Administrowanie przychodami i dochodami z nieruchomości cudzoziemca.

Monitor Polski

M.P.1950.A-127.1568

Akt utracił moc
Wersja od: 8 listopada 1950 r.

ZARZĄDZENIE NR 57
KOMISJI DEWIZOWA
z dnia 2 listopada 1950 r.
w sprawie administrowania przychodami i dochodami z nieruchomości cudzoziemca.

Na podstawie art. 3 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 87, poz. 549) - Komisja Dewizowa zarządza, co następuje:
Użyte w niniejszym zarządzeniu, a wymienione niżej określenia oznaczają:

"cudzoziemiec" - osobę fizyczną lub prawną, będącą cudzoziemcem w rozumieniu przepisów dewizowych,

"nieruchomość" - nieruchomość w kraju, stanowiącą własność cudzoziemca,

"zarządca" - osobę zamieszkałą w kraju w rozumieniu przepisów dewizowych, działającą na rzecz cudzoziemca w granicach jej uprawnień do zarządu nieruchomością.

1.
Zezwala się zarządcy nieruchomości cudzoziemca na pobieranie w złotych w kraju przychodów z tej nieruchomości.
2.
Dokonywanie do rąk zarządcy należnych właścicielowi nieruchomości wpłat, związanych z eksploatacją tej nieruchomości, nie wymaga odrębnego zezwolenia.
Zezwala się zarządcy nieruchomości na dokonywanie w kraju z przychodów, określonych w § 2, wydatków, powstałych w związku z zarządem i eksploatacją tej nieruchomości, z następujących tytułów:
a)
podatków,
b)
świadczeń administracyjnych,
c)
spłaty długów hipotecznych i odsetek od tych długów,
d)
kosztów konserwacji,
e)
ubezpieczeń rzeczowych i społecznych,
f)
odszkodowań,
g)
kosztów sądowych i adwokackich,
h)
wynagrodzeń pracowników,
i)
prowadzenia kancelarii administracji,
j)
własnego bieżącego wynagrodzenia do kwoty zł 400,- miesięcznie za zarząd tą nieruchomością.
1.
W przypadku, gdy w danym miesiącu kalendarzowym suma przychodów, pobranych na podstawie § 2, przewyższa sumę wypłat, dokonanych zgodnie z § 3, zarządca obowiązany jest najpóźniej do dnia 15 następnego miesiąca kalendarzowego wpłacić nadwyżkę do Narodowego Banku Polskiego na rachunek zablokowany, przeznaczony specjalnie dla obrotów pieniężnych z danej nieruchomości. Rachunek ten powinien być prowadzony na imię właściciela nieruchomości lub na zarząd nieruchomości.
2.
Wpłacając tę nadwyżkę, zarządca obowiązany jest złożyć Narodowemu Bankowi Polskiemu rozliczenie na piśmie z obrotów pieniężnych, w wyniku których powstała wpłacana nadwyżka. W rozliczeniu obok sum należy podać dokładne tytuły pobranych przychodów i dokonanych wydatków.
3.
W przypadku, gdy nadwyżka jest wpłacona za miesiąc, poprzedzony okresem jednego lub kilku miesięcy, w którym nadwyżek nie było, powinien zarządca złożyć przy wpłacie tej nadwyżki rozliczenie za cały okres, za który rozliczenie nie nastąpiło.
4.
Dokonywanie wpłat, o których mowa w § 2 ust. 2, może następować również bezpośrednio na rachunek właściciela lub zarządu danej nieruchomości, prowadzony na podstawie ust. 1 niniejszego paragrafu. Wpłaty te mogą nastąpić pod warunkiem podania Narodowemu Bankowi Polskiemu dokładnego tytułu każdej wpłaty.
5.
Z powyższego rachunku mogą następować wypłaty, przewidziane w § 3, pod warunkiem przedstawienia dowodów uzgadniających wypłatę.
6.
Wpłaty i wypłaty, o których mowa w ust. 4 i 5, nie podlegają rozliczeniu, przewidzianemu w ust. 2 i 3 niniejszego paragrafu.
1.
Narodowy Bank Polski jest uprawniony do dokonywania z rachunku, prowadzonego na podstawie § 4, wypłat w kraju, przewidzianych w § 3, pod warunkiem otrzymania dowodów, uzasadniających te wypłaty.
2.
Wypłaty te powinny w miarę możności następować bezgotówkowo.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązująca od dnia 8 listopada 1950 r. Jednocześnie tracą moc obowiązującą postanowienia w sprawie zarządu nieruchomościami cudzoziemców, zawarte w okólniku Komisji Dewizowej Nr 2 z dnia 31 października 1946 r. (Dz. Urz. Min. Sk. Nr 22, poz. 243).