Rozdział 1 - Pojęcie i rodzaje czynów społecznych. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1977.24.122

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1977 r.

Rozdział  1

Pojęcie i rodzaje czynów społecznych.

§  1.
1.
Czynem społecznym w rozumieniu uchwały jest dobrowolna działalność ludności, zmierzająca przez udzielenie własnych środków finansowych, materiałowych i robocizny lub niektórych z tych środków do realizacji określonego zadania, polegającego na wykonaniu w obiektach i na terenach stanowiących własność społeczną:
1)
prac porządkowych, w których wyniku są uzyskiwane efekty mające charakter trwały (np. odgruzowanie i zagospodarowanie terenu, zadrzewienie, założenie zieleńców lub kwietników),
2)
robót remontowych,
3)
robót inwestycyjnych lub dokonaniu zakupów środków wyposażenia.
2.
Czyny społeczne, o których mowa w ust. 1, mogą być realizowane:
1)
w formie udziału środków własnych ludności w realizacji części (fragmentów) zadań objętych planem inwestycji lub remontów,
2)
w formie wykonywania odrębnych samodzielnych zadań, jeżeli co najmniej 50% wartości kosztorysowej tych zadań stanowią środki własne określone w ust. 3.
3.
Do środków własnych ludności udzielanych na realizację zadań w ramach czynów społecznych zalicza się:
1)
środki finansowe zgromadzone przez ludność,
2)
materiały budowlane wytworzone lub wydobyte i dostarczone własnymi siłami ludności,
3)
robocizna ludności,
4)
środki spółdzielni i ich związków, pochodzące z podziału czystej nadwyżki,
5)
środki lokalnych organizacji społecznych (nie pochodzące z dotacji budżetowej), w tym również kółek rolniczych,
6)
środki funduszu gminnego pochodzące z kwoty przekraczającej stawkę wynoszącą 2% przychodowości ustalonej dla celów podatku gruntowego,
7)
środki należące do mienia gminnego.
4.
Na realizację zadań wykonywanych w ramach czynów społecznych może być w uzasadnionych wypadkach udzielona ze strony Państwa pomoc w formie środków finansowych z budżetu oraz środków pozabudżetowych i zapewnienia niezbędnych materiałów budowlanych.
§  2.
1.
Czyny społeczne są podejmowane przez ludność z własnej inicjatywy oraz z inicjatywy organizacji społecznych, komitetów Frontu Jedności Narodu oraz terenowych organów władzy i administracji państwowej i realizowane pod patronatem terenowych komitetów Frontu Jedności Narodu.
2.
Zadania inwestycyjne i remontowe przewidziane do realizacji w ramach czynów społecznych powinny być ujęte w planach społeczno-gospodarczego rozwoju miast i gmin, zgodnie z obowiązującymi zasadami i trybem sporządzania tych planów.
3.
Czyny społeczne o charakterze inwestycyjnym mogą być realizowane ponad nakłady określone w narodowym planie społeczno-gospodarczym na dany rok. Wartość czynów społecznych objętych projektami planów inwestycyjnych właściwych jednostek organizacyjnych powinna być w nich wyodrębniona.
4.
W narodowym planie społeczno-gospodarczym są określane:
1)
szacunek globalnej wartości nakładów na inwestycje polegające na budownictwie, przewidywane do wykonania w ramach czynów społecznych,
2)
rozmiary pomocy Państwa z budżetu centralnego i przydziału podstawowych asortymentów materiałów budowlanych przeznaczonych na realizację czynów społecznych.
5.
Jednostki realizujące zadania inwestycyjne lub remontowe, w których część robót wykonano czynami społecznymi w formie, o której mowa w § 1 ust. 2 pkt 1, mogą przekraczać planowane nakłady o wartość zrealizowanych w tej formie czynów i przeznaczyć je na przyspieszenie realizacji lub rozszerzenie zakresu rzeczowego planowanych zadań inwestycyjnych lub remontowych.
6.
Środki budżetowe wygospodarowane, a nie wykorzystane w sposób określony w ust. 5, mogą być przeznaczone na pomoc w realizacji czynów społecznych zgodnie z zasadami określonymi w uchwale.