§ 13. - Czas trwania, tryb odbywania, planowanie oraz zasady opłacania praktyk zawodowych, wakacyjnych i dyplomowych uczniów szkół zawodowych i studentów szkół wyższych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-9.88

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1960 r.
§  13.
1.
O ile w zakładzie pracy grupy praktykantów ze szkół średnich i wyższych są mniejsze niż 10 osób - wyznacza się jednego kierownika praktyk dla obu grup. Jeżeli w jednej z tych grup jest ponad 10 praktykantów, można powołać 2 zakładowych kierowników praktyk, oddzielnie dla praktykantów ze szkół średnich i oddzielnie dla praktykantów szkół wyższych.
2.
W zależności od ilości praktykantów zakładowy kierownik praktyk może być częściowo zwolniony od innych zajęć, a przy ilości praktykantów ponad 50 osób powinien być zwolniony całkowicie od innych zajęć zasadniczych przy zachowaniu poborów obliczanych tak, jak oblicza się pobory za urlop wypoczynkowy.
3.
W przypadku gdy zakładowy kierownik praktyk nie zostaje zwolniony z innych zajęć dla pełnienia opieki nad praktykantami, otrzymuje on na koszt zakładu pracy dodatek do przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 10 do 15%, według decyzji dyrektora zakładu pracy. W zakresie studiów humanistycznych - zakładowy kierownik praktyk otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie dopiero w tym przypadku, gdy liczba praktykantów wynosi przynajmniej 5 osób.
4.
W zależności od wyników praktyk zakładowy kierownik praktyk może tak w pierwszym jak i w drugim przypadku otrzymywać na koszt zakładu pracy premię w wysokości 10 do 20% przeciętnego wynagrodzenia za okres kierownictwa praktykami. Premie przyznaje kierownik zakładu pracy na podstawie wyników praktyk oraz ewentualnych informacji o wynikach praktyk, otrzymywanych od szkoły lub szkoły wyższej w terminie 4 tygodni od daty zakończenia praktyk.
5. 6
Instruktorzy powołani przez dyrekcję zakładu pracy do szkolenia praktykantów z zasadniczych szkół zawodowych otrzymują wynagrodzenie przewidziane w regulaminie, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia nr 26 Prezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 1 lutego 1952 r. w sprawie obowiązków instruktorów w zakresie szkolenia uczniów zasadniczych szkół zawodowych oraz zasad dodatkowego wynagrodzenia tych instruktorów za szkolenie (Monitor Polski Nr A-15, poz. 175) z wyłączeniem premii przewidzianych w powyższym zarządzeniu.
6 § 13 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 174 z dnia 20 lipca 1955 r. (M.P.55.69.874) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1955 r.