§ 5. - Dalsze usprawnienie obrotu artykułami zaopatrzenia materiałowo-technicznego.

Monitor Polski

M.P.1970.10.86

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1973 r.
§  5.
1.
Zobowiązuje się ministrów nadzorujących jednostki obrotu artykułami zaopatrzenia materiałowo-technicznego wszystkich branż do wydatnego zwiększenia sprzedaży tych artykułów z własnych zapasów hurtowni (rejonowych oddziałów) na doraźnie składane zamówienia podlegające natychmiastowej realizacji (sprzedaż odręczna).
2.
W celu zapewnienia rozwoju sprzedaży, o której mowa w ust. 1, właściwi ministrowie w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów spowodują wyznaczanie w planach podległych im jednostek obrotu rosnących z roku na rok zadań w zakresie sprzedaży odręcznej oraz ujmowanie w bilansach materiałowych odpowiednich ilości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego dla utrzymywania stałego poziomu zapasów w hurtowniach gwarantującego ciągłość tej sprzedaży. Rozwój sprzedaży odręcznej powinien w szczególności odnosić się do wyrobów hutnictwa żelaza i stali, artykułów chemii organicznej i nieorganicznej, artykułów gumowych, węglopochodnych i azotowo-technicznych, barwników, farb olejnych ogólnego zastosowania i emulsyjnych oraz odczynników.
3.
Przy ustalaniu zadań w zakresie sprzedaży odręcznej i tworzenia zapasów na ten cel należy przyjąć założenie, że w drodze tej formy sprzedaży składowej powinny być pokrywane przede wszystkim zapotrzebowania odbiorców na niewielkie ilości artykułów zaopatrzenia materiałowo-technicznego (drobni odbiorcy). Właściwi ministrowie ustalą górne granice ilościowe jednorazowej sprzedaży odręcznej dla podstawowych grup materiałowych.
4.
Sprzedażą, o której mowa w ust. 1-3, powinny być objęte towary powszechnie stosowane. Wykazy towarów objętych wymienioną formą sprzedaży w asortymentach przystosowanych do potrzeb drobnych odbiorców w poszczególnych rejonach powinny być podane w katalogach, cennikach i innych publikacjach.
5.
Ministrowie nadzorujący jednostki obrotu artykułami zaopatrzenia materiałowego zapewnią niezbędny wzrost powierzchni magazynowej tych jednostek dla realizacji m.in. zwiększonych zadań w zakresie sprzedaży odręcznej.