Rozdział 6 - Zatwierdzanie sprawozdań finansowych. - Badanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych i udział przedstawicieli organów finansowych i banków w tych czynnościach.

Monitor Polski

M.P.1960.3.13

Akt utracił moc
Wersja od: 14 stycznia 1960 r.

Rozdział  6.

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych.

§  18.
Zatwierdzeniu podlegają roczne sprawozdania finansowe przedsiębiorstw w trybie i na zasadach, określonych w §§ 37-38 uchwały po stwierdzeniu prawidłowości i rzetelności bilansu (§ 3).
§  19.
Zatwierdzenia sprawozdania finansowego dokonuje kierownik jednostki lub organu sprawującego bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa po rozpatrzeniu treści kompleksowej analizy działalności przedsiębiorstwa oraz wniosku komisji weryfikacyjnej, a jeżeli dla danego przedsiębiorstwa komisji weryfikacyjnej nie powołano - po wysłuchaniu opinii głównego księgowego (zastępcy) jednostki lub organu sprawującego bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa.
§  20.
Zatwierdzenia sprawozdania finansowego dokonuje się na specjalnie zwołanej naradzie bilansowej, w której biorą udział:
1)
ze strony organów sprawujących nadzór nad przedsiębiorstwem:
a)
kierownik jednostki nadrzędnej przedsiębiorstwa i główny księgowy lub inna osoba odpowiedzialna za sprawy rachunkowości jednostki lub organu sprawującego bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem albo osoby przez nich upoważnione,
b)
przewodniczący komisji weryfikacyjnej, o ile komisja weryfikacyjna była powołana dla przedsiębiorstwa:
2)
ze strony przedsiębiorstwa:
a)
dyrektor i główny księgowy przedsiębiorstwa lub osoby przez nich upoważnione,
b)
przedstawiciele aktywu gospodarczego przedsiębiorstwa (przedstawiciel samorządu robotniczego, a w przedsiębiorstwach, w których nie utworzono samorządu robotniczego - przedstawiciele organizacji partyjnej i rady zakładowej).
§  21.
Przy omawianiu i ocenie działalności przedsiębiorstwa należy szczegółowo uwypuklić zarówno ujemne, jak i dodatnie osiągnięcia przedsiębiorstwa oraz imiennie wskazać osoby odpowiedzialne za złą gospodarkę przedsiębiorstwa, jak też wymienić osoby, które przyczyniły się do sukcesów gospodarczych.
§  22.
Kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej, na podstawie wniosków wynikających z narady bilansowej, wydaje zarządzenie mające na celu poprawę gospodarki przedsiębiorstwa, jego organizacji i systemu zarządzania. W uzasadnieniu należy:
1)
konkretnie wskazać te odcinki działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, które wymagają usprawnienia, jak też wymienić środki usprawnieniowe;
2)
wymienić osoby odpowiedzialne za wykonanie zarządzenia;
3)
ustalić terminy realizacji postanowień zarządzenia.
§  23.
Kierownik jednostki lub organu sprawującego bezpośredni nadzór nad działalnością przedsiębiorstwa jest obowiązany doręczyć zawiadomienie o terminie narady bilansowej organowi finansowemu (bankowi) oraz osobom wymienionym w § 38 ust. 1 uchwały co najmniej na 7 dni przed terminem narady.
§  24.
1.
Jeżeli zatwierdzenie sprawozdania finansowego, jak też podział zysku nastąpiły bez udziału przedstawiciela organu finansowego albo banku lub gdy uwagi i wnioski organu finansowego lab banku nie zostały uwzględnione, wówczas kierownik jednostki nadrzędnej, sprawującej bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem, obowiązany jest w ciągu 3 dni zawiadomić pisemnie właściwy organ finansowy i bank o dokonanym zatwierdzeniu.
2.
W razie gdy uwagi i wnioski zgłoszone na piśmie lub też bezpośrednio przez przedstawiciela organu finansowego lub banku nie zostały uwzględnione, w zawiadomieniu o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego powinno być zamieszczone odpowiednie uzasadnienie.
§  25.
Organ finansowy lub bank może zgłosić umotywowany sprzeciw przeciwko zatwierdzonemu sprawozdaniu finansowemu w ciągu 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia. W tym przypadku stosuje się tryb postępowania określony w § 39 pkt 3 uchwały.
§  26.
1.
Zatwierdzone sprawozdanie finansowe jest podstawą do ustalenia i zatwierdzenia podziału zysku i odpisów na fundusze specjalne, o ile organ finansowy lub bank nie zgłasza sprzeciwu, o którym mowa w § 25.
2.
Zatwierdzone sprawozdanie finansowe stanowi podstawę, do otwarcia ksiąg rachunkowych roku następnego z uwzględnieniem - w razie potrzeby - przekształceń określonych przepisami specjalnymi.
3.
Nie zatwierdzone sprawozdanie finansowe może stanowić podstawę do otwarcia ksiąg rachunkowych wyłącznie po uzyskaniu zgody na piśmie kierownika jednostki nadrzędnej. Jeżeli wyrażenie zgody uwarunkowane zostanie wprowadzeniem do sprawozdania finansowego odpowiednich korekt, otwarcia ksiąg dokonuje się na podstawie skorygowanego sprawozdania finansowego.