Część 1 - ELEMENTY SCALONE W ZAKRESIE ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH. - Branżowy wykaz elementów scalonych przy robotach budowlano-montażowych i remontowych w zakresie gospodarki komunalnej.

Monitor Polski

M.P.1958.4.13

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1958 r.

CZĘŚĆ  I.

ELEMENTY SCALONE W ZAKRESIE ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH.

§  1.
W celu umożliwienia dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe, w myśl § 54 ust. 2 pkt 2 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, stanowiących załącznik do uchwały nr 14 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 4, poz. 26), biura projektów przy opracowaniu dokumentacji kosztorysowej w zakresie komunikacji miejskiej, wodociągów i kanalizacji, sieci cieplnej, terenów zielonych i robót hydro-geologicznych powinny stosować podział kosztorysu na elementy scalone, zwane dalej "elementami rozliczeniowymi", podane w wykazach stanowiących załączniki nr 1-6 do zarządzenia.
§  2.
1.
Kosztorysy sporządzane przez biura projektów powinny być zestawiane według podziału na części i rozdziały odpowiadające elementom rozliczeniowym.
2.
Obiekty małe, których wartość robót nie przekracza 100.000 zł, można kosztorysować bez podziału na działy i rozdziały.
3.
Rozdział lub podrozdział kosztorysu powinien w zasadzie obejmować taki zakres robót, jaki da się wyodrębnić w harmonogramie robót, biorąc pod uwagę dokonywanie odbiorów w terminach umożliwiających sprawną gospodarkę finansową przedsiębiorstwa wykonawczego.
§  3.
1.
W celu uniknięcia w kosztorysach przeróbek, spowodowanych przyjęciem przez kosztorysantów nieodpowiedniego układu, utrudniającego rozliczanie robót, biura projektów obowiązane są uzgadniać z inwestorami i wykonawcami oraz zamieszczać w danych wyjściowych postanowienia dotyczące podziału kosztorysu na części i rozdziały.
2.
Opracowany przez biuro projektów podział kosztorysu na elementy rozliczeniowe może być zmieniony przez wykonawcę robót w porozumieniu z inwestorem i dostosowany do zaistniałych warunków wykonawstwa w razie:
1)
zastosowania odmiennej od przyjętej w kosztorysie technologii wykonywania robót,
2)
przeszkód wynikających z powiązania z innym elementem, który nie został wykonany w ustalonym terminie.