Rozdział 1 - Zadania produkcyjne. - Akcja siewna jesień 1950 r. i wiosna 1951 r.

Monitor Polski

M.P.1950.A-91.1132

Akt utracił moc
Wersja od: 27 września 1950 r.

I.

Zadania produkcyjne.

(jesień 1950 r. - wiosna 1951 r.)
1.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości łączny obszar zasiewów na jesień 1950 r. oraz na wiosnę 1951 r. na powierzchni 15,5 mln ha, z tym że powierzchnia zasiewów na jesień 1980 r. wyniesie 6.386 tys. ha - w tym P.G.R. - 529 tys. ha, a na wiosnę 1951 r. 9.120 tys. ha - w tym P.G.R. - 961 tys. ha - według szczegółowego podziału obszaru zasiewów na jesień i wiosnę.
2.
Przyjąć do zatwierdzającej wiadomości, że do obszaru zasiewów, wymienionego w pkt 1, wchodzą następujące powierzchnie upraw kontraktowanych: na jesień 1950 r. - 117.800 ha i na wiosnę 1951 r. 1.015.021 ha oraz 42 tys. ton owoców.
3.
W celu zabezpieczenia terminowego rozpoczęcia jesiennej akcji siewnej oraz w celu umożliwienia rolnikom właściwego zagospodarowania obsiewanego przez nich areału, zastosowania prawidłowych płodozmianów i doboru właściwych stanowisk, zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe do sprowadzenia zadań produkcyjnych (na jesienną i wiosenną akcję siewną) do poszczególnych gromad w terminie do dnia 15 sierpnia br. według terminarza odpraw ustalonego instrukcją, którą wyda Ministerstwo Rolnictwa i Reform Rolnych.

Wszystkie wyżej wymienione odprawy odbędą się przy udziale przedstawicieli partii politycznych, Związku Samopomocy Chłopskiej, oddziału Banku Rolnego, C.R.S. "Samopomoc Chłopska", Ligi Kobiet, Z.M.P.

4.
Aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych w ścisłym współdziałaniu z partiami politycznymi oraz aparatem Związku Samopomocy Chłopskiej, C.R.S. "Samopomoc Chłopska" i organizacji społecznych przeprowadzi w terminie 8-15 sierpnia br. zebrania gromadzkie, na których zostaną przedyskutowane i przyjęte całoroczne zadania produkcyjne.
5.
Załącznikiem do zadań produkcyjnych jesienno-wiosennej akcji siewnej, który zostanie przedyskutowany i przyjęty na zebraniach gromadzkich, będą zadania w dziedzinie wykonania orek przedzimowych, z tym że w celu polepszenia struktury glebowej i podwyższenia plonów z ha stawia się jako mobilizujące zadania dla wszystkich gromad na terenie całego kraju terminowe przeprowadzenie orek przedzimowych na całej powierzchni, przewidzianej pod zasiewy wiosenne 1951 r. Jednocześnie uwzględniając możliwości poszczególnych województw w zależności od ilości siły pociągowej i sprzętu - stawia się zadanie przeprowadzenia głębokich orek przedzimowych na możliwie największej powierzchni.
6.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, aparat rolny wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad narodowych przy współudziale partii politycznych i Związku Samopomocy Chłopskiej oraz Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - Spółdzielcze Ośrodki Maszynowe do mobilizowania wszystkich niezbędnych środków dla przeprowadzenia orek przedzimowych ze szczególnym uwzględnieniem orek głębokich.
7.
Zobowiązać Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych do ustalenia najwłaściwszych terminów rozpoczęcia i zakończenia siewów jesiennych, a wojewódzkie, powiatowe i gminne rady narodowe zobowiązać do czuwania nad dotrzymywaniem tych terminów.