Chiny-Polska. Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych. Warszawa.2007.05.25.

Monitor Polski

M.P.2010.36.509

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 maja 2007 r.

MEMORANDUM O POROZUMIENIU
między Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych,
podpisane w Warszawie dnia 25 maja 2007 r.

Memorandum o Porozumieniu

między

Ministrem Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej

a

Ministerstwem Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej

o współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych

Minister Zdrowia Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej, zwani dalej "Stronami", wyrażając wolę współpracy w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych, uzgodnili następujące Memorandum o Porozumieniu:

Strony uzgodniły kontynuację i rozwój współpracy głównie w następujących dziedzinach:

1)
transplantologia,
2)
onkologia,
3)
kardiologia,
4)
choroby dróg oddechowych,
5)
chirurgia plastyczna,
6)
zakażenia i choroby zakaźne, w szczególności SARS, AIDS oraz ptasia grypa,
7)
zdrowie psychiczne,
8)
podstawowa opieka zdrowotna, w szczególności opieka nad matką i dzieckiem oraz profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami.

Strony, w miarę potrzeb i możliwości, będą przekazywać sobie informacje dotyczące przepisów prawnych obowiązujących w obu państwach oraz dokumenty, publikacje i materiały dotyczące oświaty zdrowotnej.

Strony będą wzajemnie zapraszać specjalistów i pracowników naukowych do udziału w konferencjach naukowych. Strona zapraszająca powiadomi Stronę zapraszaną o programie konferencji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Strony będą dokonywać wymiany specjalistów i pracowników naukowych w celu prowadzenia wspólnych prac i badań naukowych na łączny okres trzydziestu tygodni rocznie. Strony będą sobie przekazywać, na trzy miesiące przed wizytą, informacje zawierające dane osobowe specjalistów, zajmowane przez nich stanowiska, ich specjalizacje i znajomość języków obcych oraz program i czas trwania wizyty.

Strona wysyłająca zapewni, aby specjaliści i pracownicy naukowi uczestniczący w wymianie w ramach realizacji niniejszego Memorandum o Porozumieniu posiadali ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków, chyba, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej wynika z przepisów prawnych Państwa przyjmującego.

Podczas wymian specjalistów i pracowników naukowych w ramach niniejszego Memorandum o Porozumieniu, koszty pobytu w państwie Strony przyjmującej będą ponoszone zgodnie z obecnymi postanowieniami Polsko-Chińskiej Komisji Współpracy Naukowo-Technicznej.

Strony będą popierać i promować nawiązywanie bezpośredniej współpracy i wymiany pomiędzy jednostkami ochrony zdrowia obu państw. Zobowiązania finansowe wynikające z takiej współpracy będą ponoszone z budżetów zainteresowanych jednostek obu państw.

Z dniem wejścia w życie niniejszego Memorandum o Porozumieniu traci moc Porozumienie o Współpracy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Chińską Republiką Ludową w dziedzinie ochrony zdrowia i nauk medycznych, podpisane w Pekinie dnia 21 czerwca 1984 roku.

1.
Niniejsze Memorandum o Porozumieniu wejdzie w życie w dniu podpisania i będzie obowiązywać przez pięć lat oraz będzie automatycznie przedłużone na kolejne pięć lat, o ile któraś ze Stron nie wypowie go drogą pisemnego powiadomienia na sześć miesięcy przed datą wygaśnięcia.
2.
Zgodnie z zapisami niniejszego Memorandum o Porozumieniu, po wypowiedzeniu niniejszego Memorandum o Porozumieniu rozpoczęte wymiany lub programy współpracy będą realizowane do czasu ich zakończenia.

Sporządzono w Warszawie dnia 25.05.2007 roku, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, chińskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.