§ 2. - Zwolnienie od podatku dochodowego przychodów z tytułu podjęcia niektórych rodzajów działalności gospodarczej na terenach górskich i górzystych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1986.34.171

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lutego 1989 r.
§  2.
1.
Zwolnienie, o którym mowa w § 1 ust. 1, przysługuje, jeżeli:
1)
podatnik posiada właściwe uprawnienia do wykonywanej działalności,
2)
podatnik ani jego małżonek nie wykonuje, poza działalnością w jednym zakładzie określonym w § 1 ust. 1, innej działalności podlegającej podatkowi obrotowemu; nie dotyczy to podatników prowadzących elektrownie wodne,
3)
w okresie 5 lat przed rozpoczęciem działalności podatnik ani jego małżonek nie wykonywał działalności wytwórczej, usługowej lub handlowej, w tym również na podstawie umowy na warunkach zlecenia, umowy o pracę na zasadach zryczałtowanego rozrachunku lub umowy agencyjnej, z wyjątkiem działalności w zakresie prowadzenia elektrowni wodnych.
2.
Warunek określony w ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania do podatników i ich małżonków, których przychody z tytułu wykonywania działalności były zwolnione od podatków (opłaty skarbowej) z mocy prawa.
3.
Uruchomienia działalności na terenie nie zabudowanym lub w budynku albo w lokalu, gdzie w okresie ostatnich 5 lat była prowadzona tego samego rodzaju działalność, nie uważa się za uruchomienie nowej działalności.
4.
Nie stanowi przeszkody do zwolnienia od podatku dochodowego zmiana miejsca wykonywania działalności, jeżeli działalność taka w nowym miejscu jej wykonywania jest również objęta zwolnieniem.
5.
Zwolnienie od podatku stosuje się również, gdy nowo uruchomiona działalność wykonywana jest przez wspólników spółki cywilnej lub spółkę prawa handlowego, pod warunkiem że wszyscy wspólnicy spółki cywilnej są wymienieni w dokumencie uprawniającym do wykonywania działalności oraz że łączna liczba wspólników obu rodzajów spółek i zatrudnionych pracowników nie przekracza stanu zatrudnienia określonego dla poszczególnych rodzajów działalności; do liczby pracowników nie wlicza się małżonka i członków rodziny jednego ze wspólników spółki cywilnej. Przepis ust. 1 pkt 3 dotyczy również wspólników i ich małżonków.
6.
Przy ocenie uprawnienia do zwolnienia od podatku dochodowego, do liczby zatrudnionych pracowników nie wlicza się:
1)
w zakładach określonych w § 1 ust. 1 pkt 1 i 3-5:
a)
członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem,
b)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy zgodnie z przepisami o nauce zawodu lub przyuczeniu do wykonywania określonej pracy w rzemieślniczych zakładach pracy,
c)
czeladników w liczbie do dwóch lub absolwentów szkół zawodowych w liczbie do dwóch - przez okres pierwszych 24 miesięcy po zdaniu przez nich egzaminu czeladniczego lub po ukończeniu szkoły zawodowej; nie wyłącza jednak ze zwolnienia okresowe zatrudnienie - za zgodą organu, który wydał uprawnienie do wykonywania rzemiosła - więcej niż dwóch takich czeladników lub absolwentów, jeżeli to zatrudnienie następuje na miejsce czeladnika lub absolwenta, którego 24-miesięczny okres zatrudnienia upływa nie później niż w ciągu 3 miesięcy,
d)
emerytów lub rencistów - nie więcej niż dwóch,
e)
jeżeli działalność jest wykonywana na podstawie zezwolenia - również pracowników nie zatrudnionych bezpośrednio przy wykonywaniu rzemiosła, a mianowicie zatrudnionych przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów, pod warunkiem że podatnik określił na piśmie szczegółowy zakres czynności tych pracowników,
2)
w zakładach określonych w § 1 ust. 1 pkt 6 i 7:
a)
małżonka i niepełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem,
b)
osób zatrudnionych w celu nauki zawodu, zgodnie z przepisami o nauce zawodu w prywatnym handlu i gastronomii,
c)
w zakładach gastronomicznych - osób zatrudnionych przy wykonywaniu działalności rozrywkowej.