§ 3. - Ceny porównywalne dla wyrobów i usług przemysłowych na lata 1971-1975 oraz rozszerzenie praktycznych zastosowań metody indeksów cen.

Monitor Polski

M.P.1967.71.344

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1968 r.
§  3.
1.
Zobowiązuje się zjednoczenia wiodące (jednostki równorzędne) do opracowania katalogów cen porównywalnych na lata 1971-1975 w zakresie wszystkich wyrobów (usług) branży, w odniesieniu do wszystkich jednostek uspołecznionych objętych porozumieniem branżowym, niezależnie od ich przynależności organizacyjnej.
2.
W odniesieniu do wyrobów (usług) nie objętych zakresem porozumień branżowych i produkowanych przez jednostki objęte planowaniem centralnym katalogi cen porównywalnych na lata 1971-1975 opracują zjednoczenia przemysłu planowanego centralnie (jednostki równorzędne), które są głównymi producentami tych wyrobów w ramach przemysłu planowanego centralnie, dla wszystkich producentów tych wyrobów planu centralnego i terenowego, niezależnie od ich przynależności organizacyjnej. Katalogi cen porównywalnych wyrobów produkowanych jedynie przez jednostki objęte planowaniem terenowym w sposób masowy, przez więcej niż 5 zjednoczeń przemysłu planowanego terenowo (jednostek równorzędnych), opracuje właściwe ministerstwo lub centrala spółdzielcza; Komitet Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym ustali wykaz tych wyrobów oraz jednostkę organizacyjną zobowiązaną do opracowania katalogów cen porównywalnych.
3.
W zakresie wyrobów nie objętych zakresem porozumień branżowych i produkowanych jedynie przez jednostki planowane terenowo (państwowe i spółdzielcze) katalogi cen porównywalnych na lata 1971-1975 opracują właściwe zjednoczenia przemysłu planowanego terenowo (jednostki równorzędne).
4.
W razie występowania u poszczególnych producentów różnych cen fabrycznych na jeden wyrób, jednostka opracowująca katalog cen porównywalnych przyjmuje jako cenę porównywalną cenę fabryczną obowiązującą producenta, u którego skupiona jest przeważająca część produkcji danych wyrobów.
5. 3
Katalogi cen porównywalnych powinny obejmować wyroby i roboty (usługi) przemysłowe, których ceny fabryczne zostały zatwierdzone w obowiązującym trybie.
6.
Do katalogów cen porównywalnych nie należy włączać:
1)
wyrobów produkcji nietypowej (wyrobów niepowtarzalnych, produkowanych na jednorazowe zamówienie odbiorcy),
2)
prototypów, wyrobów serii próbnych,
3)
wyrobów, dla których ustalono tymczasowe ceny fabryczne na okres ograniczony,
4)
wyrobów produkowanych doświadczalnie na skalę półtechniczną przez okres nie dłuższy niż rok,
5)
robót (usług) przemysłowych w przemyśle planowanym centralnie, na które nie są zatwierdzane ceny fabryczne lub ceny zbytu,
6)
robót (usług) przemysłowych wykonywanych przez państwowy przemysł planowany terenowo i przemysł spółdzielczy.
7.
W odniesieniu do wyrobów i usług określonych w ust. 6 pkt 1-5 ceny porównywalne ustala dyrektor przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami podanymi w § 6 ust. 5-8.
8.
Do usług określonych w ust. 6 pkt 6 mają zastosowanie grupowe współczynniki przeliczeniowe z cen realizacji na ceny porównywalne.
9.
Główny Urząd Statystyczny ustali zasady obliczania i stosowania współczynników przeliczeniowych, o których mowa w ust. 8, w terminie do dnia 30 listopada 1967 r.
10.
Do opracowania katalogów grupowych współczynników przeliczeniowych dla usług, o których mowa w ust. 8, zobowiązuje się właściwe zjednoczenia (jednostki równorzędne) przemysłu planowanego terenowo.
3 § 3 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 351 z dnia 6 grudnia 1968 r. (M.P.68.53.368) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 21 grudnia 1968 r.