20. rocznica referendum dotyczącego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Monitor Polski

M.P.2023.608

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 czerwca 2023 r.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 21 czerwca 2023 r.
w 20. rocznicę referendum dotyczącego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Dwadzieścia lat temu, 7 i 8 czerwca 2003 r., odbyło się w Polsce referendum akcesyjne przy udziale 58,85% uprawnionych do głosowania, w którym za członkostwem w Unii Europejskiej opowiedziało się 77,45% obywateli biorących udział w głosowaniu, a 22,55% było przeciw. Polacy w referendum akcesyjnym opowiedzieli się za wejściem Polski w struktury Unii Europejskiej kończąc tym samym proces zakotwiczania Polski w strukturach Zachodu.

Spełniło się jedno z marzeń kilku pokoleń Polaków, którzy widzieli miejsce swojej Ojczyzny wśród państw demokratycznych, szanujących prawa człowieka, budujących swoją przyszłość w oparciu o rozwój gospodarczy, pokojowe relacje i podnoszenie jakości życia swoich obywateli.

Traktat akcesyjny został ratyfikowany 23 lipca 2003 r. przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi państwami. Było to największe w historii rozszerzenie UE.

Dziś ponad 80% Polaków deklaruje poparcie dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Za największe korzyści uznajemy fundusze unijne oraz otwarte granice. Z ubiegłorocznego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Pokolenie Unii Europejskiej" wynika, że od tego czasu polskie PKB per capita wzrosło w ujęciu realnym o 85%. Akcesja z pewnością przyczyniła się do wzrostu gospodarczego, napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a wartość eksportu wzrosła pięciokrotnie. Według badań Eurobarometru większość Polaków ma pozytywny obraz Unii i wyraża wobec niej zaufanie. Doceniamy też reakcję Unii Europejskiej wobec agresji Rosji na Ukrainę oraz jej działania pomocowe i wsparcie Ukrainy.

Referendum, w myśl art. 125 ust. 3 Konstytucji RP, miało charakter wiążący. Oznacza to, że wszystkie władze i urzędy w Polsce, począwszy od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez ministrów, urzędników, parlamentarzystów, sądy i organy samorządowe powinny wynik tego referendum respektować. Obowiązkiem władz wszystkich szczebli oraz obywateli jest dbanie o wzajemne relacje z poszczególnymi krajami UE oraz jej organami. Tylko troska o rozwój Unii Europejskiej, jako wspólnoty, daje gwarancję wspólnego bezpieczeństwa i stabilności, zwłaszcza w okresie dziejowych zawirowań.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej w 20. rocznicę referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej dziękuje obywatelom, którzy głosując w referendum przyczynili się do zwiększenia dobrobytu i bezpieczeństwa Ojczyzny oraz docenia wkład wszystkich sił politycznych, które doprowadziły do wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".