Art. 4. - Czechy-Polska. Program współpracy między Ministrem Kultury Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2004-2006. Praga.2004.12.07.

Monitor Polski

M.P.2005.28.391

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2004 r.
Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony będą popierały rozwój współpracy w dziedzinie sztuk plastycznych i będą dążyć do prezentowania twórczości polskich artystów plastyków w Republice Czeskiej oraz czeskich artystów plastyków w Rzeczypospolitej Polskiej. Szczególną uwagę przy tym skierują na następujące akcje:

w Rzeczypospolitej Polskiej:

- Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO (w 2005 roku),

- Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie,

- Międzynarodowe Triennale Malarstwa Euroregionu Karpaty w Przemyślu,

- Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie (w 2004 roku),

w Republice Czeskiej:

- Międzynarodowe Biennale Grafiki Użytkowej w Brnie (w 2004 roku).

2.
Umawiające się Strony będą popierać rozwój bezpośredniej współpracy pomiędzy polskimi i czeskimi galeriami oraz muzeami, ewentualnie innymi instytucjami i organizacjami działającymi w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republice Czeskiej w dziedzinie tworzenia, konserwacji oraz prezentacji zbiorów muzeów i galerii jako nieodłącznej części składowej ruchomego dziedzictwa kulturowego. W tej dziedzinie będą popierały ich współpracę podczas przygotowywania i realizacji wystaw, podczas zapewniania uczestnictwa w konferencjach, sympozjach, projektach naukowych i badawczych oraz innych specjalistycznych i kulturalnych projektach wspomnianych instytucji oraz organizacji. Szczególną uwagę w powyższym zakresie skierują na wsparcie współpracy:

- Pomnika Terezin oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu przy zapewnieniu eksploatacji i konserwacji stałej ekspozycji Republiki Czeskiej "Więźniowie z ziem czeskich w Oświęcimiu" oraz podczas realizacji programów edukacyjnych w ramach tej ekspozycji,

- Muzeum Miedzi w Legnicy oraz Galerii Narodowej w Pradze w przygotowaniu i realizacji wystawy "Śląska perła w Czeskiej Koronie. Trzy okresy rozkwitu sztuki Czech i Śląska",

- podczas prezentacji międzynarodowej wystawy "Europa Środkowa około roku 1000" w Muzeum Narodowym w Poznaniu,

- Śląskiego Muzeum Regionalnego w Opawie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego przy realizacji międzynarodowego projektu "Bibliografia historii Śląska" (z udziałem Instytutu J. G. Herdera w Marburgu),

- Śląskiego Muzeum Regionalnego w Opawie i Uniwersytetu Śląskiego - Wydziału nauki o ziemi w Sosnowcu przy realizacji polskiego projektu badawczego "Wspólny przygraniczny gospodarczy system terytorialny Województwa Śląskiego i Północnych Moraw w dziedzinie systemowej transformacji gospodarczej państw Europy Środkowej i Wschodniej".

3.
Instytucje oraz organizacje wymienione w ustępie 2 niniejszego artykułu mogą zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami wymieniać między sobą specjalistów w ramach roboczych pobytów studyjnych oraz materiały naukowe i informacyjne.
4.
Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednią współpracę między polskimi i czeskimi Komitetami Narodowymi ICOM.