Rozdział 1 - Pojęcie i rodzaje czynów społecznych. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1966.56.272

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1972 r.

Rozdział  1.

Pojęcie i rodzaje czynów społecznych.

§  1.
1.
Czynem społecznym w rozumieniu niniejszej uchwały jest dobrowolna działalność ludności, zmierzająca przez udzielenie własnych środków finansowych, materiałowych i robocizny lub niektórych z tych środków do realizacji określonego zadania, polegającego na wykonaniu:
1)
robót inwestycyjnych lub dokonaniu zakupów środków wyposażenia,
2)
robót remontowych,
3)
prac porządkowych, w których wyniku uzyskiwane są efekty mające charakter trwały (np. odgruzowanie, uporządkowanie i zagospodarowanie terenu),

w zakresie obiektów stanowiących własność społeczną.

2.
Czyny społeczne mogą być realizowane w formie udziału środków ludności (robocizna, środki materiałowe, pieniężne) w wykonywaniu zadań inwestycyjnych (remontowych) objętych narodowym planem gospodarczym lub w formie realizacji samodzielnych zadań inwestycyjnych (remontowych), jeżeli co najmniej 50% nakładów na te zadania stanowią środki własne, określone w ust. 3.
3.
Do środków własnych stanowiących podstawę realizacji zadań w ramach czynów społecznych zalicza się:
1)
środki finansowe zgromadzone przez ludność,
2)
materiały budowlane dostarczone przez ludność,
3)
robociznę ludności,
4)
środki państwowych zakładów pracy (przedsiębiorstw) pochodzące z funduszów zakładowych lub innych funduszów przeznaczonych dla załogi,
5)
środki spółdzielni i ich związków, pochodzące z podziału czystej nadwyżki,
6)
nie pochodzące z dotacji środki działających najwyżej w skali powiatu lokalnych organizacji społecznych, w tym również kółek rolniczych,
7) 1
środki funduszu gromadzkiego pochodzące z kwoty przekraczającej stawkę wynoszącą 2% przychodowości ustalonej dla celów podatku gruntowego.
4.
Na realizację samodzielnych zadań wykonywanych w ramach czynów społecznych może być w uzasadnionych wypadkach udzielona ze strony Państwa pomoc, w szczególności w formie dotacji finansowej i przydziału niezbędnych materiałów budowlanych.
§  2.
1.
W narodowym planie gospodarczym (NPG) na dany rok określane są szacunkowo globalne rozmiary nakładów na budownictwo inwestycyjne, przewidywanych do wykonania w ramach czynów społecznych, jak również rozmiary pomocy Państwa w zakresie środków z budżetu centralnego i w zakresie przydziału podstawowych asortymentów materiałów budowlanych.
2.
Środki pomocy, o których mowa w ust. 1, powinny być przydzielane przede wszystkim na realizację zadań w zakresie:
1)
budowy dróg i mostów,
2)
budowy i rozbudowy szkół, internatów oraz domów mieszkalnych dla nauczycieli,
3)
budowy zakładów społecznych służby zdrowia,
4)
budowy i wyposażenia urządzeń przeciwpożarowych,
5) 2
budowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych,
6) 3
budowy placówek i urządzeń kulturalnych.
3.
W miarę możliwości, po uprzednim uwzględnieniu potrzeb w zakresie zadań wymienionych w ust. 2, środki z budżetu centralnego mogą być przydzielone również na realizację innych czynów społecznych, związanych z budownictwem inwestycyjnym lub remontowym. Na realizację tych czynów pomoc finansowa powinna być udzielana przede wszystkim ze środków budżetów rad narodowych oraz ze środków pozabudżetowych.
§  3.
1.
Na realizację samodzielnych zadań wykonywanych w ramach czynów społecznych (§ 1 ust. 2) może być udzielana pomoc finansowa ze środków budżetowych lub ze środków pozabudżetowych.
2.
Pomoc ze środków budżetowych jest udzielana z przeznaczonych na ten cel:
1)
środków z budżetu centralnego (§ 2 ust. 1),
2)
środków wygospodarowanych z nadwyżek budżetów terenowych,
3)
środków wygospodarowanych w trybie przewidzianym w § 5 ust. 3.
3.
Pomoc finansowa ze środków pozabudżetowych może być udzielana z różnych funduszów społecznych i celowych o zasięgu wojewódzkim i krajowym, zgodnie z zasadami gospodarowania tymi funduszami, a w szczególności ze środków:
1)
Totalizatora Sportowego,
2)
regionalnych gier liczbowych,
3)
różnych organizacji społecznych i spółdzielczych.
4.
Państwowe i spółdzielcze zakłady pracy mogą udzielać pomocy w realizacji czynów społecznych w zakresie środków finansowych oraz materiałowych i technicznych (materiały budowlane, praca sprzętu i środków transportowych), z uwzględnieniem obowiązujących przepisów.
§  4.
1. 4
Łączne rozmiary pomocy finansowej ze środków budżetowych oraz ze środków pozabudżetowych na realizację zadania wykonywanego w ramach czynu społecznego nie mogą przekraczać 50% wartości tego zadania. Prezydia powiatowych rad narodowych mogą w uzasadnionych przypadkach - zwłaszcza przy budowie ośrodków zdrowia, mostów na drogach lokalnych, dróg lokalnych o nawierzchni twardej ulepszonej, mieszkań dla nauczycieli na wsi oraz placówek i urządzeń kulturalnych - wyrazić zgodę na zwiększenie pomocy finansowej ze środków budżetowych i pozabudżetowych na realizację zadania wykonywanego w ramach czynu społecznego do 70% wartości tego zadania, pod warunkiem nieprzekroczenia 50% udziału tej pomocy na realizację wszystkich zadań w powiecie.
2.
Prezydia powiatowych rad narodowych ustalają w ramach określonych w ust. 1 zakres oraz rozmiary pomocy finansowej ze środków budżetowych i pozabudżetowych przeznaczonej na realizację zadań inwestycyjnych wykonywanych w ramach czynów społecznych, kierując się w szczególności:
1)
znaczeniem gospodarczym i społeczno-kulturalnym realizowanych zadań,
2)
możliwościami i stopniem nagromadzenia środków własnych przez zainteresowanych,
3)
dążeniem do zapewnienia sprawnego wykonawstwa i możliwie szybkiego uzyskania zamierzonych efektów.
3.
Prezydia gromadzkich, osiedlowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych kierując się wskazaniami zawartymi w ust. 1 i 2 ustalają zakres oraz rozmiary pomocy finansowej ze środków budżetowych i pozabudżetowych, przeznaczonej na realizację wykonywanych w ramach czynów społecznych zadań nie polegających na budownictwie inwestycyjnym.
4.
Pomoc finansowa ze środków pozabudżetowych (§ 3 ust. 3) przydzielana jest przez jednostki gospodarujące tymi środkami po uprzednim uzgodnieniu z prezydiami właściwych rad narodowych, które ustalają ogólne rozmiary pomocy finansowej na realizację danego zadania, stosownie do przepisów ust. 2 i 3.
5.
Pomoc finansowa może być udzielana w szczególności w zakresie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów dokumentacji projektowej i kosztorysowej, pokrycia kosztów zakupu materiałów bądź zakupu lub wynajmu sprzętu i urządzeń, opłacenia nadzoru technicznego, a w miarę potrzeby wykwalifikowanej robocizny.
6.
Zasady udzielania pomocy finansowej Państwa w razie budowy, odbudowy i rozbudowy urządzeń zaopatrujących rolnictwo i wieś w wodę określa uchwała nr 53 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie zakresu i zasad pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę (Monitor Polski Nr 10, poz. 67).
7. 5
Prezydia powiatowych rad narodowych mogą uprawnienia, o których mowa w ust. 2, przekazać powiatowym komisjom planowania gospodarczego, które w tym przedmiocie działają w porozumieniu z zainteresowanymi wydziałami; przekazanie uprawnień powinno mieć zwłaszcza miejsce w stosunku do czynów społecznych, których dofinansowanie wymaga stosunkowo małych nakładów.
§  5.
1.
Zaleca się organizowanie czynów społecznych w celu przyspieszenia realizacji lub rozszerzenia zakresu rzeczowego zadań inwestycyjnych (remontowych) objętych narodowymi planami gospodarczymi, w szczególności w zakresie budowy (remontów) obiektów związanych z bezpośrednim zaspokajaniem potrzeb miejscowej ludności (urządzenia komunalne, socjalno-kulturalne, usługowe itp.).
2.
Jednostki inwestujące mogą przekraczać określone dla nich w planie inwestycyjnym nakłady o wartość czynów społecznych (ust. 1). Środki wygospodarowane w wyniku realizowanych czynów społecznych powinny być przeznaczane przede wszystkim na przyspieszenie realizacji lub rozszerzenie zakresu rzeczowego innych planowych zadań inwestycyjnych (remontowych), a w wypadkach uzasadnionych, zwłaszcza z punktu widzenia możliwości zaopatrzenia materiałowego i wykonawstwa, również na dodatkowe zadania inwestycyjne danej rady narodowej, przy zachowaniu obowiązujących w tym zakresie przepisów.
3.
Środki budżetowe wygospodarowane, a niewykorzystane w sposób określony w ust. 2, mogą być przeznaczane na pomoc w realizacji czynów społecznych zgodnie z zasadami ustalonymi w niniejszej uchwale.
§  6.
1.
Czyny społeczne mogą stanowić uzupełnienie zadań inwestycyjnych realizowanych w trybie odrębnych przepisów, zgodnie z obowiązującymi zasadami finansowania inwestycji i kapitalnych remontów (np. ze Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów, z funduszu gromadzkiego, z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, ze środków Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku itp.).
2.
Na realizację zadań wykonywanych w formie udziału środków ludności w trybie określonym w ust. 1 oraz w § 5 ust. 1 nie przydziela się środków budżetowych (§ 3 ust. 2), z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 3.
3. 6
Na realizację zadań inwestycyjnych wykonywanych w oparciu o środki funduszu gromadzkiego i czynu społecznego - w szczególności w zakresie budowy ośrodków zdrowia, mostów i dróg o nawierzchni twardej oraz budowy i rozbudowy szkół i mieszkań dla nauczycieli - mogą być przydzielane środki budżetowe (§ 3 ust. 2) w wysokości równej wartości środków (robocizna, środki materiałowe i pieniężne) świadczonych przez ludność w czynie społecznym. Do środków pieniężnych ludności zalicza się również środki, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 7.
1 § 1 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 191 z dnia 15 lipca 1972 r. (M.P.72.37.207) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 lipca 1972 r.
2 § 2 ust. 2 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 191 z dnia 15 lipca 1972 r. (M.P.72.37.207) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 lipca 1972 r.
3 § 2 ust. 2 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 191 z dnia 15 lipca 1972 r. (M.P.72.37.207) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 lipca 1972 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 191 z dnia 15 lipca 1972 r. (M.P.72.37.207) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 lipca 1972 r.
5 § 4 ust. 7 dodany przez § 2 pkt 2 uchwały nr 39 z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie zmian w zakresie działania prezydiów rad narodowych i ich wydziałów (M.P.70.10.85) z dniem 8 lipca 1970 r.
6 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 191 z dnia 15 lipca 1972 r. (M.P.72.37.207) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 25 lipca 1972 r.