Rozdział 5 - Przepisy końcowe. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1984.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1988 r.

Rozdział  5

Przepisy końcowe.

§  16. 
1. 
Podstawę wyceny wartości zadań wykonywanych w ramach czynów społecznych powinny stanowić:
1)
koszty określone w założeniach techniczno-ekonomicznych,
2)
kosztorysy szczegółowe zawarte w projekcie technicznym,
3)
faktury końcowe za wykonanie roboty oraz za zakupy, wystawione przez wykonawców robót i dostawców.
2. 
Podstawę wyceny zrealizowanych robót, które zostały wykonane w całości lub w części bezpośrednio przez ludność (systemem gospodarczym), jeżeli na te roboty nie przygotowano dokumentacji kosztorysowej, powinny stanowić protokoły wykonania i odbioru robót. Protokoły te powinny być sporządzane komisyjnie przy udziale:
1)
przedstawiciela terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
przedstawiciela użytkownika,
3)
przedstawiciela samorządu mieszkańców,
4)
osoby, której powierzono fachowy nadzór nad wykonaniem robót.

W komisyjnym sporządzaniu protokołu uczestniczą ponadto inne osoby mające odpowiednie rozeznanie w zakresie wyceny wykonywanych robót.

3. 
Wycena zadań realizowanych bezpośrednio przez ludność powinna być dokonywana z uwzględnieniem tylko kosztów bezpośrednich według cen jednostkowych robocizny, materiałów oraz pracy sprzętu, stosowanych przez uspołecznione przedsiębiorstwa budowlane.
4. 
W razie wykonania robót zleconych przedsiębiorstwu budowlano-montażowemu częściowo w ramach czynu społecznego wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń i nie poniesionych kosztów ubezpieczeń społecznych potrąca się w fakturze przedsiębiorstwa.
§  17. 
1. 
Zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) powinni udzielać pomocy organizacyjnej i technicznej w przygotowaniu i realizacji czynów społecznych dotyczących działalności gospodarczej objętej ich zakresem działania.
2. 
Minister Komunikacji określi zasady i tryb przygotowania oraz organizację wykonawstwa robót prowadzonych w ramach czynów społecznych na drogach publicznych pozamiejskich.
§  18. 
1. 
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Finansów zasady, zakres i tryb opracowywania sprawozdań z realizacji zadań wykonywanych w ramach czynów społecznych.
2. 
W sprawozdawczości statystycznej, o której mowa w ust. 1, do czynu społecznego powinna być zaliczana tylko wartość świadczeń ludności, określonych w § 1 ust. 2.
§  19. 
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych stosowanie przepisów uchwały.
§  20. 
Traci moc uchwała nr 132 Rady Ministrów z dnia 2 września 1977 r. w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizowaniu i realizacji (Monitor Polski Nr 24, poz. 122).
§  21. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem 17 czerwca 1984 r.