Rozdział 3 - Wykonawstwo i zaopatrzenie materiałowe zadań realizowanych w ramach czynów społecznych. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1977.24.122

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1977 r.

Rozdział  3

Wykonawstwo i zaopatrzenie materiałowe zadań realizowanych w ramach czynów społecznych.

§  5.
1.
Zadania podejmowane w ramach czynów społecznych powinny być realizowane systemem gospodarczym i przy maksymalnym użyciu materiałów miejscowego pochodzenia.
2.
Podjęcie realizacji czynu społecznego polegającego na budownictwie może nastąpić po uprzednim zgromadzeniu materiałowych i finansowych środków w ilościach umożliwiających właściwą koncentrację robót. Realizacja inwestycji planowanej do wykonania w czynie społecznym może być rozpoczęta, jeżeli:
1)
zadeklarowane środki własne, wymienione w § 1 ust. 3, łącznie z przyznaną pomocą Państwa, o której mowa w § 3, wystarczają na pełne sfinansowanie planowanych kosztów określonych w zatwierdzonej dokumentacji projektowej inwestycji,
2)
zadeklarowane własne środki pieniężne zostały zgromadzone przez organizatorów czynu społecznego na rachunku bankowym,
3)
zadeklarowane przez organizatorów czynu materiały własne zostały zgromadzone co najmniej w 50% ich łącznej wartości.
3.
Inwestycje polegające na budownictwie, realizowane w ramach czynów społecznych i spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, mogą być rozpoczynane po uprzednim ich przyjęciu przez bank do finansowania, zgodnie z zasadami finansowania inwestycji.
4.
W uzasadnionych wypadkach wykonawstwo większych lub bardziej skomplikowanych robót inwestycyjnych może być w miarę możliwości organizowane w sposób zapewniający realizację danego zadania częściowo systemem gospodarczym i częściowo w drodze zlecenia niektórych robót specjalistycznych przedsiębiorstwu budowlano-montażowemu lub wyspecjalizowanym brygadom zakładów pracy, przy wykorzystaniu w szerokim zakresie materiałów miejscowego pochodzenia oraz materiałów budowlanych zgromadzonych przez organizatorów czynu społecznego.
5.
Podjęcie realizacji zadania inwestycyjnego wykonywanego częściowo systemem zleceniowym wymaga uzyskania zgody terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  6.
1.
Ustalenie form uczestnictwa miejscowej ludności w realizacji zadań inwestycyjnych w wypadkach, o których mowa w § 2 ust. 5, powinno być uzgodnione w drodze umowy między inwestorem a jednostką organizacyjną reprezentującą miejscową ludność podejmującą czyn społeczny.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, powinna być zawarta w roku poprzedzającym rok realizacji danego zadania, najpóźniej w okresie opracowywania projektu planu, oraz powinna określać w szczególności:
1)
wielkość świadczeń w ramach czynu społecznego oraz ich rodzaj (robocizna i rodzaj własnych materiałów budowlanych, wielkość środków pieniężnych),
2)
rodzaje robót oraz ilość świadczonej robocizny,
3)
sposób zgromadzenia środków pieniężnych oraz ich przekazania na rachunek inwestora,
4)
harmonogram i szczegółowe terminy realizacji poszczególnych rodzajów świadczeń, o których mowa w pkt 1-3.

Umowa ta stanowi załącznik do sporządzonego przez inwestora planu rzeczowo-finansowego.

3.
Jeżeli zadanie podstawowe, realizowane przy udziale czynu społecznego, ma być wykonane częściowo systemem zleceniowym, szczegółowe ustalenia, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4, powinny być dokonane przy współudziale zainteresowanego przedsiębiorstwa budowlanego. Ponadto inwestor powinien uzgodnić z przedsiębiorstwem wykonawczym sposób przeprowadzania rozliczeń uwzględniających wykorzystane świadczenia w ramach czynu społecznego.
§  7.
1.
Zaopatrzenie materiałowe robót wykonywanych w ramach czynów społecznych powinno być uzyskiwane przede wszystkim z surowców miejscowego pochodzenia, jak kamień, żwir, materiały odzyskowe i odpadowe, materiały wytworzone własnymi siłami ludności lub pochodzące z produkcji ubocznej, drewno z lasów prywatnych, uzyskiwane na podstawie indywidualnych zezwoleń właściwych organów itp.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego powinny zapewnić na realizację czynów społecznych przydział materiałów budowlanych, jako niezbędnego uzupełnienia nagromadzonych przez ludność materiałów pochodzących ze źródeł miejscowych.
3.
Roboty wykonywane w ramach czynów społecznych na drogach państwowych, liniach kolejowych, przy budowie lub odbudowie zbiorników wodnych, urządzeń melioracji wodnych, urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych oraz zagospodarowaniu pomelioracyjnym trwałych użytków zielonych i przy zalesieniu nieużytków mogą być podejmowane po uprzednim uzgodnieniu z właściwą jednostką organizacyjną. W tych wypadkach inwestorzy (realizatorzy) otrzymują ze strony Państwa dokumentację projektową, pomoc w sprzęcie technicznym i nadzór techniczny oraz zaopatrzenie materiałowe, jeżeli materiałów nie można uzyskać ze źródeł miejscowych.
4.
Zakłady pracy mogą przeznaczać na realizację czynów społecznych wykonywanych na terenie zakładu lub poza jego terenem zbędne materiały budowlane, np. materiały niepełnowartościowe, odpadowe itp. Przekazywanie tych materiałów na realizację czynu społecznego wykonywanego poza terenem zakładu następuje na podstawie porozumienia zawartego przez zakład z jednostką organizującą czyn społeczny.
5.
Pomoc zakładów pracy w realizacji czynów społecznych, poza wymienioną w ust. 4, może polegać na:
1)
wykonywaniu nieodpłatnie obsługi inwestorskiej w zakresie dokumentacji inwestycyjnej i nadzoru technicznego przez własne służby techniczne,
2)
odpłatnym udostępnianiu pracy sprzętu transportowego i budowlanego wraz z obsługą według kosztów własnych,
3)
odpłatnym świadczeniu specjalistycznych usług montażowych i budowlanych przez własne ekipy pracownicze.