§ 6. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1961.80.333

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1961 r.
§  6.
1.
Zaopatrzenie materiałowe dla robót wykonywanych w ramach czynów społecznych powinno być uzyskiwane przede wszystkim z surowców i materiałów miejscowego pochodzenia, jak kamień, żwir, surowce odpadowe, produkcja uboczna, drewno z lasów prywatnych uzyskiwane na podstawie indywidualnych zezwoleń właściwych organów itp.
2.
Prezydia rad narodowych powinny - opierając się na przepisach uchwały nr 1022 Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie wykorzystania miejscowych materiałów i surowców budowlanych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 29) - rozwijać wśród ludności miast i wsi akcję organizowania zespołów, mających na celu prowadzenie zespołowej produkcji materiałów budowlanych z surowców miejscowych, sprawując nad nimi opiekę i nadzór organizacyjny oraz udzielając im niezbędnej pomocy materiałowej, finansowej i technicznej.
3.
W zakresie materiałów budowlanych, stanowiących niezbędne uzupełnienie nagromadzonych przez ludność materiałów pochodzących ze źródeł miejscowych, prezydia rad narodowych powinny zapewniać przydział na realizację czynów społecznych z wojewódzkiej rezerwy materiałów budowlanych zgodnie z uchwałą nr 1011 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie utworzenia wojewódzkiej rezerwy materiałów budowlanych.
4.
Dla robót mostowych może być przewidywane zaopatrzenie w materiały podstawowe ze źródeł centralnych, jeżeli materiałów tych nie można uzyskać ze źródeł miejscowych.
5.
Dla robót drogowych na drogach lokalnych prezydia rad narodowych powinny eksploatować lokalne źródła materiałów kamiennych (kamieniołomy i żwirownie).
6.
Roboty wykonywane w ramach czynów społecznych na drogach państwowych i na drogach miejskich, jak również na liniach kolejowych oraz przy budowie lub odbudowie urządzeń wodno-melioracyjnych oraz zagospodarowaniu pomelioracyjnym trwałych użytków zielonych i przy zalesianiu nieużytków, mogą być podejmowane po uprzednim uzgodnieniu z właściwym zarządem i wówczas otrzymują ze strony Państwa pełne zaopatrzenie materiałowe, jeżeli materiałów nie można uzyskać ze źródeł miejscowych, dokumentację projektowo-kosztorysową, pomoc w sprzęcie technicznym i nadzór techniczny.