§ 1. - Dalszy rozwój i zwiększenie efektywności działalności normalizacyjnej.

Monitor Polski

M.P.1971.9.59

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1971 r.
§  1.
1.
Organy administracji oraz podporządkowane im jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą obowiązane są prowadzić i wykorzystywać działalność normalizacyjną jako jeden z istotnych czynników doskonalenia i intensyfikacji procesów gospodarczych, a w szczególności rozwoju specjalizacji i koncentracji produkcji, zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości wyrobów oraz racjonalnej gospodarki remontowej. Normalizacja obejmuje również typizację i unifikację.
2.
Prace normalizacyjne powinny wynikać z podstawowych zadań jednostek wymienionych w ust. 1 i ściśle wiązać się z głównymi kierunkami działalności gospodarczej i naukowo-technicznej tych jednostek.
3.
Prace normalizacyjne, których rezultaty stanowią skuteczny system przenoszenia i upowszechniania w praktyce gospodarczej osiągnięć postępu technicznego, powinny być prowadzone w ramach prac naukowo-badawczych i rozwojowych, jako ich integralna część. Procesom wdrażania wyników tych prac powinno towarzyszyć opracowanie i wprowadzenie w odpowiednich terminach norm i innych dokumentów normalizacyjnych.
4.
Wymagania określane w normach powinny odpowiadać najnowszym osiągnięciom techniki i doświadczeniom krajów (producentów) przodujących w danej dziedzinie, z uwzględnieniem warunków techniczno-ekonomicznych gospodarki, potrzeb krajowych oraz handlu zagranicznego. Wymagania norm powinny zaspokajać zróżnicowane potrzeby odbiorców, przez określanie odpowiednich klas, gatunków, odmian itp. Wymagania te powinny podlegać stałej aktualizacji, stosownie do postępu techniki oraz rosnących potrzeb społecznych i gospodarczych, z uwzględnieniem zaleceń i innych dokumentów normalizacyjnych organizacji międzynarodowych.
5.
Międzynarodowa współpraca normalizacyjna powinna być prowadzona w sposób pozwalający na wykorzystywanie jej jako czynnika ułatwiającego rozwój stosunków gospodarczych z innymi krajami przez wymianę towarową, specjalizację i kooperację produkcji oraz współpracę naukowo-techniczną w ramach międzynarodowych porozumień, w szczególności z krajami RWPG.
6.
W celu pełnego wykorzystania efektów normalizacji w gospodarce narodowej, w szczególności w zakresie oddziaływania na podnoszenie jakości i efektywności produkcji, konieczne jest wzmożenie nadzoru i kontroli stosowania norm.
7.
Wprowadzanie norm powinno być zapewnione przez zaplanowanie i wykonanie niezbędnych przedsięwzięć organizacyjnych i technicznych, warunkujących pełne stosowanie wymagań tych norm.