§ 4. - Zwrot i zmiana adresu przesyłek pocztowych oraz zmiana pobrania lub zlecenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.27.166

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 1926 r.
§  4.
1)
Żądanie wykonywa nadawczy urząd pocztowy, jeśli je tam wniesiono w dniu nadania przesyłki, a przesyłki jeszcze nie odesłano, we wszystkich zaś innych wypadkach, - urząd pocztowy oddawczy.

Żądanie nadawcy zmiany adresu, albo zmiany pobrania lub zlecenia przesyłki pocztowej, znajdującej się. jeszcze w urzędzie pocztowym nadawczym wykonywa się w ten sposób, że zwraca się ją nadawcy celem ponownego nadania.

2)
Przy wykonaniu żądania przez urząd pocztowy nadawczy zwraca się nadawcy zwykłą przesyłkę listową z nalepionemi na niej ewentualnie znaczkami pocztowemi. W wypadku, gdy znaczki już unieważniono, uiszczonej opłaty nie zwraca się.

Poleconą przesyłkę listową, list wartościowy, paczkę, kwotę przekazu pocztowego lub telegraficznego zwraca się nadawcy za pokwitowaniem i po ściągnięciu odnośnego dowodu nadania względnie po zanotowaniu zwrotu w pocztowej książce nadawczej lub w arkuszu nadawczym. Wszelkie opłaty pocztowe uiszczone przy nadaniu tych przesyłek gotówką lub znaczkami, które urząd pocztowy już unieważnił, zwraca się nadawcy gotówką za pokwitowaniem a przy poleconych przesyłkach listowych,- nadto po oddaniu opakowania (koperty) odnośnej przesyłki. Nie zwraca się wartości adresu pomocniczego, przekazu, koperty pieniężnej, kartki zleceniowej i innych dokumentów przewozowych, dołączonych do przesyłki.

3)
Przy wykonaniu żądania przez urząd pocztowy oddawczy, obciąża się paczkę w razie jej dosłania lub zwrotu taryfową należytością od wagi i wartości za nową przestrzeń, - w razie zaś dosłania lub zwrotu przekazu drogą telegraficzną, potrąca się od kwoty przekazu należytość za przekaz telegraficzny, - obliczoną od pełnej kwoty dosyłanego lub zwracanego przekazu. Za dosłanie lub zwrot innych przesyłek pocztowych nie pobiera się żadnej należytości.

W razie żądania zmiany adresu, zmiany pobrania lub zlecenia w drodze telegraficznej, oddawczy urząd pocztowy wstrzymuje narazie doręczenie przesyłki i wykonywa żądanie dopiero po nadejściu żądania pisemnego, a przy przekazach telegraficznych dopiero po nadejściu odnośnego blankietu przekazu telegraficznego.

4)
W wypadku, gdy adresat żąda zmniejszenia lub zniesienia pobrania (§ 1 ust. 5) urząd nadawczy zawiadamia nadawcę pisemnie o żądaniu adresata. Nadawca jest obowiązany w ciągu dwu dni licząc od dnia doręczenia mu zawiadomienia, złożyć w urzędzie pocztowym zarządzenie zmniejszenia lub zniesienia pobrania. Niezłożenie zarządzenia w terminie wyżej podanym uważa się za nieuwzględnienie żądania adresata.
5)
O niemożności wykonania żądania zawiadamia właściwy urząd pocztowy nadawcę względnie adresata.