§ 3. - Zwolnienie od podatków obrotowego i dochodowego podatników osiągających przychody z niektórych rodzajów nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1990.35.203

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lipca 1991 r.
§  3. 
1. 
Zwolnienie od podatków obejmuje okres:
1)
pięciu lat - jeżeli chodzi o rodzaje działalności określone w § 1 ust. 1 pkt 4 i 5,
2)
dwóch lat - jeżeli chodzi o rodzaje działalności określone w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 8,
3)
jednego roku - przy prowadzeniu działalności określonej w § 1 ust. 1 pkt 2,

- licząc od dnia rozpoczęcia przez podatnika nowo uruchomionej działalności gospodarczej.

2. 
Podatnikom, którzy:
1)
uruchomią dwa lub więcej rodzajów działalności spośród wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 8, przysługuje zwolnienie w okresie dwóch lat licząc od dnia rozpoczęcia tej działalności, która została uruchomiona jako pierwsza,
2)
obok działalności określonej w § 1 ust. 1 pkt 1, 3, 6, 7 i 8 uruchomią działalność w zakresie handlu artykułami przemysłowymi, przysługuje zwolnienie w okresie od dnia rozpoczęcia działalności, która została uruchomiona jako pierwsza, do dnia, w którym upływa roczny okres od uruchomienia handlu artykułami przemysłowymi.
3. 
Za dzień rozpoczęcia działalności uważa się dzień, w którym powstał obrót w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym.
4. 
W razie przerwy w wykonywaniu działalności, spowodowanej chorobą, urlopem macierzyńskim, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, klęską żywiołową lub innym zdarzeniem losowym, która trwała nieprzerwanie co najmniej dwa miesiące, okres zwolnienia od podatków przedłuża się o cały okres przerwy, jeżeli podatnik lub osoba działająca w jego imieniu zawiadomi urząd skarbowy o tej przerwie w terminie siedmiu dni od dnia jej rozpoczęcia i od dnia jej zakończenia.