§ 2. - Bankowa kontrola dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe.

Monitor Polski

M.P.1961.59.257

Akt utracił moc
Wersja od: 5 sierpnia 1961 r.
§  2.
1.
Banki obowiązane są odmawiać przyjęcia i realizacji dokumentów rozliczeniowych za roboty budowlano-montażowe, gdy:
1)
do żądania zapłaty przedstawionego przez wykonawcę lub do dyspozycji przelewowej udzielonej przez zleceniodawcę nie załączono faktury, opatrzonej oświadczeniem, o którym mowa w § 1 ust. 3,
2)
w oświadczeniu nie podano wyraźnie podstaw ustalania wynagrodzenia za roboty budowlano-montażowe,
3)
z treści oświadczenia nie wynika wyraźnie, że faktura została wystawiona zgodnie z obowiązującymi zasadami ustalania wynagrodzeń i dokonywania rozliczeń za roboty budowlano-montażowe.
2.
Jeżeli z treści oświadczenia wynika, że roboty były wykonywane bez umowy notyfikowanej przez bank lub zakres rzeczowy oraz wartość robót objętych fakturą nie mieszczą się w granicach notyfikowanej umowy, a nie zachodzą wyjątkowe okoliczności, dopuszczające - zgodnie z obowiązującymi przepisami - prowadzenie robót bez notyfikacji lub z przekroczeniem notyfikowanej umowy, bank finansujący inwestycję realizuje odnośne dokumenty rozliczeniowe z rachunku inwestora, z dyspozycją dla banku finansującego wykonawcę zapisania realizowanej kwoty na zablokowany rachunek wykonawcy robót. W odniesieniu do inwestycji zaliczanych do inwestycji przedsiębiorstw kwota należności za roboty wykonane bez notyfikacji podlega pokryciu z rachunku rozliczeniowego płatnika i zostaje zapisana na zablokowanym rachunku wykonawcy. Środki zgromadzone na zablokowanych rachunkach wykonawców robót banki odprowadzają na dochód budżetu centralnego w trybie ustalonym odrębnymi przepisami.
3.
Jeżeli bank na podstawie kontroli wstępnej stwierdzi, że złożone oświadczenie, o którym mowa w § 1, nie odpowiada rzeczywistości, wówczas obowiązany jest zawiadomić o tym jednostkę nadrzędną wykonawcy w celu pociągnięcia do odpowiedzialności służbowej winnych wystawienia nieprawidłowego oświadczenia. Jeżeli z okoliczności wynika, że wystawienie niezgodnego z rzeczywistością oświadczenia było rozmyślne lub wynikało z rażącego niedbalstwa, jednostka nadrzędna obowiązana jest zawiadomić o tym prokuratora.