Rozdział 3 - Wykonawstwo, zaopatrzenie materiałowe i zapewnienie środków finansowych na realizację zadań w ramach czynów społecznych. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1984.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1988 r.

Rozdział  3

Wykonawstwo, zaopatrzenie materiałowe i zapewnienie środków finansowych na realizację zadań w ramach czynów społecznych.

§  5. 
1. 
Zadania podejmowane w ramach czynów społecznych powinny być realizowane przede wszystkim systemem gospodarczym np. bezpośrednio przez ludność, przez wyspecjalizowane brygady zakładów pracy lub zakłady rzemieślnicze i przy maksymalnym wykorzystaniu materiałów miejscowego pochodzenia.
2. 
Podjęcie realizacji odrębnego, samodzielnego zadania polegającego na budownictwie może nastąpić po uprzednim zgromadzeniu środków materiałowych i finansowych w ilościach umożliwiających właściwą koncentrację robót. Realizacja inwestycji planowanej do wykonania może być rozpoczęta, jeżeli:
1)
zadeklarowane jako czyn społeczny świadczenia ludności wymienione w § 1 ust. 2 łącznie z zapewnioną pomocą finansową Państwa, o której mowa w § 3, wystarczającą na pełne sfinansowanie planowanych kosztów, określonych w zatwierdzonej dokumentacji projektowej inwestycji,
2)
zadeklarowane środki pieniężne, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 3-8, zostały zgromadzone przez organizatorów czynu społecznego na rachunku bankowym,
3)
zadeklarowane przez organizatorów czynu materiały własne, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, zostały zgromadzone co najmniej w 50% ich łącznej wartości.
3. 
W uzasadnionych wypadkach wykonawstwo większych lub bardziej skomplikowanych robót inwestycyjnych może być w miarę możliwości organizowane w sposób zapewniający realizację danego zadania częściowo systemem gospodarczym i częściowo w drodze zlecania niektórych robót uspołecznionemu przedsiębiorstwu budowlano-montażowemu, przy wykorzystaniu w szerokim zakresie materiałów miejscowego pochodzenia oraz materiałów budowlanych zgromadzonych przez organizatorów czynu społecznego.
§  6. 
1. 
Formy uczestnictwa miejscowej ludności w realizacji zadań inwestycyjnych w wypadkach, o których mowa w § 1 ust.3 pkt 1, powinny być uzgodnione w drodze porozumienia między inwestorem a samorządem mieszkańców wsi lub miasta, podejmującym czyn społeczny.
2. 
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno być zawarte w roku poprzedzającym planowany rok realizacji danego zadania oraz powinno określać w szczególności:
1)
wielkość świadczeń w ramach czynu społecznego oraz ich rodzaj (robocizna i rodzaj własnych materiałów budowlanych, wielkość środków pieniężnych),
2)
sposób zgromadzenia środków pieniężnych oraz rozliczenia z inwestorem,
3)
harmonogram oraz szczegółowe terminy realizacji poszczególnych rodzajów świadczeń, o których mowa w pkt 1 i 2.

Porozumienie to stanowi załącznik do założeń techniczno-ekonomicznych lub dokumentacji jednostadiowej.

§  7. 
1. 
Przy realizacji czynów społecznych należy korzystać przede wszystkim z materiałów miejscowego pochodzenia, jak: kamień, żwir, materiały odzyskowe i odpadowe, materiały wytworzone własnymi siłami ludności lub pochodzące z produkcji ubocznej, z lasów prywatnych, uzyskiwane na podstawie indywidualnych zezwoleń właściwych organów itp.
2. 
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej powinny udzielać realizatorom czynów społecznych pomocy w uzupełnianiu materiałów zgromadzonych przez ludność na potrzeby tych czynów.
3. 
Roboty wykonywane w ramach czynów społecznych na drogach publicznych, liniach kolejowych, przy budowie lub odbudowie zbiorników wodnych, urządzeń gazyfikacyjnych, sieci ciepłowniczych i linii energetycznych niskiego napięcia, urządzeń melioracji wodnych, urządzeń łączności, zaopatrzenia w wodę, małych oczyszczalni ścieków i związanych z nimi urządzeń kanalizacyjnych, zorganizowanych składowisk odpadów, urządzeń kanalizacyjnych oraz przy pomelioracyjnym zagospodarowaniu trwałych użytków zielonych i zalesianiu nieużytków mogą być podejmowane po weryfikacji przez właściwe jednostki organizacyjne zgodności tych robót z wymaganymi warunkami technicznymi.
4. 
Realizatorzy czynów społecznych mogą zwracać się do jednostek określonych w ust. 3 - z zastrzeżeniem § 13 ust. 2 - o udzielaniu pomocy w udostępnieniu lub opracowaniu dokumentacji projektowej oraz w zakresie nadzoru technicznego i zaopatrzenia materiałowo-technicznego na ogólnie obowiązujących zasadach odpłatności.
5. 
Jednostkom i zakładom budżetowym zaleca się udzielanie pomocy w miarę możliwości w ramach finansowania działalności własnej (na zasadzie wykorzystania rezerw w zatrudnieniu i w obciążeniu sprzętu) lub z odpłatnością ograniczoną do kosztu własnego albo jego części - pod warunkiem nieprzekroczenia planu finansowego jednostki (zakładu).
§  8. 
1. 
Pomoc zakładów pracy w realizacji czynów społecznych może polegać w szczególności na:
1)
nieodpłatnym wykonywaniu obsługi inwestorskiej w zakresie udostępniania dokumentacji inwestycyjnej i nadzoru technicznego przez własne służby techniczne,
2)
odpłatnym udostępnianiu pracy sprzętu transportowego i budowlanego wraz z obsługą według kosztów własnych,
3)
odpłatnym świadczeniu specjalistycznych usług montażowych i budowlanych przez własne ekipy pracownicze,
4)
nieodpłatnym przekazywaniu zbędnych materiałów budowlanych, zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
2. 
Przy organizowaniu pomocy w zakresie udostępniania sprzętu technicznego i transportowego należy dążyć do wykorzystania w szczególności:
1)
sprzętu jednostek podległych radom narodowym,
2)
sprzętu spółdzielni, zwłaszcza zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" i Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
3)
sprzętu i pomocy technicznej właściwych rejonów dróg publicznych,
4)
sprzętu innych jednostek gospodarki uspołecznionej.