Rozdział 3 - Pomoc sąsiedzka. - Akcja siewna jesień 1950 r. i wiosna 1951 r.

Monitor Polski

M.P.1950.A-91.1132

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1950 r.

III.

Pomoc sąsiedzka.

(jesień 1950 r.)
1.
Zobowiązać wojewódzkie, powiatowe, gminne rady narodowe oraz Związek Samopomocy Chłopskiej, aby w oparciu o przepisy dekretu o pomocy sąsiedzkiej w rolnictwie przystąpiły natychmiast do zorganizowania akcji planowej pomocy sąsiedzkiej, kontrolowania jej przebiegu oraz wyciągania konsekwencji w stosunku do uchylających się od wykonania postanowień dekretu i aby dołożyły wszelkich starań celem najpełniejszego wykorzystania wszystkich możliwości pomocy sąsiedzkiej dla sprawnego i szybkiego przeprowadzenia upraw i zasiewów w gospodarstwach mało- i średniorolnych chłopów.
2.
Zobowiązać wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe oraz Związek Samopomocy Chłopskiej do przestrzegania, aby ceny ustalone za świadczenia w zakresie pomocy sąsiedzkiej opierały się na rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 5 marca 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 11, poz. 88),
3.
Plany pomocy sąsiedzkiej powinny być rozważane na zebraniach gromadzkich w powiązaniu z zadaniami produkcyjnymi dla gromady i planami prac właściwych terenowo S.O.M.-ów.
4.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe do pełnego wykorzystania wszystkich istniejących siewników S.O.M. oraz siewników we władaniu indywidualnych rolników w ramach planowej pomocy sąsiedzkiej, celem wykonania obsiewów w akcji jesiennej i wiosennej siewnikami na co najmniej 70% powierzchni zasiewów roślin kłosowych i motylkowych.