Rozdział 4 - SZCZEGÓLNE PRZYPADKI POSTĘPOWANIA PRZY PRZEWOZACH TOWARÓW DOKONYWANYCH W MORSKICH URZĘDACH CELNYCH - Deklaracje skrócone i zgłoszenia celne.

Monitor Polski

M.P.1997.72.690

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1997 r.

Rozdział  4

SZCZEGÓLNE PRZYPADKI POSTĘPOWANIA PRZY PRZEWOZACH TOWARÓW DOKONYWANYCH W MORSKICH URZĘDACH CELNYCH

§  112. 
1. 
Jeżeli zakończenie procedury tranzytu nastąpiło w morskim urzędzie celnym, a wyprowadzenie towaru poza polski obszar celny ma nastąpić przez inny graniczny urząd celny, należy dokonać zgłoszenia celnego o objęcie towaru procedurą tranzytu na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 4 i 5.
2. 
Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
3. 
Karty 4 i 5 przekazywane są osobie przewożącej towar i wraz z towarem dostarczane do urzędu celnego przeznaczenia.
4. 
Po przedstawieniu towaru i dokumentów, o których mowa w ust. 3, w urzędzie celnym przeznaczenia funkcjonariusz celny w polu I karty 4 i 5 wpisuje:
1)
w pozycji "Dzień przybycia" - datę dostarczenia towarów w systemie RR-MM-DD,
2)
w pozycji "Kontrola zamknięć", jeżeli:
a)
zamknięcia celne są nienaruszone i zgodne z opisem w polu D oraz nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości - wyraz - "ZGODNIE" ,
b)
zostaną stwierdzone rozbieżności, pozycja ta pozostaje niewypełniona,
3)
jeżeli zostały stwierdzone rozbieżności inne niż stwierdzone w wyniku kontroli zamknięć celnych, w pozycji "Uwagi" należy wpisać:
a)
"NIEZGODNOŚCI: DROBNE NIEPRAWIDŁOWOŚCI BEZ NASTĘPSTW", jeżeli są to niewielkie rozbieżności,
b)
"NIEZGODNOŚCI: NADWYŻKI...", "NIEZGODNOŚCI: BRAKI...", "NIEZGODNOŚCI: OPIS TOWARÓW..." oraz "NIEZGODNOŚCI: KLASYFIKACJA TARYFOWA (*)..." , jeżeli są to znaczne rozbieżności,
c)
"POBRANO OPŁATY", jeżeli są to znaczne rozbieżności i urząd celny przeznaczenia pobrał opłaty,
d)
"WSZCZĘTO POSZUKIWANIA", jeżeli w wyniku stwierdzenia rozbieżności urząd celny przeznaczenia wszczął postępowanie poszukiwawcze.
5. 
Wpisy, o których mowa w ust. 4, mogą być dokonywane odręcznie drukowanymi literami lub przy użyciu stempli i powinny być potwierdzone pieczęcią "Polska-Cło" oraz podpisem funkcjonariusza celnego.
6. 
Funkcjonariusz celny w karcie 4 SAD w polu I w pozycji "Kartę Nr 5 zwrócono w dniu ........... po wpisaniu do ............ Nr ....." wpisuje datę zwrotu tej karty i pozycję ewidencji. Kartę 5 wysyła do urzędu celnego wyjścia w terminie pięciu dni od dnia przedstawienia towarów w urzędzie celnym przeznaczenia. Karta 4 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
§  113. 
1. 
Jeżeli zgłoszenie celne o objęcie towaru procedurą wywozu zostało dokonane w morskim urzędzie celnym, a wyprowadzenie poza polski obszar celny ma faktycznie nastąpić przez graniczny urząd celny inny niż wskazany w zgłoszeniu celnym do procedury wywozu, to należy dokonać zgłoszenia celnego o objęcie towaru procedurą tranzytu na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 4 i 5.
2. 
Do zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć nie potwierdzoną kartę 1A ze zgłoszenia celnego o objęcie towaru procedurą wywozu.
3. 
Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
4. 
Karty 4, 5 i 1A przekazywane są osobie przewożącej towar i wraz z towarem dostarczane do urzędu celnego przeznaczenia.
5. 
Po przedstawieniu towaru i dokumentów, o których mowa w ust. 4, w urzędzie celnym przeznaczenia funkcjonariusz celny wypełnia pole I karty 4 i 5 w trybie i na zasadach określonych w § 112 ust. 4-6.
6. 
Na odwrocie karty 1A należy potwierdzić wyprowadzenie towaru poza polski obszar celny poprzez przystawienie stempla SAD, wpisanie pozycji ewidencji, złożenie podpisu, przystawienie pieczęci "Polska-Cło". Upoważniony funkcjonariusz celny przystawia pieczęć VAT.
7. 
Kartę 1A należy odesłać do urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą wywozu, w ciągu pięciu dni od daty wyprowadzenia towaru poza polski obszar celny, po wpisaniu w polu I karty 4 daty odesłania tej karty oraz pozycji ewidencji.
§  114. 
1. 
W wypadku gdy towar był objęty procedurą wywozu i tranzytu w innym urzędzie celnym i po zakończeniu procedury tranzytu w morskim urzędzie celnym przeznaczenia faktyczne wyprowadzenie towaru poza polski obszar celny ma nastąpić przez inny graniczny urząd celny, to należy dokonać zgłoszenia celnego o objęcie towaru procedurą tranzytu na dokumencie SAD składającym się z kart 1, 4 i 5.
2. 
Do zgłoszenia celnego, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć przekazaną z urzędu celnego, w którym nastąpiło objęcie towaru procedurą wywozu, nie potwierdzoną w urzędzie celnym przeznaczenia, kartę 1A. Na odwrocie karty 1A należy nanieść adnotację o treści:

"Towar skierowano do Urzędu Celnego w ....................................... w celu jego wyprowadzenia poza polski obszar celny".

3. 
Karta 1 pozostaje w urzędzie celnym i stanowi załącznik do ewidencji.
4. 
Karty 4, 5 i 1A przekazywane są osobie przewożącej towar i wraz z towarem dostarczane do urzędu celnego przeznaczenia.
5. 
Po przedstawieniu towaru i dokumentów, o których mowa w ust. 4, w urzędzie celnym przeznaczenia funkcjonariusz celny wypełnia pole I karty 4 i 5 w trybie i na zasadach określonych w § 112 ust. 4-6.
6. 
Przepisy § 113 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  115. 
W wypadkach, o których mowa w § 112, 113 i 114 funkcjonariusz celny urzędu celnego, w którym objęto towar procedurą tranzytu wypełnia pola B, C i D.
§  116. 
1. 
Jeżeli towary zostały wprowadzone na polski obszar celny w procedurze tranzytu i przeznaczone są na zaopatrzenie statków w ruchu międzynarodowym:
1)
zarejestrowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i pływających pod polską banderą lub
2)
zarejestrowanych za granicą i pływających pod obcą banderą

- znajdujących się w polskim porcie, to po zakończeniu procedury tranzytu w morskim urzędzie celnym nie wymaga się złożenia dodatkowego zgłoszenia celnego.

2. 
Po zakończeniu procedury tranzytu w morskim urzędzie celnym przeznaczenia funkcjonariusz celny w polu I karty 4 i 5 dokonuje adnotacji o treści: "W dniu ......... towar został załadowany na statek bandery ...........".