Rozdział 1 - Postanowienia wstępne. - Akcja żniwna i omłotowa.

Monitor Polski

M.P.1950.A-68.805

Akt utracił moc
Wersja od: 14 czerwca 1950 r.

I.

Postanowienia wstępne.

1)
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz prezydia wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych do przeprowadzenia przy współudziale Związku Samopomocy Chłopskiej, organizacji społecznych i politycznych w terminie do dnia 25 czerwca br. zebrań w każdej gromadzie, na których omówione zostaną sposoby szybkiego i należytego przeprowadzenia żniw, podorywek, zasiewu poplonów, omłotów, oraz przygotowanie ziarna do siewów jesiennych. Na zebraniach tych należy omówić organizację pomocy sąsiedzkiej przy żniwach, sprawę maksymalnego wykorzystania siły pociągowej i maszyn żniwnych, sprawę umów z SOM-ami i POM-ami na wykonanie prac żniwnych oraz sprawę zaopatrzenia spółdzielni gminnych w narzędzia i materiały niezbędne do przeprowadzenia żniw. Na zebraniach gromad, w których zostały zbiorowo zlikwidowane odłogi należy ustalić plan i sposób przeprowadzenia sprzętu i omłotów z gruntów zbiorowo zagospodarowanych.
2)
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do wydania w terminie do dnia 10 czerwca br. instrukcji dla aparatu rolnego prezydiów rad narodowych, dotyczącej spraw wymienionych w pkt 1 oraz do wydania i rozpowszechnienia w terminie do dnia 20-go czerwca br. plakatów i gazetek ściennych, dotyczących akcji żniwno-omłotowej ze szczególnym uwzględnieniem podorywek i siewu poplonów.
3)
Zobowiązać prezydia wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych do opracowania planu pomocy sąsiedzkiej w akcji żniwnej i omłotowej oraz przy przeprowadzeniu podorywek i siewu poplonów na terenie wszystkich gromad, w terminie do dnia 25 czerwca br.
4)
Zobowiązać prezydia rad narodowych, a w szczególności ich aparat rolny, do przeprowadzenia przy współudziale Związku Samopomocy Chłopskiej i innych organizacji społecznych i politycznych w terminie do dnia 30 czerwca br. kontroli stanu gotowości sprzętu żniwnego i omłotowego PGR, POM, SOM i spółdzielni produkcyjnych oraz przebiegu remontów w warsztatach TOR.
5)
Zobowiązać prezydia rad narodowych do zmobilizowania - w porozumieniu ze Związkiem Samopomocy Chłopskiej, organizacjami społecznymi i politycznymi - na terenie każdej gromady maksimum sił pociągowych oraz sprzętu w celu najszybszego i najsprawniejszego przeprowadzenia akcji żniwnej i omłotowej.
6)
Zobowiązać prezydia rad narodowych do dopilnowania zakończenia w terminie do dnia 20 sierpnia br. omłotów i oczyszczenia siewnego materiału ozimego z bloków nasiennych.
7)
Zobowiązać Ministra Przemysłu Lekkiego do dostarczenia w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 czerwca br. ustalonej ilości płótna transportowego oraz sznurka snopowiązałkowego dla PGR, POM, SOM oraz CRS (dla indywidualnych gospodarstw), według odrębnego zestawienia.
8)
Zobowiązać Ministrów: Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Ciężkiego oraz Leśnictwa do dostarczenia w ustalonych terminach i ustalonych ilościach sprzętu żniwnego, omłotowego i transportowego oraz części zapasowych i materiałów niezbędnych do remontu dla TOR, PGR, POM, SOM, według odrębnych zestawień.
9)
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do zabezpieczenia w terminie do dnia 15 czerwca br. zaopatrzenia spółdzielni gminnych w narzędzia i materiały (np. kosy, sierpy, sznurek snopowiązałkowy, smary do wozów itd.) niezbędne dla przeprowadzenia żniw.
10)
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do przygotowania elewatorów, magazynów, punktów skupu i zsypu oraz czyszczących ziarno, worków, wag zwykłych i holenderskich i innych przyrządów do określenia standardów ziarna, jak również do przeprowadzenia dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji wszystkich pomieszczeń przeznaczonych do przechowywania zbiorów.