Rozdział 2 - Pomoc Państwa w realizacji czynów społecznych. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1977.24.122

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1977 r.

Rozdział  2

Pomoc Państwa w realizacji czynów społecznych.

§  3.
1.
Pomoc Państwa ze środków budżetowych na realizację czynów społecznych jest udzielana z przeznaczonych na ten cel:
1)
środków z budżetu centralnego,
2)
środków z budżetów terenowych.
2.
Pomoc Państwa ze środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1, powinna być przeznaczona przede wszystkim na zakup materiałów oraz opłacenie pracy sprzętu technicznego i robocizny fachowej przy wykonywaniu czynów społecznych objętych planem społeczno-gospodarczego rozwoju miast i gmin.
3.
Poza pomocą Państwa, o której mowa w ust. 1, na realizację czynów społecznych może być udzielana pomoc finansowa ze środków pozabudżetowych pochodzących z określonych funduszów społecznych i celowych, zgodnie z zasadami dotyczącymi przeznaczenia i gospodarowania tymi funduszami, a w szczególności ze środków:
1)
Totalizatora Sportowego,
2)
regionalnych gier liczbowych,
3)
Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz terenowych funduszów turystyki i wypoczynku,
4)
funduszu gminnego w granicach wpływów stanowiących do 2% przychodowości ustalonej dla celów podatku gruntowego,
5)
funduszu miejskiego oraz innych funduszów celowych i społecznych, które zgodnie z przepisami o finansowaniu inwestycji i innymi przepisami szczególnymi mogą być przeznaczone na finansowanie czynów społecznych.
§  4.
1.
Łączne rozmiary pomocy finansowej, o której mowa w § 3, na realizację zadania wykonywanego w ramach czynu społecznego nie mogą przekraczać 50% wartości tego zadania. W uzasadnionych wypadkach - zwłaszcza przy rozbudowie obiektów szkolnych, budowie dróg lokalnych o nawierzchni twardej, mostów na drogach lokalnych, zbiorników wodnych oraz ośrodków zdrowia - terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego może wyrazić zgodę na zwiększenie pomocy finansowej ze środków budżetowych i pozabudżetowych na realizację zadania wykonywanego w ramach czynu społecznego do 70% wartości tego zadania, pod warunkiem nieprzekroczenia 50% udziału tej pomocy w realizacji wszystkich zadań na obszarze objętym działaniem tego organu. Uprawnienie to terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego może przekazać niektórym lub wszystkim podporządkowanym sobie organom stopnia podstawowego.
2.
Z uwzględnieniem zasad określonych w ust. 1 terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego ustalają zakres oraz rozmiary pomocy finansowej przeznaczonej na realizację zadań wykonywanych w ramach czynów społecznych, kierując się w szczególności:
1)
znaczeniem gospodarczym lub społeczno-kulturalnym realizowanych zadań,
2)
możliwościami i stopniem nagromadzenia środków własnych przez zainteresowanych,
3)
dążeniem do zapewnienia sprawnego wykonawstwa i możliwie szybkiego uzyskania zamierzonych efektów.
3.
Na realizację zadań inwestycyjnych polegających na budowie mostów i dróg lokalnych o nawierzchni twardej, finansowanych ze środków funduszu gminnego, a wykonywanych częściowo w ramach czynu społecznego, mogą być przydzielone środki budżetowe w wysokości równej wartości środków własnych świadczonych przez ludność, wymienionych w § 1 ust. 3 pkt 1, 2, 3 i 7.
4.
Pomoc finansowa ze środków pozabudżetowych jest udzielana przez jednostki gospodarujące tymi środkami, po uprzednim uzgodnieniu potrzeb z właściwym terenowym organem administracji państwowej stopnia podstawowego, z zachowaniem warunków, o których mowa w ust. 1.