Art. 5. - Bułgaria-Polska. Program współpracy między Ministrem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii. Sofia.2006.02.13.

Monitor Polski

M.P.2006.27.300

Akt utracił moc
Wersja od: 16 marca 2006 r.
Artykuł  5
1.
Umawiające się Strony będą popierać podnoszenie poziomu nauczania języka polskiego w szkołach wyższych w Republice Bułgarii i języka bułgarskiego w szkołach wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W celu podnoszenia poziomu nauczania obydwu języków będzie kontynuowane zatrudnianie nauczycieli akademickich, specjalistów w zakresie języka polskiego i literatury polskiej w:
1)
Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klimenta Ochrydzkiego w Sofii;
2)
Uniwersytecie im. św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie;
3)
Uniwersytecie im. Paisija Chilendarskiego w Płowdiwie;
4)
Uniwersytecie im. św. Konstantyna Presławskiego w Szumen;

oraz języka bułgarskiego i literatury bułgarskiej w:

1)
Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie;
2)
Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie;
3)
Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
4)
Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi.
3.
Wniosek o skierowanie nauczyciela akademickiego z kraju drugiej Umawiającej się Strony szkoła wyższa kieruje za pośrednictwem ministerstwa.
4.
Dokumenty nowych kandydatów lub wnioski o przedłużenie zatrudnienia wysłanych pracowników na następny rok akademicki Umawiające się Strony będą przekazywać do dnia 31 marca każdego roku.
5.
Potwierdzenie przyjęcia nauczyciela akademickiego lub potwierdzenie przedłużenia zatrudnienia wysłanego pracownika na następny rok akademicki każda z Umawiających się Stron przekaże drugiej Stronie do dnia 31 maja każdego roku.
6.
Nauczyciele akademiccy będą kierowani do pracy na okres od roku do czterech lat z możliwością przedłużenia zatrudnienia o rok.
7.
Umawiające się Strony będą dostarczać nauczycielom akademickim, w miarę swoich możliwości, pomoce dydaktyczne, podręczniki i literaturę specjalistyczną potrzebną do nauczania.