Rozdział 4 - Rejestracja umów o zbadanie sprawozdań finansowych i udział w komisjach weryfikacyjnych. - Badanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych i udział przedstawicieli organów finansowych i banków w tych czynnościach.

Monitor Polski

M.P.1960.3.13

Akt utracił moc
Wersja od: 14 stycznia 1960 r.

Rozdział  4.

Rejestracja umów o zbadanie sprawozdań finansowych i udział w komisjach weryfikacyjnych.

§  11.
W celu powoływania właściwych specjalistów dla danej branży, zapewniających gruntowne i fachowe zbadanie sprawozdań finansowych i weryfikację wyników bilansowych, jednostki i organy, na których spoczywa obowiązek powoływania komisji weryfikacyjnych, nawiążą bezpośrednio współpracę ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.
§  12.
1.
Biegły jest obowiązany przedstawić do rejestracji umowę o zbadanie sprawozdania finansowego i o udział w komisji weryfikacyjnej Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce przed jej podpisaniem przez kierownika jednostki lub organu zlecającego zbadanie.
2.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce uczyni wzmiankę na umowie o jej zarejestrowaniu (pozycja rejestru, data i podpis osoby upoważnionej).
3.
Biegły, który nie dopełni obowiązku określonego w ust. 1, może być skreślony z państwowej listy biegłych księgowych na podstawie § 52 uchwały.
4.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma obowiązek odmówić rejestracji umowy w przypadku uzasadnionej obawy, że biegły nie wypełni w sposób właściwy zleconych ma zadań, i wskazać innego biegłego.
5.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce uprawnione jest do pobierania od biegłych opłaty za rejestrację umów o zbadanie sprawozdań finansowych i udział w komisji weryfikacyjnej na pokrycie kosztów manipulacyjnych.
6.
Opłata, o której mowa w ust. 5, może być ustalona przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wysokości do 1,5% sumy określonej w umowie za zbadanie sprawozdania finansowego i udział w komisji weryfikacyjnej.