnie pieczęć VAT. Kartę 1A należy odesłać do urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą wywozu, w ciągu 5 dni od daty wyprowadzenia towaru poza polski obszar celny.
4. 
Funkcjonariusz celny urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towarów procedurą wywozu, wydaje kartę 1A zgłaszającemu tylko w wypadku, gdy jest ona potwierdzona pieczęcią VAT. Odbiór tej karty zgłaszający potwierdza w polu E karty 1.
§  146. 
Zasady stosowania karnetu TIR stanowią załącznik nr 26 do zarządzenia.