Badanie bilansów i sprawozdań finansowych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-28.362

Akt utracił moc
Wersja od: 9 kwietnia 1951 r.

UCHWAŁA NR 235
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 marca 1951 r.
w sprawie badania bilansów i sprawozdań finansowych.

Dla wzmożenia kontroli przebiegu wykonania zadań w zakresie obniżenia kosztów własnych produkcji i obrotu, planów rentowności i przyśpieszenia obiegu środków obrotowych postanawia się, co następuje:
1.
Jednostki organizacyjne, powołane do operatywnego nadzoru, koordynacji, kontroli i ogólnego kierownictwa nad podporządkowanymi im państwowymi przedsiębiorstwami i zakładami (centralne zarządy, zjednoczenia, generalne dyrekcje, zarządy central handlowych itp.), obowiązane są okresowo, a co najmniej raz na kwartał, dokonywać badania i analizy bilansów oraz innych sprawozdań finansowych podległych przedsiębiorstw i zakładów,
2.
Wyniki tych badań i konkretne zalecenia, opracowane w oparciu o przeprowadzoną analizę, powinny być podawane do wiadomości i wykonania zainteresowanym przedsiębiorstwom, a w odpisie władzom nadrzędnym i właściwym bankom finansującym, a także wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych oraz wojewódzkim komisjom planowania gospodarczego - jeśli chodzi o przedsiębiorstwa i zakłady objęte budżetami terenowymi.
1.
Obowiązek, określony w § 1 ust. 1, rozciąga się również na ministrów i inne władze naczelne w odniesieniu do zbiorczych kwartalnych bilansów i sprawozdań finansowych.
2.
Wyniki badań i zalecenia powinny być w tym przypadku podane do wiadomości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministerstwa Finansów i Najwyższej Izby Kontroli.
Czynności, o których mowa w §§ 1 i 2, powinny być dokonywane w terminie do dni 30 od daty otrzymania bilansów i sprawozdań finansowych.
Badanie bilansów i sprawozdań finansowych obejmuje wstępną analizę rachunkową oraz analizę ekonomiczną.
Celem wstępnej analizy rachunkowej powinno być stwierdzenie zgodności rachunkowej badanego materiału liczbowego oraz prawidłowości wzajemnego powiązania cyfrowego poszczególnych wzorów sprawozdawczych.
Celem analizy ekonomicznej jest ustalenie przebiegu wykonania planu kosztów własnych i planu finansowego bądź przyczyn odchylenia faktycznego wykonania od planu, a zwłaszcza:
a)
kształtowania się kosztów własnych produkcji i obrotu oraz przebiegu wykonania zadań w zakresie ich obniżenia;
b)
wykonania planu rentowności;
c)
wykonania planu przyśpieszenia obiegu środków obrotowych;
d)
wypełnienia przez przedsiębiorstwa i zakłady zobowiązań wobec budżetu Państwa.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do spółdzielczych jednostek organizacyjnych.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się poszczególnym ministrom, każdemu w zakresie jego działania.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.